Kaszuby zostały bez kąpielisk

{module do-reklamy-intertekst|none}

Z mapy usianych jeziorami Kaszub zniknęły niemal wszystkie kąpieliska. Żadnego nie ma w powiatach kartuskim i bytowskim, natomiast w kościerskim utworzono tylko jedno.

 

To skutek nowych przepisów. Zgodnie z unijnymi wytycznymi, organizatorzy kąpielisk od tego roku muszą spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące m.in. infrastruktury i całorocznych badań jakości wody. Zmiany odstraszyły wielu zainteresowanych tworzeniem kąpielisk.

O tym, że będą z tym poważne kłopoty, mówiono już kilka miesięcy temu, jeszcze przed sezonem letnim. Samorządowcy z Pomorza skarżyli się m.in., że nowe przepisy są niejasne. We wniosku o kąpielisko trzeba było napisać m.in., ile osób będzie z niego korzystać. Tyle tylko że ta liczba jest zmienna w każdym sezonie. Wobec takich obostrzeń pojawiły się nawet opinie, że gminom czy ośrodkom wczasowym nie będzie się opłacać organizacja kąpielisk.

W rezultacie nowe prawo, które miało podnieść ich jakość, jest podczas tego lata systematycznie omijane. Na Kaszubach powstają tzw. miejsca wykorzystywane do kąpieli, w przypadku których restrykcje są mniej rygorystyczne. W powiecie kartuskim działa 16 takich punktów, najwięcej nad jeziorami Ostrzyckim i Raduńskim Górnym.

– Na naszej plaży nie zmieni się nic, poza nazwą – zaznacza Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca, w której jest siedem miejsc kąpieli.
W takich miejscach również badana jest jakość wody, ale tylko w sezonie, a nie przez cały rok.

 

 

źródło: kartuzy.naszemiasto.pl{module do-reklamy-intertekst-2|none}{module reklama-artykul-n|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.