Wakacje, to szczególnie niekorzystny okres dla włosów. Podczas, gdy my wypoczywamy na plaży lub w czasie górskich wędrówek, nasze włosy zaczynają się przesuszać na słońcu, tracą kolor, a nawet zaczynają się łamać. By nie wrócić z urlopu z sianem na głowie, warto zadbać w jego trakcie o włosy.

 

Kapelusz lub inne nakrycie głowy w czasie letniego urlopu, to absolutna podstawa. Jednak nawet najlepsze nakrycie głowy nie zabezpieczy w pełni włosów przed szkodliwym działaniem słońca i wiatru, chloru w basenie albo słonej morskiej wody. Podpowiem, jak zadbać latem o włosy, by po powrocie do domu nie trzeba było szukać ratunku u fryzjerów.

Włosy są bardzo wrażliwe na słońce

Włos jest zbudowany z łusek, które zachodząc na siebie tworzą dosyć szczelną okrywę, dla rdzenia. To właśnie od niego zależy kondycja i nawilżenie włosa. Niestety słońce otwiera te łuski, przez co rdzeń jest narażony na uszkodzenia, a uszkodzić go może dosłownie wszystko, od podmuchów wiatru, po kąpiele w wodzie. Dlatego włosy przed słońcem powinno się zabezpieczać równie starannie, jak skórę. Od kilku już lat można bez większych problemów kupić kosmetyki do włosów przeznaczone do stosowania podczas ciepłych, letnich miesięcy. Podobnie, jak kosmetyki do opalania zawierają one filtry przeciwsłoneczne UVA i UVB. Dodatkowo wzbogacone są także substancjami nawilżającymi i odbudowującymi strukturę włosa jak choćby: ceramidy, algi, witaminy A i E, olejki, szczególnie korzystne dla włosów, jak arganowy, jojoba, masło karite. Dzięki tym substancjom włosy zyskują ochronę przed promieniami słonecznymi i nie są tak bardzo narażone na ich szkodliwe działanie. Jednak trzeba pamiętać o ich systematycznym nakładaniu. „Podstawowa zasada jest taka, że kosmetyki ochronne do włosów nakładamy równie często, jak te do opalania, nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, jeśli przez cały ten czas przebywamy na słońcu.” – czytamy na stronie http://lapuella.pl/.

Jeśli zapomnimy kosmetyków ochronnych do włosów lub nie możemy ich akurat nigdzie kupić, można wetrzeć w nie trochę olejku do opalania z wysokim filtrem. Trzeba także pamiętać, by kosmetyki ochronne używać po każdej kąpieli w basenie lub morzu. Specjaliści odradzają także suszenie włosów na słońcu, ponieważ bardzo łatwo dochodzi wówczas do uszkodzeń ich łusek.

Po każdym powrocie z plaży trzeba umyć włosy delikatnym szamponem, by wypłukać z nich resztki piasku i soli lub chloru oraz nałożyć nawilżającą odżywkę.

 

Pielęgnacja po urlopie

Niestety, nawet najlepsza ochrona nie zabezpieczy całkowicie włosów. Po powrocie z wakacji na pewno trzeba będzie odświeżyć kolor włosów, ponieważ na słońcu bardzo szybko płowieje. Potrzebne będzie także intensywne odżywianie i nawilżanie, by wróciły do poprzedniej kondycji. Przez kilka tygodni najlepiej jest zmienić zwykłe odżywki do włosów na regenerujące maski. Dobrze jest także zrezygnować na pewien czas ze środków do stylizacji, by dodatkowo nie obciążać przesuszonych słońcem włosów.{jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.