Parafia w Chwaszczynie

Parafia pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie

ul. Żeromskiego 1
80-209 Chwaszczyno
tel. 58 552 80 83

e-mail: chwaszczyno@diecezja.gda.pl

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

Niedziela:
7:00
9:00
10:30
12:00
15:00
19:00 (w miesiącach lipiec i sierpień na 20:00)
W dni powszednie:
7:00 i 18:00

 

Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z XIII wieku. Pierwszą świątynię wznieśli Ojcowie Cystersi z Oliwy w 1283 roku. Był to drewniany kościół z modrzewia. Pozostały po nim pamiątki: drewniana figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, stojąca obecnie w głównym ołtarzu oraz drewniany krucyfiks pochodzący z XV wieku. Dokument wizytacyjny z 1583 roku mówił już o kościele częściowo z drewna a częściowo z muru pruskiego, co świadczy o tym, że już w XV wieku dokonano znacznej rozbudowy świątyni. W tym samym dokumencie zapisano, że kościół posiadał tylko jeden ołtarz, natomiast dokument wizytacyjny z 1649 roku mówił już o czterech. Przez kolejne lata – czas wojen szwedzkich – kościół był bardzo zaniedbany, czego efektem było popadanie świątyni w ruinę. Mimo napraw kościół zawalił się zupełnie w 1723 roku. W jego miejsce została wzniesiona nowa świątynia. W listopadzie 1939 roku zginął proboszcz parafii ks. Sarnowski. Od tego czasu do zakończenia wojny kościołem opiekowali się kapłani z Kacka i Oliwy. W okresie powojennym parafią opiekowali się ojcowie Pijarzy z Bolszewa. W roku 1949 proboszczem został ks. Jan Minett, a po jego śmierci w 1981 roku ks. Czesław Jakusz Gostomski. Od 1 stycznia 1973 roku część parafii należy administracyjnie do Gdańska, a część do Gdyni. Od 1980 roku z części powstała parafia w Gdańsku – Osowej. Obecnie w skład parafii chwasczyńskiej wchodzą Tuchom, Tuchomek, część Karczemek do szosy koleczkowskiej, Osowa do torów kolejowych, Gdynia do fabryki Polifarb. Do 1992 roku parafia należała do diecezji chełmińskiej. Bullą papieską Jana Pawła II „Totus tuus” Polaniae populus z 25 marca 1992 roku znalazła się w granicach archidiecezji gdańskiej.

Chwaszczyno ma swoją wielowiekową historię spisaną w Xlll wieku, kiedy to jednocześnie dowiadujemy się o kościele i wspólnocie parafialnej.
Kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza z 1875 roku.

W 1240r. posiadłość Wassino (Chwaszczyno) książę Pomorza Sambor, brat Świętopełka, podarował klasztorowi Norbertanek w Żukowie. Do tego czasu Chwaszczyno było własnością książęcą. W latach 1240 – 1283 należało do Żukowa.
W 1283r. książę pomorski Mestwin II zapisał osadę klasztorowi cysterskiemu w Oliwie. Traktat rozbiorowy z 5 sierpnia 1772r. przydzielił Pomorze Nadwiślańskie, w tym Chwaszczyno, państwu pruskiemu, rządzonemu przez Fryderyka II. Na podstawie traktatu wersalskiego z 1919r. skrawek wybrzeża morskiego, na którym znajdowało się Chwaszczyno, został przyznany Polsce. Wojska polskie tzw. Frontu Pomorskiego zajęły go 10 lutego 1920r. i od tego czasu do września 1939r. Chwaszczyno pozostawało w granicach II Rzeczypospolitej.
Po wojnie Chwaszczyno wróciło do Polski. Dopiero po osiemdziesiątym roku, kiedy powstała parafia osowska nastąpił podział parafii chwaszczyńskiej, a tym samym zmniejszyła się liczba osób zamieszkujących na jej terenie.

Kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie, zanim przybrał dzisiejszy kształt, przeszedł wiele przeobrażeń. Obecnie to kościół niewielki, jednonawowy, otynkowany z zewnątrz, z wyjątkiem zachodniej części dobudowanej w 1875r. Dach jest dwuspadowy, pokryty czerwoną karpiówką w koronkę. Prezbiterium jest od nawy niższe, węższe i trójbocznie zamknięte. Jedyną jego zewnętrzną ozdobą jest gzyms, okalający okap dachów i okna o spłaszczonych łukach z wystającymi naczółkami.
W prezbiterium centralne miejsce zajmuje główny ołtarz barokowy z początku XVIII w. Ołtarz jest drewniany, rzeźbiony, polichromowany. Ołtarz ma dwie kondygnacje. W pierwszej znajduje się obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem na lewej ręce i stojącego obok małego Jana Chrzciciela. W drugiej kondygnacji – obraz św. Marii Magdaleny, przedstawionej jako pokutnica w jaskini z książką i trupią czaszką. Po bokach umieszczone są dwie rzeźbione figury: po prawej – rzeźba w stroju cysterskiego opata z książką w prawej ręce przedstawia św. Bernarda, patrona bartników i napisem: „Ofiara parafii Chwaszczyno 1925”.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.