Pozew zbiorowy lepszy od indywidualnego? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania!

Kiedy nasze interesy konsumenckie zostały naruszone bardzo często szukamy rozwiązania problemów w sądzie. Kilka lat temu nowa ustawa stanowiąca o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym uregulowała kwestię egzekwowania praw przez konsumentów. Czy jest to rozwiązanie korzystne? Czy lepiej postawić na pozew indywidualny?

Pozwy zbiorowe czy są skuteczne?

Ten sposób dochodzenia roszczeń na drodze postępowania cywilnego ma swoje prawa, o których nie należy zapominać. Jeśli zależy nam na złożeniu pozwu zbiorowego musimy znaleźć 10 osób, których interesy zostały naruszone na tej samej podstawie prawnej. Ma to zastosowanie do takich spraw jak kredyty we frankach lub polisolokaty. W pozwach tego typu następuje też ujednolicenie roszczenia przypadającego na każdego członka. To znaczy, że wszyscy otrzymują w przypadku wygranej równą rekompensatę lub zwrot. Jest to spory minus tego rozwiązania. W pozwach zbiorowych nie ma miejsca na uwzględnienie roszczeń indywidualnych. Jeśli nasze oczekiwania co do sumy pieniędzy są inne od reszty grupy albo przystajemy na ich warunki, albo musimy zdecydować się na samodzielne kierowanie pozwu do sądu. Do rozwiązania zbiorowego przekonują z całą pewnością koszty, które wynoszą 2% wartości dochodzonej kwoty. Sąd może jednak zażądać na życzenie pozwanego złożenia kaucji aktorycznej, która ma na celu zabezpieczenie kosztów prowadzenia procesu. Środowisko prawników postrzega ten zabieg jako próbę odstraszenia poszkodowanych od pozwu zbiorowego. O jakich stawkach jest mowa? Kwota kaucji jest ustalona indywidualnej nie może jednego przekroczyć 20% wartości dochodzonych roszczeń.

Wspólne dochodzenie roszczeń dla kogo najlepsze?

Wybierając drogę dochodzenia swoich roszczeń warto rozważyć z kim musimy się zmierzyć. Idealnym rozwiązaniem dla grup zrzeszonych jak np. „frankowicze” będzie wspólne złożenie pozwu do sądu. W ich umowach widniał tożsamy zapis o dowolności w ustalaniu kryterium kupna waluty przez banki. Dlatego w takiej sprawie lepszym rozwiązaniem będzie wspólna walka w sądzie. Dla osób, które zdecydowały się na polisolokaty korzystniejsze będzie dochodzenie swoich roszczeń na drodze pozwu indywidualnego. Kwoty jakie inwestowano w oszukańczy produkt były bardzo różne, dlatego potrzebujemy spersonalizowanego doradztwa prawnego. Indywidualne podejście do sprawy jest tutaj niezbędne, gdyż tylko tak mamy pewność osiągnięcia od prawnika wysokiego poziomu merytorycznego, a co za tym idzie skuteczności. Ogromną zaletą pozwów indywidualnych jest czas, sprawy tego typu są rozstrzygane w sądzie o wiele szybciej. Pozwy zbiorowe mogą być rozpatrywane przez bardzo długi czas. Minusem jest wysokość tzw. opłaty sądowej, który wynosi 5% kwoty do odzyskania. Jeśli mamy problem z doborem odpowiedniego rozwiązanie do naszej sprawy skorzystajmy z doradztwa kancelarii prawnej mającej doświadczenie w pozwach indywidualnych i zbiorowych. Mecenas pochylający się nad naszą sprawą pomoże dobrać najkorzystniejszy sposób dochodzenia roszczeń. (źródło: http://www.ubezpieczenia-inwestycyjne.com.pl/ )

{jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.