KS Chwaszczyno już nie zagra w III lidze. Czy to koniec klubu?

 

Klub Sportowy Chwaszczyno w nowym sezonie nie zagra w żadnej klasie rozgrywkowej ligowej piłki nożnej w Polsce. Decyzja ta, jak wiemy z nieoficjalnych źródeł, uwarunkowana jest kosztami utrzymania klubu, które od początku istnienia klubu spoczywają na barkach jednego sponsora.

Mimo spełnienia postawionych na początku sezonu 2016/2017 założeń dotyczących utrzymania się klubu w zreformowanej III lidze (12. lokata), KS Chwaszczyno nie przystąpi do nowego otwarcia. Powód? Jest ich kilka, począwszy od braku wymaganej infrastruktury po brak środków finansowych na bieżące utrzymanie klubu. Ten ostatni, jak wiemy z nieoficjalnych źródeł, jest prawdopodobnie głównym przyczynkiem.

Utrzymanie klubu
Powyższe jest pokłosiem wielu czynników. KS Chwaszczyno, którego historia sięga roku 2000, nie jest w stanie utrzymać się w tak wysokiej klasie rozgrywkowej, jaką jest III liga. Koszty związane z prowadzeniem zespołu, utrzymaniem boiska, szkoleniem dzieci i młodzieży i wszystkimi innymi formalnościami mogą wynieść nawet 300 tys. zł.

Nie da się ukryć, że takie zobowiązanie to bardzo wysoka suma, która w zdecydowanej większości była pokrywana przez prezesa klubu. Szef zarządu, który od początku istnienia klubu był jego ogromnym wsparciem i włożył mnóstwo pracy, energii i jeszcze więcej środków finansowych, zadeklarował, że rezygnuje z dotychczasowych zobowiązań.

ks chwaszczyno 2

Zarząd klubu od wielu lat robił wszystko, aby każdego roku KS Chwaszczyno przystępowało do kolejnych rozgrywek. I trzeba przyznać, że wychodziło im to bardzo dobrze, choć było okupione ogromem pracy i pieniędzy. Efektem tych zmagań był awans do III ligi. Na tym poziomie trzeba spełniać mnóstwo wymagań i przechodzić przez weryfikacje PZPN.

W czterotysięcznej wiosce gra w tej klasie rozgrywkowej uchodziła za nie lada wyczyn. Wielokrotnie podkreślali to włodarze innych klubów, z którymi rywalizowało KS Chwaszczyno.

Stadion
Obiekt sportowy, na którym grali zawodnicy KS Chwaszczyno, na poziomie III ligi warunkowo uzyskał weryfikację. Stadion nie spełniał wszystkich wymogów. Obiekt posiada 300 miejsc siedzących na głównej trybunie i 40 miejsc dla gości. Delikatnie mówiąc, jest to „kameralny stadion”, prawdopodobnie najgorszy w III lidze.

Boisko zostało zbudowane w większości nakładem finansowym głównego sponsora klubu. Gdyby nie jego wsparcie, chwaszczynianie musieliby wynajmować inny obiekt, aby uzyskać licencję na grę w III lidze.

ks chwaszczyno 3

Takiego obiektu nie mogliby wynająć na terenie gminy Żukowo, bo… na terenie gminy Żukowo nie ma takiego boiska, które spełniałoby wymagania gry w tej klasie rozgrywkowej. Samorządowe deklaracje dotyczące budowy stadionu z prawdziwego zdarzenia w Żukowie, który posłużyłby klubom z terenu gminy, są słowami rzucanymi na wiatr.

Współpraca z gminą Żukowo
Ciężko doszukiwać się daleko idącego wsparcia ze strony żukowskiego samorządu. Co roku gmina Żukowo przeznacza dla KS Chwaszczyno pieniądze z dotacji dla organizacji pozarządowych. W tym roku samorząd wsparł chwaszczyński klub kwotą 35 tys. zł na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Dla porównania GKS Żukowo z puli gminnych pieniędzy dostał dofinansowanie w łącznej kwocie 258 tys. zł, w tym 158 tys. zł na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej (dla poszczególnych sekcji, z czego 60 tys. zł na szkółkę piłkarską dla dzieci i młodzieży) oraz 100 tys. zł na promowanie gminy Żukowo poprzez popularyzację piłki ręcznej.

Nasuwa się pytanie, czy KS Chwaszczyno nie promuje gminy Żukowo, żeby ta mogła wesprzeć klub podobną kwotą? Promuje. W III lidze, zrekonstruowanej w minionym sezonie, zawodnicy z KS Chwaszczyno rywalizowali z takimi klubami jak Lech II Poznań, Bałtyk Gdynia czy Pogoń II Szczecin. Przyszło im zatem grać mecze wyjazdowe w wielkopolskiem czy zachodniopomorskiem.

W historii naszej gminy żaden zespół nie grał w tak wysokiej klasie rozgrywkowej. KS Chwaszczyno reprezentuje gminę Żukową na arenie całej Polski. Piłkarze KS-u grają często z zawodnikami, którzy rywalizują w LOTTO Ekstraklasie (zawodnicy z I-szego zespołu czasami przesuwani są do rezerw). KS Chwaszczyno to jedyny klub z gminy Żukowo w III lidze, a jeden z dwóch, obok GKS Przodkowo, w powiecie kartuskim. Czy to małe osiągnięcie, jak na taką wioskę?

ks chwaszczyno 4

Promocję gminy Żukowo na terenie Polski rozumiał poprzedni burmistrz, który w roku 2014 wsparł klub kwotą 100 tys. zł. Potem przegrał wybory samorządowe, a gmina ucięła fundusze. Czy w naszej gminie są kluby mniej i bardziej faworyzowane? Czy jeśli ktoś nie gra na obiekcie w samym Żukowie (tak jak GKS Żukowo na pełnowymiarowej hali widowiskowo-sportowej), to nie może liczyć na wsparcie samorządu?

Dla przykładu, Cartusia 1923, która w sezonie 2015/2016 grała w III lidze, w późniejszym spadła do IV klasy rozgrywkowej, w roku 2016 dostała dofinansowanie z gminy Kartuzy w wysokości 260 tys. zł, rok później 190 tys. zł. Jak widać, inne samorządy rozumieją potrzebę wsparcia, promocji i znają realia oraz idące za nimi zobowiązania.

Co dalej z KS Chwaszczyno?
To, że KS Chwaszczyno nie zagra z III lidze i w żadnej innej w tym sezonie, jest pewne. Pozostaje pytanie, jak potoczą się sprawy całego klubu. W niedługim czasie zbierze się zarząd, który będzie musiał podjąć decyzję, czy klub zostanie rozwiązany, czy będzie nadal istniał i będą budowane podwaliny pod nowy zespół. Kwestią kluczową walnego zebrania zarządu będzie finansowanie drużyny.

Byłoby szkoda, gdyby klub z historią sięgającą 17 lat (oficjalnie 14 lat), budowany przez mieszkańców Chwaszczyna, którzy poświęcili swoje serce i czas, klub, który w tak krótkim czasie osiągnął taki sukces, jakim była gra w III lidze, rozwiązał się ze względu na brak wsparcia finansowego, które, jak opisaliśmy wyżej, w innych gminach jest realne. Takie ryzyko istnieje, jeśli KS Chwaszczyno nie pozyska strategicznego sponsora.

Miejmy nadzieję, że nie wszystko jest jeszcze stracone. Być może uda się uzyskać jakieś porozumienie. Czy obecna sytuacja skłoni burmistrza do podjęcia rozmów z zarządem dotyczących istnienia i finansowania klubu? Może obecny pat będzie zalążkiem do ustalenia jakiegoś konsensusu?

ks chwaszczyno 5

Obojętnie, jaką decyzję podejmie zarząd i czy prezes klubu zrezygnuje z piastowanego stanowiska czy zostanie, należy mu się wielkie podziękowanie za dotychczasowy trud i wysiłek, jaki wniósł w tworzenie KS Chwaszczyno. Zaangażowanie Pana Romana jest nieodzowne i niepodważalne. To on tchnął w chwaszczyńską kadrę nowego ducha i nadał niejako tor, po którym KS Chwaszczyno przyjechało na stację III ligi. Tutaj pewna historia się skończyła, ale miejmy nadzieję, że nie na zawsze. Oby ten przejściowy i ważny moment mógł napisać nowe rozgrywki.

Mecz KS Chwaszczyno – Elana Toruń [15.06.2017]

Ważnym jest, aby przetrzymać okres bez gry drużyny seniorskiej i nadal kształcić i prowadzić pozostałe 3 drużyny juniorskie KS Chwaszczyno. Jeśli zarząd podejmie decyzję o nierozwiązywaniu klubu, zajdzie potrzeba utrzymania najmłodszych graczy. Wtenczas najważniejsze będzie finansowanie juniorów, aby nie stracić chłopaków, którzy mogliby w przyszłości zasilić kadrę klubu. W między czasie należałoby stworzyć podwaliny pod nową ekipę, która rozpoczęłaby grę od B klasy w sezonie 2018/2019.

Ten artykuł jest to również niejako apel do Państwa, do wszystkich czytających ten materiał, aby wesprzeć działania klubu. Może właśnie Państwo mają pomysł, jak pomóc chwaszczyńskiej wizytówce, jaką jest KS Chwaszczyno. Nie pozwólmy, aby dorobek klubu zamknął kartę historii na sezonie 2016/2017…

Rąbek historii
Historia Klubu Sportowego Chwaszczyno sięga roku 2000 r. Drużyna liczyła wtenczas ok. 20 osób, z czego większość była mieszkańcami Chwaszczyna. Pomysłodawcą utworzenia drużyny piłkarskiej był Jarosław Lotkowski. Dzięki niemu w Chwaszczynie powstało boisko piłkarskie, które mieści się za giełdą samochodową. Duży wkład w utworzeniu obiektu sportowego miały również ówczesne władze z burmistrzem Bogdanem Łapą na czele, Henrykiem Miotkiem oraz radnym Piotrem Fikusem.

Klub był utrzymywany głównie ze środków Rady Sołeckiej w Chwaszczynie. Dzięki trosce Jarosława Lotkowskiego i Marcina Haase pierwszym sponsorem KS Chwaszczyno została firma MARCOPOL. Było to nieocenione wsparcie. Tym samym nasz zespół w sezonie 2002/2003 po raz pierwszy wziął udział w rozgrywkach Pomorskiego Związku Piłki Nożnej w „B” klasie. Początkowo 29 zawodników KS Chwaszczyno jako gospodarze przyjmowali drużyny na stadionie w Żukowie, ponieważ boisko w Chwaszczynie nie posiadało weryfikacji PZPN.

W roku 2003 z inicjatywy wielu sympatyków naszej drużyny odbyło się zebranie założycielskie, na którym utworzono Integracyjny Uczniowski Klub Sportowy „Chwaszczyno” z siedzibą w szkole w Chwaszczynie. Od 3 marca 2003 r. siedzibę przeniesiono do remizy strażackiej. Wtedy też podczas zebrania wybrano pierwszy zarząd klubu.

W tym samym roku dzięki Andrzejowi Rompcy zatrudniono trenera piłkarskiego, którym został Ryszard Szewczyk – wychowanek Arki Gdynia, zdobywca m.in. mistrzostwa Polski i Pucharu Polski z Lechem Poznań w 1984 r.

Przełomem w historii klubu było udzielenie wsparcia przez Romana Waldera. Jego pomoc i wsparcie finansowe oraz zatrudnienie nowego trenera – Krzysztofa Finstera – przyniosło pierwsze sukcesy. Klub awansował do „A” klasy. W 2010 roku pod wodzą Aleksandra Cybulskiego klub uzyskał promocję do klasy okręgowej. Dwa lata później piłkarze KS Chwaszczyno wdarli się do IV ligi, a od 2014 roku reprezentują gminę Żukowo w III lidze. Od roku 2015 KS Chwaszczyno prowadził Maciej Cieślik, były bramkarz Arki Gdynia. Jesienią 2016 roku zastąpił go Łukasz Kowalski.

Zarząd KS Chwaszczyno:
Prezes: Roman Walder
Wiceprezes: Janusz Płocki
Sekretarz: Szymon Zembroń
Skarbnik: Tadeusz Reclaf
Członek Zarządu: Marek Krawczyk
Członek Zarządu: Andrzej Sobczak

Strona internetowa: ks.chwaszczyno.pl

Rozgrywki z udziałem KS Chwaszczyno
• 2005/06 – Klasa B 2005/2006, grupa: Gdańsk II
• 2006/07 – Klasa A 2006/2007, grupa: Gdańsk I
• 2007/08 – Klasa A 2007/2008, grupa: Gdańsk I
• 2008/09 – Klasa A 2008/2009, grupa: Gdańsk I
• 2009/10 – Klasa A 2009/2010, grupa: Gdańsk I
• 2010/11 – Klasa okręgowa 2010/2011, grupa: Gdańsk I
• 2011/12 – Klasa okręgowa 2011/2012, grupa: Gdańsk I
• 2012/13 – IV liga 2012/2013, grupa: pomorska
• 2013/14 – IV liga R-GOL.com 2013/2014, grupa: pomorska
• 2014/15 – III liga 2014/2015, grupa: pomorsko-zachodniopomorska
• 2015/16 – III liga 2015/2016, grupa: pomorsko-zachodniopomorska
• 2016/17 – III liga 2016/2017, grupa: II

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.