Jak odpowiednio dobrać buty?

Odciski, otarcia, obolałe stopy, to problemy wielu ludzi. Występują zazwyczaj tuż po zakupieniu nowych butów. Czy musi tak być i czy można z tym walczyć?

Nowe buty to często problem dla wielu ludzi, pojawiają się odciski i ból. Czy można tego uniknąć? Jak odpowiednio dobierać buty, aby były wygodne? Musimy zdać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że butów nie możemy wybierać tylko i wyłącznie ze względu na ich wygląd. Odpowiedni dobór obuwia jest dla nas bardzo ważny, gdyż ma wpływ nie tylko na zdrowie naszych stóp, ale także na nasz kręgosłup i cały układ ruchu. Dbajmy o nasze stopy, będą nam potrzebne do końca życia.

Buty dla dorosłych

Jest kilka rzeczy, które musimy uwzględnić przy wyborze butów. Przede wszystkim muszą być one odpowiedniego rozmiaru. Nie mogą być za małe ani też za duże, muszą być odpowiednio dopasowane. Kupując buty w sklepie zawsze je przymierzaj, to że na ogół nosisz określony rozmiar, nie oznacza, że zawsze będzie on taki. Zdarza się, że jeden rodzaj butów będzie na nas dobry w rozmiarze 38 inny zaś 39. Zawsze mierzymy buty na obie stopy, najlepiej założyć i kawałek się w nich przespacerować. Buty powinny być na tyle luźne aby swobodnie poruszać palcami, ale nie mogą nam spadać z nóg. Najlepsze dla stóp są buty z zaokrąglonymi noskami, oraz z naturalnych materiałów na przykład skóry. Dzięki temu noga może swobodnie w bucie oddychać. Z reguły dla pań nie poleca się wysokich szpilek, lecz buty na 3-4 centymetrowym obcasie. Do tego typu butów możemy zaliczyć czółenka Gabor. Nie zapomnijmy również o odpowiednich wkładkach, które odprowadzą wilgoć. Również podeszwa musi mieć odpowiedni kształt, tak aby dawać jak najlepsze oparcie stopie. Przymierzając buty musimy się w nich czuć dobrze nie mogą nas cisnąć ani obcierać, nie liczmy na to, że się rozciągną. Nie kupujmy butów przez Internet lub ze sprzedaży wysyłkowej, przed zakupem musimy koniecznie mierzyć obuwie, niestety kupując w ten sposób nie mamy na to szans.

Buty dla dzieci

Szczególnie trudno jest dobrać buty dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Musimy pamiętać o tym, że stopa dziecka cały czas się rozwija, dlatego odpowiednie obuwie ma tutaj szczególne znaczenie. Źle dobrane buty mogą powodować u dziecka deformacje stóp i ich nieprawidłowy rozwój. Buty dla dzieci muszą być nieco większe, niż ich stopy o około pół centymetra. Ważne jest aby czubki butów były zaokrąglone, aby dziecko mogło swobodnie poruszać palcami. Najlepiej aby odpowiednio zabezpieczały kostkę, małe dziecko szczególnie dwu, trzyletnie nie chodzi jeszcze zbyt stabilnie, dlatego to buty muszą mu tę stabilność zapewnić. Zadbajmy o to aby podeszwa butów była odpowiednio profilowana. Latem natomiast zakładajmy dzieciom sandały, aby małe stópki nie pociły się i mogły „oddychać”.

Dobre buty to podstawa

Pamiętajmy o tym, że dobre buty to podstawa. Źle dobrane obuwie ma wpływ na nasze stopy i cały układ ruchu. Od nieodpowiednio dobranych butów możemy odczuwać ból nie tylko stóp, ale także kolan i kręgosłupa.  {jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.