Kaszubska kuchnia, folklor i rękodzieło w Ślesinie /Wielkopolska/

 

W dniu 17 czerwca 2017 r. reprezentacja KGW Chwaszczyno /Zespół „KASZUBKI” i ekipa kulinarna/ gościła w Ślesinie w woj. wielkopolskim.

 

Celem naszego wyjazdu do Ślesina była promocja Gminy Żukowo i regionu Kaszub podczas „Festiwalu Smaków Regionalnych” – imprezy będącej festiwalem smaków i kultur, której treść wypełniała kuchnia poszczególnych regionów Polski oraz różnorodność pięknego polskiego folkloru prezentowana przez artystów ludowych.

 

02 kgw w slesinie 2017

 

Reprezentacja KGW Chwaszczyno uczestnicząc w wydarzeniu starała się w jak największym stopniu ukazać i przybliżyć mieszkańcom Wielkopolski oraz wszystkim uczestnikom i gościom festiwalu piękno naszej kaszubskiej ziemi, naszą odmienność, nasze wartości, nasz kaszubski folklor i kuchnię.

Prezentacja naszego koła obejmowała trzy dziedziny:

1. Kulinaria – tu starałyśmy się zaprezentować naszą kaszubską kuchnię w całej jej prostocie, i pokazać to, co faktycznie od wieków gości na kaszubskich stołach, co jest charakterystyczne dla naszego regionu. Nasza „ekipa kulinarna” przygotowała na festiwal następujące potrawy: zupę z suszonych owoców, ziemniaki w mundurkach ze śledziem, śledzia po kaszubsku, sałatkę śledziową, duszoną kapustę „na krótko”, chleb ze smalcem ze skwarkami i ogórkiem małosolnym, ciasto drożdżowe z kruszonką, racuszki drożdżowe oraz charakterystyczny dla Kaszub akcent owocowy – kaszubską truskawkę.

2. Rękodzieło artystyczne – prezentacja w tej dziedzinie obejmowała ekspozycję haftu kaszubskiego – wzory szkoły żukowskiej – autorstwa hafciarek naszego koła. Wykorzystane do stworzenia ekspozycji prace prezentowały talent i pomysłowość ich autorek. Ekspozycję tworzyły: serwety, bieżniki, zakładki, igielniki i inne.

3. Kaszubską muzykę i pieśń – o tę część prezentacji regionu w wydarzeniu zadbał zespół „KASZUBKI”. Występując, zespół wykonał repertuar składający się w wyłącznie z utworów kaszubskich. Były to utwory wokalne – ludowe oraz znanych twórców z terenów Kaszub /w tym również mieszkańców Chwaszczyna – Kazimierza Jastrzębskiego i Tomasza Fopke/, a także wprowadzające nieco urozmaicenia i ożywienia utwory instrumentalne. Prezentując się w Ślesinie – „KASZUBKI” dokonały też mini prezentacji regionu i jego kultury /treść prezentacji tworzą informacje o regionie, o naszej odmienności, naszych wartościach, a także legenda o powstaniu Kaszub, przedstawienie znaczenia i symboliki barw Kaszub – ukazanych w kaszubskim hafcie szkoły żukowskiej, prezentacja naszych kaszubskich instrumentów ludowych – ich budowy i brzmienia, legenda o diabelskich skrzypcach oraz wykonanie specyficznego i jednego z najstarszych kaszubskich utworów – pieśni „Kaszëbsczé Nótë”/.

Całości prezentacji zespołu dopełniły barwne kaszubskie stroje ludowe, które zespół posiada i w których występuje.

 

04 kgw w slesinie 2017

 

KGW Chwaszczyno swoją ślesińską prezentację może zaliczyć do udanych – świadczyło o tym spore zainteresowanie naszą ofertą.

 

05 kgw w slesinie 2017

 

W wyjeździe do Ślesina uczestniczyły również reprezentujące Urząd Gminy Żukowo – p. Beata Bujnowska–Kowalska oraz Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie – p. Anna Kozakowska, Obie Panie w fantastyczny sposób opowiadały zainteresowanym o naszej gminie i zadbały o to, by zainteresowani otrzymali mapy, foldery i ulotki przedstawiające Gminę Żukowo.

Nasz wyjazd i prezentacja w Ślesinie odbyły się dzięki zaangażowaniu organizacyjnemu i finansowemu Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie oraz Urzędu Gminy Żukowo.

Opracowaniem i przeprowadzeniem całego projektu z ramienia KGW Chwaszczyno zajęły się: Danuta Jastrzębska i Anna Tesmer.

Wyjazd reprezentacji KGW Chwaszczyno na „Festiwal Smaków Regionalnych’ Ślesin 2017” miał miejsce w dniach 16 -18 czerwca 2017 r.

 

Danuta Jastrzębska

Zdjęcia: OKiS w Żukowie

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.