Pracodawcy z Kaszub i burmistrz Żukowa apelują do sądu o rychłe wydanie opinii o budowie OMT

 

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w Warszawie, od którego decyzji uzależniona jest budowa Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta, sprawę zaskarżenia dokumentu środowiskowego rozpatrzy dopiero za rok.

O sprawie zaskarżenia decyzji środowiskowej w sprawie budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta pisaliśmy na łamach Chwaszczyno.pl w artykule „5 podmiotów zaskarżyło decyzję środowiskową w sprawie budowy OMT”. Przypomnijmy, że były to 4 osoby prywatne oraz gmina Kolbudy.

W koło Macieju

Skutkiem tego było wstrzymanie prac nad projektem budowy OMT. Zaskarżenie dokumentu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku ponownie rozpatrzyła Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) i podtrzymała decyzję RDOŚ.

Jednak i tym razem te same podmioty odwołały się od decyzji wyższej instancji i sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie. WSA przyznał rację tym, którzy złożyli odwołanie i zgodnie z wyrokiem GDOŚ ponownie musiał przeprowadzić postępowanie w tej sprawie.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska postanowiła jednak złożyć kasację od wyroku WSA i sprawa trafiła do Najwyższego Sądu Administracyjnego, gdzie… leży już ponad pół roku. Nie ma także wyznaczonego terminu rozprawy.

Co z wnioskiem przedsiębiorców?

Brak jakichkolwiek decyzji i zainteresowania sprawą powoduje, że ucieka cenny czas na podjęcie stosownych kroków. Swoje TAK! Dla S6 wystosowali członkowie Kaszubskiego Związku Pracodawców (KZP) i złożyli 9 tys. podpisów za budową OMT na ręce Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

O zaniepokojeniu nad tempem prac KZP napisało 4 lipca w apelu do NSA, w którym swoje obawy argumentowali m.in. tak:
• rozbudowująca się aglomeracja Trójmiejska w stronę środkowych Kaszub generuje coraz większy ruch pojazdów na obecnej Obwodnicy Trójmiasta (…),
• w ostatnich latach następują przenosiny zakładów produkcyjnych i przeprowadzki mieszkańców Trójmiasta na teren środkowych Kaszub,
• ruch samochodowy na drodze krajowej nr 20 z Żukowa do Gdyni i na drodze krajowej nr 7 z Żukowa do Gdańska jest tak duży, że poruszanie się w godzinach szczytów staje się niemożliwe (…).

Na bierność sądu zareagował także sopocki prawnik, po którego interwencji prezes NSA w Warszawie zdecydował się przyspieszyć rozpoznanie skargi GDOŚ na wyrok WSA w Warszawie. NSA w Warszawie wskazał termin rozprawy na… drugi kwartał 2018 r.

Prośbę o przyspieszenie prac nad kasacją wyroku do NSA w Warszawie wystosował także Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski. pdfW apelu do prezesa NSA489.16 KB napisał m.in., że:
• obecne natężenie ruchu kołowego tranzytowego, turystycznego i lokalnego na drodze krajowej nr 7 na odcinku Gdańsk – Żukowo, na drodze krajowej nr 20 na odcinku przebiegającym przez Gminę Żukowo oraz na drogach wojewódzkich łączących się z drogami krajowymi w Żukowie i w Chwaszczynie powoduje nieustanne zakorkowanie tych miejscowości,
• sytuacja taka poza negatywnym wpływem na atrakcyjność inwestycyjną i mieszkaniową Gminy Żukowo ma również negatywny wpływ na środowisko (…).

Czy brak OMT sparaliżuje Obwodnicę Trójmiasta?

Brak rychłej decyzji w sprawie budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta może spowodować, że istniejąca droga ekspresowa w niedługim czasie jeszcze mocniej się zakorkuje. Codziennie przejeżdżają nią kolejne tysiące samochodów. Statystyki podają, że jest bardzo przeciążona.

Jeśli budowa tej drogi nie zacznie się w najbliższym czasie, nie uda się pozyskać na nią pieniędzy z Unii Europejskiej. W perspektywie kolejnych lat Polska nie dostanie już tyle środków na rozwój infrastrukturalny. A to może oznaczać, że budowa tej trasy nigdy nie dojdzie do skutku.


 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.