Odkurzacz jest ważnym elementem wyposażenia każdego gospodarstwa domowego. Statystyki pokazują jednak, że jest to sprzęt ulegający częstym awariom, głównie wskutek stosowania nieodpowiednich akcesoriów. Sprawdźmy więc czym należy kierować się podczas wyboru worków oraz filtrów.

 

Odpowiedni worek

Dobranie nieodpowiedniego worka jest jedną z najczęstszych przyczyn przegrzewania się odkurzaczy w czasie pracy. Jeśli dokucza nam problem wyłączania się urządzenia w trakcie intensywnego sprzątania, najpierw zweryfikujmy czy rura bądź ssawka nie została zablokowana przez pochłonięte elementy. W następnej kolejności sprawdźmy stopień napełnienia worka. Jeśli w elementach ssących nic nie zalega, a sprzęt nie działa prawidłowo – warto sprawdzić czy kupiliśmy dobry worek. Pamiętajmy, żeby inwestować w oryginalne worki polecane przez producentów urządzeń lub dobrej jakości zamienniki, przystosowane do pracy w danym odkurzaczu. Posiadają one odpowiednią pojemność, a także specjalistycznie wycięte kartoniki, które idealnie dopasowują się do klipsów we wnętrzu urządzenia. Na rynku znajdziemy szeroki wachlarz worków, na przykład papierowejednorazowego użytku, które wyrzucamy natychmiast po zapełnieniu. Jeśli interesuje nas bardziej trwałe rozwiązanie – zainwestujmy w worki materiałowe, których możemy używać wielokrotnie, a po opróżnieniu z kurzu i zanieczyszczeń – po prostu wyprać w pralce. Są one oczywiście droższe niż papierowe, jednak dzięki temu możemy zapomnieć o problemach ze znalezieniem worka pasującego do naszego modelu odkurzacza.  

 

Znajdź dobry filtr

Kwestia doboru odpowiedniego filtra bywa zaniedbywana przez właścicieli odkurzaczy, warto jednak zauważyć, że jest niezwykle istotna w utrzymaniu długiej żywotności urządzenia. Podobnie jak w przypadku worków, tutaj również należy dopasować filtr do konkretnego modelu odkurzacza. Przy dobieraniu filtra należy jednak pamiętać o kolejnej istotnej kwestii – spełnieniu europejskich norm HEPA/EPA, które gwarantują pochłanianie nawet mikroskopijnych cząstek kurzu. Producenci wysokiej jakości filtrów oraz niezależne badania potwierdzają – wychwytują one nawet drobinki poniżej 0,3 μm, określone mianem Most Penetrating Particle Size. Bagatelizowanie kwestii doboru odpowiedniego filtra może prowadzić do przegrzania się odkurzacza, a w konsekwencji nawet do awarii silnika. Zadbajmy więc nie tylko o własne zdrowie, pozbywając się mikroskopijnych drobinek kurzu, ale również o żywotność urządzenia – kupno oryginalnego filtra raz na jakiś czas będzie korzystniejsze dla naszego portfela niż inwestycja w kolejny odkurzacz.

 

Elementy dodatkowe

Równie istotne jest także dobieranie odpowiednich rur oraz ssawek, które także mogą ulegać awariom w trakcie długotrwałej eksploatacji. Do wyboru mamy rury teleskopowe, ułatwiające sprzątanie dużych powierzchni bez niepotrzebnego schylania się, ssawki szczelinowe, sprawdzające się w narożnikach i przystosowane do zadań specjalnych, np. usuwające sierść (źródło: http://www.czescisamsung.pl/). Odpowiednie dopasowanie do otworów odkurzacza oraz pełną funkcjonalność zapewniają akcesoria polecane przez producentów.{jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.