Strzelenka i KGW Tuchom w Norymbergii promowali Kaszuby i gminę Żukowo

Podczas corocznych targów turystycznych w Norymberdze w północnej Bawarii chór „Strzelenka” i Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu zachęcali do odwiedzenia Pomorza i Kaszub. Gmina Żukowo uczestniczyła w tym wydarzeniu ze względu na partnerstwo z pobliską gminą Wendelstein i współpracą z Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku.

Targi turystyczne Freizeit Messe w Norymberdze (28.02-4.03) były okazją do zaprezentowania naszego regionu. Reprezentanci województwa pomorskiego, w tym przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, gminy Żukowo i gminy Trąbki Wielkie z dumą pokazywali swój dorobek i zachęcali do odwiedzenia północnej części Polski.

norymberga 69

fot. Stoisko województwa pomorskiego na targach w Norymberdze

Gminę Żukowo już od środy (24.02) reprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu, które przedstawiały i sprzedawały rękodzieła. W piątek do żukowskiej grupy dołączył chór „Strzelenka” z Tuchomia. Śpiewacy ukazali to, co jest nierozłączne z kaszubską kulturą i tradycją.

norymberga 15

fot. Rękodzieło pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu sprzedawane na targach w Norymberdze

Oprócz śpiewu utworów kaszubskich, polskich, a także biesiady niemieckiej, członkowie „Strzelenki” częstowali przechodniów tabaką, uczyli kaszubskich nut (kasz. Kaszëbsczé nótë) i brali udział w pokazach u innych wystawców.

norymberga 78

fot. Członkowie Strzelenki częstują turystów tabaką

W sobotę oprócz tradycyjnych występów reprezentanci gminy Żukowo i Trąbek Wielkich zwiedzali Norymbergię wraz z przewodnikiem. Nasi przedstawiciele poznali życiorys Wita Stwosza, autora m.in. Ołtarza Mariackiego w Krakowie, który zmarł w Norymberdze.

norymberga 9

fot. Zwiedzanie Norymbergii wraz z przewodnikiem

W romańsko-gotyckim kościele św. Sebalda można było zauważyć polski akcent. Na jednym z witraży ukazano Fryderyka Hohenzollerna i Zofię Jagiellonkę, a także ich męskich potomków. Polska królewna była córką króla Kazimierza Jagiellończyka. Na witrażu obok postaci Zofii było również godło naszej ojczyzny.

norymberga 13

fot. Wnętrze protestanckiej świątyni św. Sebalda w Norymberdze z dziełami Wita Stwosza

Dzięki partnerstwu gminy Żukowo z przedstawicielami Wendelstein, a także wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w piątek i w sobotę (02.03-03.03) reprezentanci woj. pomorskiego uczestniczyli w uroczystych kolacjach. Podczas posiłku można było spróbować tradycyjnych dań kuchni niemieckiej, zwłaszcza tej regionalnej, jak np. kiełbasek norymberskich (niem. Nürnberger Bratwürste) oraz piwa z miejscowego browaru.

norymberga 33

fot. Kolacja na zaproszenie przedstawicieli władz Wendelstein – partnerskiej gminy żukowskiego samorządu

Niedziela była czasem przygotowań do wyjazdu i do uczestnictwa we Mszy Świętej. W Norymberdze w ramach Polskiej Misji Katolickiej pracują polscy zakonnicy. W kościele św. Józefa w niedzielę sprawują oni dwie Eucharystie w języku polskim. Proboszczem jest tam o. Stanisław Stenka CR, chrystusowiec, pochodzący z Kościerzyny.

norymberga 51

fot. Rozmowa z o. Stanisławem Stenką CR, proboszczem parafii św. Józefa w Norymberdze

Dzięki uprzejmości całej parafii chór „Strzelenka” dał Polakom na emigracji krótki koncert pieśni kaszubskiej przed Mszą Świętą i zaraz po niej. Wybrzmiała m.in. „Kaszëbskô Królewô”. Chórzyści zaśpiewali także dwie pieśni podczas Eucharystii.

norymberga 46

fot. Koncert chóru Strzelenka przed Mszą Świętą w języku polskim w Norymberdze

Spotkanie po Mszy Świętej było także okazją do rozmów z Polakami mieszkającymi w Norymberdze. Mimo życia na emigracji w mieście, gdzie większość ludzi jest protestantami, Eucharystia o godz. 12:00 zgromadziła cały kościół, tj. ponad 600 osób.

norymberga 45

fot. Wierni zebrani podczas Mszy Świętej w kościele św. Józefa w Norymberdze

W wolnym czasie reprezentanci woj. pomorskiego byli również aktywni sportowo. Niedaleko hotelu w Wendelstein wraz z grupą niemieckich obywateli urządzili zawody w curlingu, który jest także dyscypliną Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Każda okazja była dobra do międzynarodowej integracji.

norymberga 57

fot. Międzynarodowe zawody w curlingu

Uczestnictwo w targach zacieśniło więzi między grupami, które wzięły w nich udział. Wspólny zagraniczny wyjazd był okazją do większej mobilizacji, staraniem o dobry występ, nauką (wykonaliśmy m.in. biesiadny utwór w języku niemieckim) i okazją do poznania sąsiedniej kultury.

norymberga 77

fot. Przedstawiciele gminy Żukowo rozmawiają z wystawcami na targach w Norymberdze

Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Gminy Żukowo i Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie.

norymberga 38

 fot. Członkowie chóru Strzelenka z o. Tomaszem Majszykiem CSsR, który pełni pomoc duszpasterską w kościele św. Józefa w Norymberdze

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.