Dobierz odpowiednie rybki i rośliny do Twojego akwarium!

 

Nic tak nie cieszy oka jak piękne, zadbane akwarium w naszym mieszkaniu. Hodowla rybek akwariowych to nie tylko doskonały pomysł na hobby, ale też miły sposób na relaks po ciężkim dniu w pracy. Bardzo często wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką ma kłopot z doborem odpowiednich rybek i roślin. Jak dobrać odpowiednie gatunki do naszego zbiornika?

 

Bądź zawsze czujny

Zanim zdecydujemy się na zakup ryb zapoznajmy się z chorobami, które dotykają dany gatunek. Niestety bardzo często kupując rybki w nawet najlepszym sklepie zoologicznym nie możemy mieć pewności, że zakupione zwierzęta są zdrowe. Nowy osobnik może przenieść chorobę na pozostałe ryby i doprowadzić do ich wymarcia. Dlatego zawsze bądźmy ostrożni kupując nowe rybki. Pamiętajmy też, by nie przesadzać z ilością ryb w akwarium. Nie ma nic gorszego jak za duża ilość osobników w zbiorniku, która zakłóca ich swobodne funkcjonowanie. Pamiętajmy, że ryby potrzebują odpowiedniej przestrzeni do pływania, a wiele z nich lubi mieć swoje kryjówki. Przesadzanie z ilością dekoracji i roślin też nie jest najlepszym pomysłem. We wszystkich należy zachowywać umiar. Przeciętna dorosła rybka potrzebuje ok. 6 litrów wody do swobodnego funkcjonowania.

Pary czy stado?

Wybierając dany gatunek musimy upewnić się czy ryby te lubią żyć w parach czy stadach. Decydując się na ryby stadne musimy zawsze mieć przewagę samic nad samcami. Dobierając gatunki pamiętajmy, że warunki panujące w zbiorniku muszą być specjalnie do nich dostosowane. Dlatego kierujmy się zawsze pH, rodzajem wody i temperaturą. Zwróćmy uwagę czy dany gatunek jest spokojny, czy może bojowy. Gatunki, które nie wymagają stworzenia szczególnych warunków to Gupik, Mieczyk Hallera, Szczupieńczyk Dageta, Drobniczka, a także Księżniczka Burundi, Akara z Maroni. Dla początkujących dobrymi rybkami są Prętniki Karłowate, Gurami Mozaikowy, a także Danio Niebiańskie. Oczywiście nie są to wszystkie gatunki, które możemy umieścić w naszym akwarium.

Piękne rośliny ozdobią akwarium

Wyjątkowy wygląd naszemu zbiornikowi mogą zapewnić też rośliny. To doskonały pomysł na dekorację, a także schronie dla ryb. Na rynku mamy szeroki wybór gatunków roślin, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Nie zapominajmy, że rośliny to nieodłączny element wodnego ekosystemu, który jest odpowiedzialny za produkcję tlenu. Dobrym rozwiązaniem jest wybór roślin hodowanych metodą In-Vitro. Takie sadzonki charakteryzują się wybitną wytrzymałością. Wszystko za sprawą umiejscowienia korzeni w substancjach zapewniających wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania rośliny. Bardzo popularnym gatunkiem wśród roślin jest Gemiantus Micranthemoides, które nadaje zjawiskowy efekt przyciętego trawnika. Innym ciekawym gatunkiem jest Mech Round Pelia, który możemy do woli podcinać i kształtować. Jeśli borykamy się z glonami wybierzmy Alternatera Rosaefolia, które wyeliminują ten problem. (źródło: http://www.plantica.pl/ ){jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.