Kaszubskie chóry zaśpiewają w Chwaszczynie

W sobotę 22 września 2018 r. będziemy gościć w Chwaszczynie kaszubskie chóry i zespoły zrzeszone w Radzie Chórów Kaszubskich.

Rada zawiązała się w sierpniu 2004 r. w Parchowie. Inicjatorami jej powołania byli przedstawiciele pięciu chórów biorących udział w cyklu pierwszych wykonań „Pierwszej Kaszubskiej Pasji” T. Fopke: „Cassubia Cantat” z Parchowa, „Pięciolinia” z Lini, „Lutnia” z Luzina, „chór św. Wojciecha” z Redy oraz „Harmonia” z Wejherowa. Obecny skład Rady tworzy trzynaście chórów i zespołów, z terenu powiatów: kartuskiego, puckiego i wejherowskiego. Funkcję prezesa Rady sprawuje jej pomysłodawca, Tomasz Fopke.

Głównym celem RChK jest propagowanie śpiewu w języku kaszubskim. Członkowie Rady realizują go ubogacając swym śpiewem liczne uroczystości w regionie, m. in. odpusty na Kalwarii Wejherowskiej, w Sianowie, w Swarzewie, uroczystości z okazji rocznicy pobytu JP II w Gdańsku, Zjazdy Kaszubów (Sopot, Władysławowo, Luzino). Chóry RCHK przygotowują też większe utwory i wyruszają z nimi na trasy koncertowe (Pierwsza Kaszubska Pasja, Msza Kaszubska na chór i diabelskie skrzypce oraz z łacińskie Requiem Bernarda Stielera (z czytanymi fragmentami „Tryptyku Rzymskiego” po kaszubsku)). Członkowie Rady organizują też liczne imprezy chóralne, wydają płyty, śpiewniki, monografie.

Osobną, główną, coroczną uroczystością RCHK są Zjazdy Kaszubskich Śpiewaków, gdzie do wartości kulturowych, dochodzi jeszcze ważny dla kaszubskiego ruchu śpiewaczego aspekt integracyjny. Dotychczas zjazdy miały miejsce w: Luzinie – Barłominie (2003), Parchowie (2004), Wejherowie (2005), Lini (2006), Redzie (2007), Mechelinkach – Mostach (2008), Żukowie (2009), Chwaszczynie – Tuchomiu (2010), Rumii (2011), Baninie (2012), Żelistrzewie (2013), Gniewinie (2014), Kosakowie (2015), Gdyni (2016) i w Wejherowie (2017). W tym roku kaszubskie chóry spotkają się w Chwaszczynie.

Zjazd rozpocznie się Mszą Św. o godz. 9:30 w naszym nowym kościele. Po Mszy Św. będzie miał miejsce koncert, w ramach którego każdy z chórów i zespołów wykona po trzy utwory w języku kaszubskim. Koncert zakończy zespół „KASZUBKI”, który podczas wydarzenia  świętować będzie jubileusz XV-lecia działalności.Zapraszamy.

Danuta Jastrzębska /Zespół „KASZUBKI”/

 

fot. tytułowe u góry „Zjazd Kaszubskich Śpiewaków” – Gdynia Pogórze, 2016 r.

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.