Co mówi burmistrz o chodniku z Chwaszczyna do Tuchomia?

{module do-reklamy-intertekst|none}


W dniu 9 kwietnia złożyłem wniosek do burmistrza Jerzego Żurawicza o wykonanie projektu budowy chodnika wzdłuż DK 20. Chodnik ten jest niezbędny dla zapewnienia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów poruszających się pasem drogowym. W ciągu każdego dnia drogą tą poruszają się setki pieszych w szczególności dzieci uczęszczających do szkoły w Chwaszczynie.

 

W wyniku akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o wykonanie projektu budowy chodnika zebrałem 657 podpisów mieszkańców Chwaszczyna i Tuchomia. Wniosek ten poparło również kilkunastu mieszkańców Miszewka. Akcję zbierania podpisów zorganizowałem jako mieszkaniec Chwaszczyna, jak wiadomo w wyniku wyborów nasze sołectwo nie ma żadnego przedstawiciela w RM w Żukowie. Nie ma więc kto dbać i walczyć o interesy naszej miejscowości. Więc sam postanowiłem zadbać o nasz wspólny interes – interes wspólny dla mieszkańców dwu miejscowości jakim jest poruszana od lat kwestia chodnika. Sam częstokroć korzystam z tej drogi i z własnego doświadczenia wiem, jak wygląda kwestia braku dostatecznego bezpieczeństwa pieszych.

 

spotkanie-u-burmistrza-ws-drogi-2


W spotkaniu z burmistrzem zainicjowanym przez radnego powiatu kartuskiego Piotra Fikusa wzięli również udział sołtys Chwaszczyna Gerard Barsowski oraz radny przewodniczący komisji budżetowej RM w Żukowie Stanisław Groth. Jerzy Żurawicz w rozmowie z nami stwierdził, że problem bezpieczeństwa mieszkańców Chwaszczyna i Tuchomia, a uczęszczających skrajnią DK 20 jest mu znany. Zadeklarował dołożyć wszelkich starań, aby tę sprawę rozwiązać jeszcze w tym roku. Jednakże najpierw UG Żukowo musi wystąpić do GDDKiA w Gdańsku i otrzymać w formie pisemnej potwierdzenie, że jeśli gmina wykona i przekaże na rzecz GDDKiA projekt budowlany budowy chodnika, to GDDKiA w Gdańsku wybuduje chodnik z Chwaszczyna do Tuchomia z środków własnych. Burmistrz rozmawiał z nami również o kwestiach, które mogą skomplikować budowę chodnika – chodzi o to, że w niektórych miejscach może być za mało terenu na jego budowę. Lecz otrzymaliśmy zapewnienie, że gmina w razie konieczności wykupi skrawki sąsiednich działek celem poszerzenia pasa drogowego.


 

W trakcie spotkania poruszyłem również problem braku chodnika od ulicy Długiej do Banińskiej w Tuchomiu. Jest co prawda wykonany nasyp wzdłuż DK 20 na w/w odcinku – który jest „posypany” zmielonym asfaltem, ale jego stan techniczny jest niezadowalający, a dodatkowo w okresie zimowym uniemożliwiający jego odśnieżanie. Ta w zasadzie ścieżka przez niektórych nazywana omyłkowo chodnikiem jest za wąską dla pojazdów odśnieżających, a przeprowadzone w ub.r. prace polegające na ułożeniu kabla teletechnicznego doprowadziły do zniszczenia w miarę „utwardzonej” nawierzchni. Poprosiliśmy burmistrza, aby spróbował włączyć do projektu budowy chodnika ten odcinek. Koszt wykonania projektu nie wzrósłby znacząco, gdyż jak już zaznaczyłem jest tam nasyp i należy go jedynie poszerzyć w niektórych miejscach, a kwestię budowy w tamtym rejonie chodnika zabezpieczyłaby GDDKiA.

 

Chodnik z Chwaszczyna do Tuchomia został wpisany na listę rezerwową GDDKiA do programu budowy chodników na lata 2013-2014. Nie oznacza to jednakże, że zostanie w tych latach wybudowany. Jest to lista rezerwowa, a impulsem, który przyśpieszy jego budowę i da w ogóle impuls do budowy będzie przekazanie przez burmistrza Jerzego Żurawicza projektu budowlanego wykonanego na zlecenie gminy.

 

Wojciech Albecki


Powyższe zdjęcia ze spotkania dzięki uprzejmości Sylwi Kubryńskiej

1strona-gddkia-chodnik

2strona-gddkia-chodnik


1strona-chodnik

2strona-chodnik


{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

{module dol-artykulu|none}


Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.