Relacja z uroczystości 11 listopada w Chwaszczynie

Dnia 11 listopada po raz drugi zostały zorganizowane obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Chwaszczynie. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym, którą celebrowali ks. Łukasz Szymanowski oraz ks. kan. Czesław Jakusz-Gostomski. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz pod pomnik poległych i pomordowanych mieszkańców gromady Chwaszczyno.

W tym roku uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą o godzinie 9:00. Podczas Mszy Świętej obecne były dwa poczty sztandarowe: Ochotniczej Straży Pożarnej w Chwaszczynie oraz Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni. Podczas homilii, którą wygłosił ks. kan. Czesław, przypomniał zgromadzonym o tym, że tereny Kaszub były pod zaborami dłużej niż pozostała część Polski. Jak zaznaczył ks. kan. już podczas I rozbioru ziemie te trafiły pod zabór Pruski, a było to w roku 1772, wyzwolone zostały zaś w lutym 1920 roku. Tak więc niemal 150 lat trwało zniewolenie Kaszub.

11 listopada 2016 dzien niepodleglosci chwaszczyno 6

fot. Licznie zgromadzeni wierni na Mszy Świętej w intencji ojczyzny / Tadeusz Klawikowski

Po zakończonej Mszy Świętej poczty sztandarowe wraz z zgromadzonymi gośćmi udały się pod pomnik, gdzie nastąpiło odśpiewanie hymnu narodowego oraz modlitwa za poległych i pomordowanych.

11 listopada 2016 dzien niepodleglosci chwaszczyno 35

fot. Przejście wiernych i przybyłych gości pod obelisk w Chwaszczynie / Tadeusz Klawikowski

Pod pomnikiem w krótkim przemówieniu burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski podkreślił, jak ważne jest to święto i jak wiele pracy i starań zostało włożonych, aby miejsce, które kiedyś było jakby zapomniane, obecnie dzięki zaangażowaniu wielu osób było starannie wypielęgnowane i zadbane.

11 listopada 2016 dzien niepodleglosci chwaszczyno 45

fot. Poczty sztandarowe przy odnowiononym obelisku w Chwaszczynie / Tadeusz Klawikowski

Na koniec uroczystości zostały złożone kwiaty przez liczne delegacje: Burmistrza Gminy Żukowo, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żukowie, Wójta Gminy Szemud wraz z Przewodniczą Rady Gminy w Szemudzie, Sołtysa i Rady Sołeckiej Chwaszczyna, Sołtysa i Rady Sołeckiej Tuchomia, Sołtysa i Rady Sołeckiej w Karczemkach, Radnych Gminy Żukowo, Radnego Powiatu Kartuskiego, dyrektora ZPGiSP w Chwaszczynie Roberta Zochniaka, strażaków OSP Chwaszczyno, KGW Chwaszczyno.

11 listopada 2016 dzien niepodleglosci chwaszczyno 57

fot. Rada Sołecka w Chwaszczynie składa hołd pomordowanym i kwiaty pod obeliskiem / Tadeusz Klawikowski

Dalsza część uroczystości miała miejsce w ZPGiSP w Chwaszczynie, gdzie można było obejrzeć przedstawienie w wykonaniu dzieci szkolnych pod kierunkiem nauczycielki historii Katarzyny Niezgody.

11 listopada 2016 dzien niepodleglosci chwaszczyno 78

fot. Akademia słowno-muzyczna w wykonaniu młodzieży ze szkoły w Chwaszczynie / Wojciech Albecki

Następnie chór Strzelenka z Tuchomia wykonał wiązankę utworów z okresu odzyskania niepodległości. Przybyli goście korzystali ze śpiewników przygotowanych specjalnie na tę okazję, aby wspólnie zaśpiewać utwory niepodległościowe.

11 listopada 2016 dzien niepodleglosci chwaszczyno 88

fot. Chór Strzelenka podczas wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych / Wojciech Albecki

Na koniec zgromadzeni mogli skosztować ciast i kanapek oraz napić się kawy i herbaty.

11 listopada 2016 dzien niepodleglosci chwaszczyno 98

fot. Poczęstunek po uroczystościach niepodległościowych w szkole w Chwaszczynie / Karol Krefta

Wojciech Albecki

 

Zapraszamy do zapoznania się w fotorelacją z tej uroczystości.
fot. Tadeusz Klawikowski, Wojciech Albecki, Karol Krefta

 

{gallery}11-listopada-2016-dzien-niepodleglosci{/gallery}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.