Dnia 11 listopada po raz drugi zostały zorganizowane obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Chwaszczynie. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym, którą celebrowali ks. Łukasz Szymanowski oraz ks. kan. Czesław Jakusz-Gostomski. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz pod pomnik poległych i pomordowanych mieszkańców gromady Chwaszczyno.
W tym roku uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą o godzinie 9:00. Podczas Mszy Świętej obecne były dwa poczty sztandarowe: Ochotniczej Straży Pożarnej w Chwaszczynie oraz Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni. Podczas homilii, którą wygłosił ks. kan. Czesław, przypomniał zgromadzonym o tym, że tereny Kaszub były pod zaborami dłużej niż pozostała część Polski. Jak zaznaczył ks. kan. już podczas I rozbioru ziemie te trafiły pod zabór Pruski, a było to w roku 1772, wyzwolone zostały zaś w lutym 1920 roku. Tak więc niemal 150 lat trwało zniewolenie Kaszub.
fot. Licznie zgromadzeni wierni na Mszy Świętej w intencji ojczyzny / Tadeusz Klawikowski
Po zakończonej Mszy Świętej poczty sztandarowe wraz z zgromadzonymi gośćmi udały się pod pomnik, gdzie nastąpiło odśpiewanie hymnu narodowego oraz modlitwa za poległych i pomordowanych.
fot. Przejście wiernych i przybyłych gości pod obelisk w Chwaszczynie / Tadeusz Klawikowski
Pod pomnikiem w krótkim przemówieniu burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski podkreślił, jak ważne jest to święto i jak wiele pracy i starań zostało włożonych, aby miejsce, które kiedyś było jakby zapomniane, obecnie dzięki zaangażowaniu wielu osób było starannie wypielęgnowane i zadbane.
fot. Poczty sztandarowe przy odnowiononym obelisku w Chwaszczynie / Tadeusz Klawikowski
Na koniec uroczystości zostały złożone kwiaty przez liczne delegacje: Burmistrza Gminy Żukowo, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żukowie, Wójta Gminy Szemud wraz z Przewodniczą Rady Gminy w Szemudzie, Sołtysa i Rady Sołeckiej Chwaszczyna, Sołtysa i Rady Sołeckiej Tuchomia, Sołtysa i Rady Sołeckiej w Karczemkach, Radnych Gminy Żukowo, Radnego Powiatu Kartuskiego, dyrektora ZPGiSP w Chwaszczynie Roberta Zochniaka, strażaków OSP Chwaszczyno, KGW Chwaszczyno.
fot. Rada Sołecka w Chwaszczynie składa hołd pomordowanym i kwiaty pod obeliskiem / Tadeusz Klawikowski
Dalsza część uroczystości miała miejsce w ZPGiSP w Chwaszczynie, gdzie można było obejrzeć przedstawienie w wykonaniu dzieci szkolnych pod kierunkiem nauczycielki historii Katarzyny Niezgody.
fot. Akademia słowno-muzyczna w wykonaniu młodzieży ze szkoły w Chwaszczynie / Wojciech Albecki
Następnie chór Strzelenka z Tuchomia wykonał wiązankę utworów z okresu odzyskania niepodległości. Przybyli goście korzystali ze śpiewników przygotowanych specjalnie na tę okazję, aby wspólnie zaśpiewać utwory niepodległościowe.
fot. Chór Strzelenka podczas wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych / Wojciech Albecki
Na koniec zgromadzeni mogli skosztować ciast i kanapek oraz napić się kawy i herbaty.
fot. Poczęstunek po uroczystościach niepodległościowych w szkole w Chwaszczynie / Karol Krefta
Wojciech Albecki
Zapraszamy do zapoznania się w fotorelacją z tej uroczystości.
fot. Tadeusz Klawikowski, Wojciech Albecki, Karol Krefta
{gallery}11-listopada-2016-dzien-niepodleglosci{/gallery}