5 podmiotów zaskarżyło decyzję środowiskową w sprawie budowy OMT

4 osoby i gmina Kolbudy po raz kolejny zaskarżyły decyzję środowiskową w sprawie budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Jest to kluczowy dokument, który pozwala rozpocząć inwestycję. Teraz trzeba poczekać na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Kwestia budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta ugrzęzła, podobnie jak budowa Trasy Kaszubskiej. Jak to często bywa w takich sprawach, nie wiadomo na jak długo i do kiedy. Wydawało się, że przygotowanie do budowy OMT jest na ostatniej prostej, jednak ponownie 5 podmiotów zaskarżyło decyzję środowiskową.

Ale od początku, tj. od 2014 r.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku rozpoczęła procedowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej w roku 2014. Dokument ten umożliwia wytyczenie przebiegu przyszłej trasy. W 2015 r. 4 osoby prywatne i gmina Kolbudy zaskarżyły decyzję środowiskową wydaną przez RDOŚ.

Sprawę przejęła Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ), która podtrzymała decyzję RDOŚ. Jednak od tej decyzji wpłynęło odwołanie tych samych 5 podmiotów.

Sprawę przejął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i przyznał rację 5 podmiotom. W związku w powyższym GDOŚ ponownie musiała przeprowadzić postępowanie, jednak instytucja ta postanowiła złożyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek o kasację wyroku WSA.

Jak informuje rzecznik prasowy GDOŚ w Warszawie, nie wyznaczono jeszcze terminu rozprawy.

Kolejne opóźnienia

Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta jest ratunkiem dla Kaszub i całego Trójmiasta. Słaba już przepustowość trójmiejskiej obwodnicy i jej pogarszający się stan wymaga nowych rozwiązań, które miała gwarantować właśnie OMT.

Kwestia budowy OMT może się jednak znacznie wydłużyć. Podobne postępowanie, na które obecnie czego GDOŚ, które dotyczyło budowy PKM, trwało ok. 2 lat…

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk zaznaczył, że mieszkańcy mieli prawo do zaskarżenia opinii RDOŚ i GDOŚ, jednak budowa OMT jest szalenie ważna dla rozwoju Pomorza. Dodał, że należałoby rozważyć również ponowne przeprowadzenie procedury wydania decyzji środowiskowej przez RDOŚ.

Dlaczego zaskarżono decyzję środowiskową?

Redaktorzy portalu trójmiasto.pl dotarli do podmiotów, które zaskarżyły decyzję środowiskową. Jedną z nich jest mieszkanka gminy Żukowo, sołtys sołectwa Glincz Genowefa Zasada, która stwierdziła, że projektanci nie uwzględnili ich uwag i wytyczony przebieg trasy sprawy, że sołectwo zostanie podzielone.

Inni postulują, że przygotowany projekt nie spełnia wymogów technicznych, albo, że ich miejscowość (tutaj Lublewo) zostanie rozjechane przez tysiące pojazdów w czasie budowy OMT i po jej oddaniu.

Leszek Grombala – wójt gminy Kolbudy – również zaznaczył, że ich prośby nie zostały wysłuchane i ma nadzieję na drobne przesunięcie głównej trasie w tym rejonie.

Co na to GDDKiA?

Karol Markowski, p.o. dyrektora GDDKiA w Gdańsku powiedział, że konsultacje zostały przeprowadzone w najwyższym standardzie, co potwierdza tylko 5 odwołań od decyzji środowiskowej. Prawo do złożenia odwołania miało tysiące osób mieszkających w rejonie planowanej inwestycji, jednak większość podjęła merytoryczną analizę.

Ponad 2 mld na OMT

Wszelkie trudności oraz kolejne procesy, odwołania i blokady sprawiają, że budowa Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta będzie wstrzymana. W budżecie państwa i w środkach Unii Europejskiej znalazły się pieniądze (ok. 2,1 mld zł), które mogłyby odciążyć obwodnicę i połączyć Kaszuby z Trójmiastem.

W Chwaszczynie ma powstać węzeł, który połączy OMT z budową S6, czyli tzw. Trasy Kaszubskiej. Prace nad planowanymi trasami zostały póki co mocno spowolnione. Miejmy nadzieję, że nie spowoduje to utraty przeznaczonych środków i przygotowywania kolejnych dokumentów.

Zapraszamy do zapoznania się z wizualizacją Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta przy węźle w Chwaszczynie przygotowaną przez grupę Multiconsult Polska.

 

WIZUALIZACJA OBWODNICY METROPOLITALNEJ TRÓJMIASTA

 

Czytaj także: TRASA KASZUBSKA KOLEJNY RAZ WSTRZYMANA

 

oprac. na podstawie:
trójmiasto.pl / Maciej Naskręt

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.