Projekt na chodnik z Tuchomia do Chwaszczyna przekazany do GDDKiA

10 listopada 2016 r. w siedzibie GDDKiA w Gdańsku odbyło się, z inicjatywy Burmistrza Gminy Żukowo Wojciecha Kankowskiego, spotkanie z Dyrektorem Oddziału Karolem Markowskim. Głównym celem spotkania było oficjalne przekazanie przez Burmistrza, pełnej dokumentacji projektowej dot. budowy chodnika na odcinku Tuchom – Chwaszczyno.

Zakres budowy obejmuje wykonanie jednostronnego chodnika o nawierzchni z kostki betonowej, o szerokości od 1,5 m do 2,00 m z przebudową istniejących zjazdów oraz budową kanału technologicznego. W ramach przedsięwzięcia przewidziano dodatkowo wykonanie m.in. przepustu nad rzeką Strzelenką, nowych przejść dla pieszych w okolicach ulicy Dobrzewińskiej. Na odcinku o dużej różnicy wysokości terenu w przebiegu chodnika, projektuje się powiększenie skarp oraz budowę schodów terenowych. Ponadto w miejscach wymagających podwyższonego bezpieczeństwa, zaprojektowano barierki chodnikowe o łącznej długości wynoszącej blisko 400 m. Zgodnie z przygotowaną w ramach projektu organizacją ruchu, dopuszczono na planowanym odcinku ruch rowerowy, bez odseparowania go od ruchu pieszego.

chodnik przekazanie dokumentacji2

fot. Przekazanie dokumentacji projektowej na chodnik na odcinku Chwaszczyno-Tuchom / zukowo.pl

Całkowita długość projektowanego chodnika wynosi 1250 m. Długość całego utwardzonego odcinka chodnika łączącego Tuchom z Chwaszczynem po przebudowie wynosić będzie ponad 1500 m.

droga chwaszczyno tuchom 1

fot. Odcinek DK 20 między Chwaszczynem a Tuchomiem, na którym powstanie chodnik

Planowana budowa chodnika realizowana będzie przez GDDKiA w trybie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (decyzji ZRID) w ramach poprawy bezpieczeństwa ruchu na drogach krajowych województwa pomorskiego.

chodnik przekazanie dokumentacji1

fot. Przekazanie dokumentacji projektowej na chodnik na odcinku Chwaszczyno-Tuchom / zukowo.pl

Projekt chodnika został wykonany staraniem Burmistrza Gminy Żukowo przez Biuro Projektowo – Inżynierskie Pinkoncept. Koszt dokumentacji wyniósł 50 000 zł.

droga chwaszczyno tuchom 5

fot. Ten sam odcinek DK 20 łączący Chwaszczyno i Tuchom w okresie zimowym

Na spotkaniu, dodatkowo omówiono problemy z budową Trasy Kaszubskiej oraz Obwodnicy Metropolitalnej, planowane inwestycje GDDKiA oraz problemy bezpieczeństwa w ciągach dróg krajowych, zlokalizowanych na terenie Gminy Żukowo.

 

Beata Bujnowska-Kowalska
zukowo.pl


Od redakcji Chwaszczyno.pl:

Chodnik z Chwaszczyna do Tuchomia powstaje w dużej mierze dzięki zaangażowaniu naszego redakcyjnego kolegi Wojciecha Albeckiego, który od początku 2013 roku zabiegał o powstanie tej bardzo ważnej inwestycji. W marcu 2013 roku rozpoczął zbieranie podpisów, które trafiły na stół ówczesnego włodarza Gminy Żukowo Jerzego Żurawicza. Historia tego zabiegania o bezpieczeństwo mieszkańców powoli dobiega końca…

O perypetiach związanych z budową chodnika pisaliśmy przez te wszystkie lata na łamach portalu Chwaszczyno.pl i bezpłatnej gazety kolportowanej na terenie Chwaszczyna, Tuchomia i okolic.

24-03-13 – Zbieramy podpisy pod inicjatywą budowy chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia
04-04-13 – We wtorek składamy wniosek o chodnik z Chwaszczyna do Tuchomia burmistrzowi
10-04-13 – Co mówi burmistrz o chodniku z Chwaszczyna do Tuchomia?
19-08-13 – Burmistrz gminy odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców
22-09-13 – Dziennik Bałtycki: „Bezpieczna droga do szkoły”. Drogi bez chodników, dzieci na poboczach
04-10-13 – Jest szansa na dokumentację niezbędną do budowy chodnika Chwaszczyno – Tuchom
19-05-14 – Nie będzie chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia
19-05-14 – TV POLSAT w Chwaszczynie – „Ta historia to kolejny dowód na niekompetencję administracji”
04-12-15 – Powstaje projekt chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia
09-04-16 – Projekt chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia jest już gotowy

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.