Kolędowy styczeń Zespołu „KASZUBKI”

Bardzo aktywnie rozpoczął się dla Zespołu „KASZUBKI” rok 2018. Do pracy przystąpiliśmy z wielką ochotą i przyjemnością, gdyż niezwykle radosny jest repertuar kolędowy, a okres w którym można go wykonywać jest, niestety, krótki.

6 stycznia zespół miał przyjemność kolędować podczas Spotkania Opłatkowego Seniorów Parafii Chwaszczyno. Ta prezentacja – a u naszych seniorów gościliśmy nie pierwszy raz – jest dla nas zawsze szczególna i ciepło wspominana.W dniu 7 stycznia „KASZUBKI” gościły w Lęborku. Wydarzeniem, do udziału w którym  zaproszono zespół był „II Lęborski Przegląd Kolęd Kaszubskich”. Kaszubskie kolędy i przepiękne wnętrze Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła – gospodarza wydarzenia – sprawiły, że wytworzył się niezwykły klimat i nastrój. Nasz zespół – będąc gościem specjalnym przeglądu – nie brał udziału w części konkursowej i zaprezentował się publiczności w obszernym koncercie kolęd z nagranej przez nas w 2015 r. płyty „Kolędy z Kaszub – Chwaszczińskô Kòlãda”.

Lębork – koncert kolęd podczas „II Lęborskiego Przeglądu Kolęd Kaszubskich” w Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła – 07.01.2018 r.

kaszubki 2018 2

 

Kolejnym styczniowym wydarzeniem z naszym udziałem było Spotkanie Opłatkowe Gdańskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, mające miejsce w dniu 13 stycznia. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza Św., celebrowana przez Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej Ks. Zbigniewa Zielińskiego, z oprawą muzyczną w naszym wykonaniu. Zespół kolędował również i w dalszej części spotkania. Specjalnymi gośćmi wydarzenia byli prof. Edmund Wittbrodt – Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz prof. Józef Borzyszkowski – Honorowy Prezes Instytutu Kaszubskiego. W spotkaniu uczestniczyli również delegaci oddziałów kartuskiego i oliwskiego. Wydarzenie miało miejsce w parafii Bożego Ciała na gdańskiej Morenie.  

kaszubki 2018 3

Gdańsk–Morena – Spotkanie Opłatkowe Gdańskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego /Msza Św. w kościele pw. Bożego Ciała/ – 13.01.2018 r.

kaszubki 2018 3

Gdańsk–Morena – Spotkanie Opłatkowe Gdańskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego /”KASZUBKI” w towarzystwie Ks. Biskupa Zbigniewa Zielińskiego oraz prof. Edmunda Wittbrodta – Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz prof. Józefa Borzyszkowskiego – Honorowego Prezesa Instytutu Kaszubskiego – 13.01.2018 r.

Niedzielny wieczór, 14 stycznia, wypełniło nam kolędowanie u naszych sąsiadów, w kościele parafii pw. św. Polikarpa Biskupa Męczennika w Gdańsku – Osowej. Tu zespół wykonał oprawę Kaszubskiej Mszy Św..

Wyżej wymienione wydarzenia nie zamykają naszej styczniowej aktywności. Przed nami jeszcze jeden ważny występ, w dniu 28 stycznia, kiedy to /jako część reprezentacji KGW Chwaszczyno/ zaprezentujemy się w Rybniku na Górnym Śląsku.Zespół „KASZUBKI” w roku bieżącym obchodzić będzie jubileusz 15-lecia swej działalności. A 15-cie lat pracy zespołu, to prawie 2-tys. godzin spotkań roboczych, repertuar zbudowany z ponad 150 utworów, to ponad 200 prezentacji. To osiągnięcia w przeglądach ogólnopolskich i regionalnych, wydawnictwa fonograficzne, prezentacje przed kamerami TVP. To występy w różnych regionach Polski /m. in. Wielkopolska, Dolny Śląsk, Mazowsze, Ziemia Łódzka, Ziemia Świętokrzyska, Warmia, Mazury, Polesie Lubelskie, Kujawy/.To wydarzenia, które zapisały się  w historii zespołu jako szczególne – prezentacja zespołu w Pałacu Prezydenckim   podczas spotkania z Pierwszą Damą  p. Agatą Kornhauser-Dudą oraz trzykrotna kaszubska oprawa muzyczna Mszy Św. w licheńskiej bazylice. To zaszczyt reprezentowania Gminy Żukowo – czy to w obrębie woj. pomorskiego, czy to w innych regionach Polski. To również chwile wytchnienia – wspólne wyprawy turystyczne i biesiadowanie. To wspólne przeżywanie ważnych chwil w życiu prywatnym każdego z członków zespołu. Wszystko to sprawia, że jesteśmy sobie bliscy jak rodzina. Rodzina otwarta na przyjęcie nowych członków.Zapraszamy do swojego grona osoby, dla których śpiew i muzyka są pasją, które kochają kaszubski folklor.

 

Kontakt z zespołem: Danuta Jastrzębska tel. 511-522-537

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.