Zadłużenie w tej branży wzrosło! Współpracuj tylko z rzetelnymi kontrahentami

 

Niestety skutki polityki ukraińsko-rosyjskiej i znacznie ograniczenia w handlu z Rosją wpłynęły niekorzystnie na branżę transportową. Liczba firm borykających się z zadłużeniami wzrosła w ciągu roku o 10%. Jak szukać rzetelnego kontrahenta wśród firm borykających się z problemami finansowymi?

 

Trudny okres dla transportu

Branża transportowa przeżywa trudny okres. Wprowadzenie zaostrzenia polityki względem Rosji odbiło się negatywnie na handlu, a co za tym idzie też na transporcie. Duża część firm transportowych straciła wiele zleceń na rynki wschodnie. Warto podkreślić, że wiele firm z terenu Unii Europejskiej wybierało polskie firmy ze względu na niskie koszty. Wprowadzenie kar i ograniczeń na Rosję, a także pojawienie się rosyjskiego embargo na produkty z terenu UE znacząco odbiło się na kondycji finansowej polskich firm. Potyczki polityczne sprawiły, że liczba zadłużonych przedsiębiorstw transportowych wzrosła o ok. 10%. Obecnie według badań pomiotów borykających się z kłopotami finansowymi jest ok. 10 tys. Ich zadłużenie wzrosło w czasie ostatniego roku o ponad 44 milionów. W innych sektorach gospodarki nie odnotowano tak drastycznego wzrostu zadłużenia, dlatego transport wypada obecnie bardzo niekorzystnie w wielu zestawieniach. Brak płynności finansowej odbije się na niemożności realizacji kolejnych zleceń. Najgorsza sytuacja dostrzegalna jest na terenie położnym blisko Rosji, Ukrainy i Białorusi gdzie odnotowano 100 zadłużonych firm z długiem o łącznej wartości 55 milionów. Najwięcej dłużników z branży transportowej jest jednak na Mazowszu, Górnym Śląsku i Wielkopolsce. Stanowią oni ponad 40% wszystkich zadłużonych z tej branży.

2015 rok przyniósł polepszenie?

Zaprezentowane dane z 2014 roku nie napawają optymizmem. Jest jednak nadzieja, że nowy rok przyniesie chwilę wytchnienia dla firm transportowych, które informują o większej ilości zleceń. Nie ma jednak jeszcze mowy o renesansie. Dlatego warto mieć się na baczności. Współpraca transportowa w obecnej sytuacji wymaga sporej czujności. Warto współpracować tylko z rzetelnymi firmami. Zanim podejmiemy decyzję o zleceniu transportu poczytajmy opinie innych o danym przedsiębiorstwie. Warto sprawdzić jak długo działa w branży, z kim współpracowała i jakie opinie mają o niej poprzedni kontrahenci. Pozytywne opinie widniejące na transportowych forach internetowych to też bardzo dobry znak. Z opinii innych możemy dowiedzieć się wiele na temat terminowości i jakości realizowanych zleceń. Jeśli dana firma nie wykonuje rzetelnie swoich usług internauci szybko o tym napiszą na forum. Nie warto też wybierać firmy tylko pod względem kryterium ceny. Pamiętajmy, że niska cena musi iść w parze z jakością. Zbyt niskie ceny powinny być dla „lampką ostrzegawczą”. Zaniżanie kosztów musi mieć jakieś granice, żaden podmiot nie będzie dopłacał do realizowanych usług. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o nawiązaniu współpracy dobrze sprawdźmy firmę. Nasze rozczarowanie jest więcej warte niż pozorny rabat, który udzieli nam kontrahent. Czasami lepiej zapłacić więcej i spać spokojnie, nie martwiąc się o ładunek.{jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.