Jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych?

Wśród ubezpieczeń samochodowych wyróżnia się te, które są obligatoryjne oraz te, które wybierać można wedle potrzeb. Podstawowym, powszechnie obowiązującym ubezpieczeniem, jest ubezpieczenie OC. Pozostałe to między innymi znane wszystkim Autocasco, Assistance czy ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Jakie rodzaje ubezpieczeń mogą nabyć kierowcy oraz kiedy mogą okazać się pomocne?

OC

Powszechnie znane OC to tak zwane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest ono obowiązkowe, a jego podstawowy cel to ochrona ubezpieczonego od podstawowych szkód, jakie może wyrządzić innym osobom wskutek poruszania się swoim pojazdem.

AC

Ubezpieczenie AC jest również znane pod nazwą Autocasco. Jest ono dobrowolne, a podstawowy jego cel to ochrona właściciela przed konsekwencjami finansowymi, które mogą nastąpić wskutek uszkodzeń bądź zniszczeń samochodu, które wystąpiły z jego winy. Ubezpieczenie to uwzględnia również szkody powstałe na skutek zdarzeń losowych, a także okazuje się pomocne w przypadku kradzieży. Wysokość składki można regulować indywidualnie.

Assistance

To kolejny typ ubezpieczenia, które wybierać można dobrowolnie. Jest ono pomocne zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów, w sytuacji wystąpienia wypadku, kradzieży bądź też jego awarii na trasie. Autocasco daje możliwość holowania pojazdu na koszt ubezpieczyciela. Warto wiedzieć, iż niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie Assistance jako dodatek do zakupu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

NNW

Ubezpieczenie NNW to inaczej tak zwane ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Zabezpiecza ono zarówno  kierowcę, jak i pasażerów, w momencie, kiedy doszło do wystąpienia u któregoś z nich trwałego uszczerbku na zdrowiu bądź doszło do śmierci ubezpieczonego. Nie jest to droga polisa, dlatego niewątpliwie warto się w nią zaopatrzyć, najlepiej przy okazji zakupu obowiązkowego OC.

Ochrona prawna

To kolejne fakultatywne ubezpieczenie, które stanowić będzie ochronę w przypadku ryzyka poniesienia kosztów związanych z prowadzeniem sporów prawnych. Dzięki zakupowi takiego ubezpieczenia, firma, która nam je zaoferowała, organizuje adwokata, pokrywa koszty honorarium prawnika bądź też odpowiada za wniesienie niezbędnych opłat sądowych.

Ubezpieczenie szyb

Tego rodzaju ubezpieczenie jest polisą, która umożliwia pokrycie kosztów wymiany badź też ewentualnej naprawy szyb. Ubezpieczenie to uwzględnia ochronę szyby czołowej, tylnej, a także szyb bocznych. Dzięki polisie, możliwa jest likwidacja szkody, bez potrącania zniżek z ubezpieczenia Autocasco.

Gdzie ubezpieczyć samochód?

Rynek ubezpieczeń daje szerokie spektrum wyboru firm ubezpieczeniowych. Warto jednak dokładnie przemyśleć decyzję o podjęciu zakupu polisy. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, to poza kosztami napraw i paliwa, jeden z największych wydatków, jakie wiążą się z tym środkiem transportu. Niestety, nie można z niego całkowicie zrezygnować. Na szczęście da się skutecznie je obniżyć, wybierając dostosowaną do naszych potrzeb oraz możliwości ofertę. (źródło: http://proagents.pl/artykuly/gdzie-najlepiej-ubezpieczyc-samochod/)

 

{jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.