Nie będzie chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia

 

 

Niekończąca się opowieść – tak można nazwać problem braku chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia. O chodnik ten wielokrotnie zabiegali mieszkańcy obu miejscowości, obie Rady Sołeckie, radni RM w Żukowie. Gmina twierdzi, że nie może wykonać projektu chodnika, tymczasem szereg innych gmin je wykonuje i ma chodniki wzdłuż dróg krajowych już od wielu lat.

 

W ubiegłym roku zainicjowałem zbieranie podpisów pod wnioskiem o wykonanie budowy chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia wzdłuż DK 20. Zebranych zostało niemalże 700 podpisów, które burmistrz Jerzy Żurawicz wyrzucił niedawno do kosza. Cenna inicjatywa poszła na marne. Jakiś czas temu otrzymaliśmy odpowiedź burmistrza na złożony przez nas wniosek o wykonanie projektu w/w chodnika przez gminę i przekazanie go GDDKiA, która ze środków własnych chodnik by wybudowała. Odpowiedź jak można było się spodziewać była negatywna, a jej główną przesłanką było to, że gmina nie może wspomagać administracji centralnej, czyli w tym przypadku GDDKiA.

Obecny burmistrz najwidoczniej nie chciał wykonać takiego projektu, gdyż poprzednik obecnego burmistrza Albin Bychowski wykonał podobny projekt, do zatoki autobusowej przy Biedronce w Chwaszczynie i przekazał go GDDKiA, która ją wybudowała. To jest przykład można stwierdzić z naszego chwaszczyńskiego podwórka.

W sprawie chodnika zwróciliśmy się do GDDKiA w Gdańsku, która przekazała nam treść porozumień pomiędzy gminami Rzecznica oraz Kwidzyn. Wójtowie tych gmin zobowiązali się wykonać projekty budowlane i wykonawcze łącznie z pozwoleniami na budowę chodników lub ciągów pieszo-rowerowych za środki własne gmin. Po ich wykonaniu zostały przekazane na rzecz GDDKiA w Gdańsku, która chodniki te wybudowała ze środków własnych.

W podobny sposób w ostatnich latach z GDDKiA współpracowały w ten sposób miasto i gmina Debrzno, gmina Kaliska, gmina Kobylnica, gmina Rzecznica, miasto i gmina Sztum, miasto Tczew oraz gmina Wejherowo.

W ten sposób postępują rozsądni włodarze gmin, którzy czują się zobowiązani do dbania o bezpieczeństwo mieszkańców własnej gminy.

Chodniki w tych gminach już dawno są zbudowane i korzystają z nich mieszkańcy. Regionalna Izba Obrachunkowa i prawnicy gminni nie doszukali się jakiś przesłanek, aby nie budować chodników przy Drogach Krajowych w/w gminach.
Wiele gmin skorzystało z okazji i ma chodniki wzdłuż dróg krajowych, gdy tymczasem gmina Żukowo – najbogatsza w powiecie jest jedną z nielicznych, które nie korzystają z tego typu możliwości. Wydając 50.000 zł na projekt chodnika można zyskać inwestycję za kilkaset tysięcy złotych, którą zrealizuje GDDKiA.

Dziwnym wydaje się nieskorzystanie z tej okazji, jaką mogłoby być w tym roku otwarcie chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia, gdyby władze naszej gminy chciały go wybudować. Jak wiemy w tym roku są wybory do Rady Miejskiej i na burmistrza, przecież burmistrz i radni, którzy by się do tego przyczynili mogli by pozować do wielu zdjęć i być na świeczniku tuż przed wyborami otwierając chodnik. Dałoby to na pewno odpowiednie przełożenie przy urnach, tymczasem chodnik ten zamiast pomóc obecnej władzy przy reelekcji stanie się chyba dla niej tematem tabu. Bo jak można inaczej nazwać potraktowanie i zmarnowanie cennej oddolnej inicjatywy mieszkańców obu sołectw – Chwaszczyna i Tuchomia, którzy marzą o chodniku od chyba już 30 lat.

 

wojtek-pismo-od-burmistrza

 

chodnik-gmina-kwidzyn1

chodnik-gmina-kwidzyn2

 

pismo-fmina-rzecznica11

pismo-fmina-rzecznica12

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.