Pszczelarze szykują się do nowego sezonu

Autor: Wojciech Albecki

W dniu 2 lutego z okazji święta Matki Boskiej Gromicznej zwanego również świętem Ofiarowania Pańskiego grupa pszczelarzy z Chwaszczyna i okolic po raz kolejny dziękowała za miniony rok. Już po raz XVII w kościele parafialnym w Chwaszczynie zapłonie świeca paschalna wykonana z wosku pszczelego. W odprawionej mszy św. uczestniczyła kilkudziesięcioosobowa grupa bartników z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni.

Począwszy do 2004 roku w kościele w Chwaszczynie płonie świeca paschalna wykonana całkowicie z wosku pszczelego. Na jej wytworzenie zużywa się 12 kg wosku – na taką ilość pracuje cały rok kilkadziesiąt rodzin pszczelich. Po rozpoczęciu mszy św. został wprowadzony sztandar RKP Gdynia do kościoła. Laudację wygłosił prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku Ryszard Voss, który szczególną uwagę zwrócił na problemy związane z nieumiejętnym stosowaniem oprysków chemicznych często w porze lotu owadów.

W darach ofiarnych zostały złożone opisana świeca paschalna, która zostanie poświęcona podczas mszy św. rezurekcyjnej oraz miody pszczele.

Po zakończeniu mszy św. poczet sztandarowy udał się na miejsce spoczynku wieloletniego prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni ś.p. Antoniego Pietraszko.

Rejonowe Koło Pszczelarzy w Gdyni wznowiło swą działalność po przerwie wojennej w 1946 roku i działa nieprzerwanie do chwili obecnej. Na comiesięcznych zebraniach uczestniczy większość z spośród ponad 90 członków. Razem wszyscy pszczelarze zrzeszeni w RKP mają około 1500 rodzin pszczelich. Z Chwaszczyna do Związku należy 5 mieszkańców, a pszczelarzy działających na terenie miejscowości jest 6 – wszyscy są członkami Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni.

Wojciech Albecki

Źródło: własne

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.