KGW Chwaszczyno gościło w gminie Lubochnia

Autor: Jolanta Wiercińska

W dniach 15-16 sierpnia 2020 roku przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna gościły w gminie Lubochnia w województwie łódzkim. Zaproszenie do przyjazdu Koło Gospodyń Wiejskich otrzymało od Wójta Gminy Lubochnia pana Piotra Majchrowskiego oraz proboszcza Parafii Wniebowzięcia NMP w Lubochni Ks. mgr Tomasza Bojanowskiego.

W sobotę 15 sierpnia 2020 roku odbyły się obchody stulecia Kościoła, które były połączone z parafialno-gminnymi Dożynkami. Dożynki rozpoczęły się od nadania imienia św. Jana Pawła II dla zrewitalizowanego niedawno parku gminnego. Następnie po krótkim przemówieniu Wójta odbył się występ naszego Koła rozpoczynający oficjalne uroczystości. Po poświęceniu wieńców dożynkowych uczestnicy w uroczystym korowodzie przeszli do pobliskiego kościoła.
W południe rozpoczęła się uroczysta msza św. z procesją eucharystyczną. Nasze przedstawicieli w darach ołtarza złożyły na ręce proboszcza parafii ilustrowany album prezentujący zabytki Gminy Żukowo i aktywnie uczestniczyły w liturgii słowa. Podczas uroczystości dożynkowych nasze Koło zaprezentowało na przygotowanym stoisku dorobek stowarzyszenia. Na naszym stoisku można było podziwiać pięknie haftowane serwety i obrusy, obejrzeć tradycyjny strój kaszubski, posłuchać tradycyjnych utworów kaszubskich w wykonaniu KGW Chwaszczyno przy akompaniamencie akordeonu w wykonaniu Łukasza Skrodzkiego oraz klarnetu w wykonaniu pana Eugeniusza Raulina. Na naszym stoisku osoby odwiedzające otrzymywały pamiątkowe widokówki z kaszubskimi akcentami z naszego regionu, informatory o Gminie Żukowo i miejscach wartych odwiedzenia na Kaszubach. Profesjonalnie przygotowane stoisko oraz ciekawe pamiątki związane z Kaszubami i Gminą Żukowo przyciągało znaczną ilość zainteresowanych osób. Tym kaszubskim akcentem zaznaczyliśmy swoją obecność w tak dostojnych obchodach.

Po zakończeniu obchodów zostałyśmy zaproszone do Centrum Tradycji Kulinarnych w Małczu na obiad przygotowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Małcza. Jest to miejsce gdzie odbywają się m.in. lokalne warsztaty kulinarne oraz inicjatywy wielu lokalnych organizacji. Podczas wspólnego spaceru do pobliskiego parku odwiedziliśmy zabytkowy dwór w Małczu, którego jednym z pierwszych właścicieli był Andrzej Frycz Modrzewski a także drewnianą kapliczkę ukrytą w cieniu lasu, która została wzniesiona na pamiątkę po rozebraniu kościoła, który stał
w tym miejscu do połowy XIX w.

Wieczorna integracja została zainicjowana przez KGW Tarnowska Wola w sielskim plenerze na zapleczu świetlicy w Tarnowskiej Woli. W biesiadzie wziął udział Wójt Gminy Lubochnia pan Piotr Majchrowski oraz radny z sąsiedniej wsi Dębniak Paweł Bachura.

Na niedzielne przedpołudnie zostałyśmy zaproszone na wspólną wycieczkę rowerową do miejscowości Konewka, gdzie znajdują się bunkry z czasów II wojny światowej. Jest to jeden z najlepiej zachowanych tego rodzaju obiekt w Polsce, położony w urokliwym leśnym krajobrazie. Następnie udałyśmy się do miejscowości Spała na krótkie zwiedzanie tej malowniczej miejscowości. Część z naszych koleżanek wzięła udział w obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz uroczystym koncercie orkiestry dętej OSP Lubochnia.
Po powrocie do Lubochni zostałyśmy zaproszone na pożegnalny poczęstunek do Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni.

Wyjazd do Gminy Lubochnia to już kolejna nasza wizyta w tej gminie. Obowiązki połączyliśmy z możliwością poznania kolejnych zakątków tomaszowskiej ziemi.

Źródło: KGW Chwaszczyno

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.