„KASZUBKI” promują kaszubski folklor na Pałukach

 

 

Weekend 16 – 17 września 2017 r. Zespół „KASZUBKI” spędził na niezwykle gościnnej ziemi pałuckiej – w stolicy regionu, w Żninie /w woj. kujawsko – pomorskim/.

Celem wyjazdu zespołu do Żnina był udział w „42 Jesieni na Pałukach – Żnin’2017”.

„Jesień na Pałukach” to najstarsza i największa impreza folklorystyczna północnej Polski, a organizowane w jej ramach Zjazd Twórców Ludowych, Jarmark Sztuki Ludowej i Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych harmonijnie łączą wszystkie rodzaje twórczości ludowej, ściągając do Żnina do stu kilkudziesięciu /nie licząc członków zespołów ludowych/ twórców z Wielkopolski, Kujaw, Pomorza, Krajny, Borów Tucholskich i Pałuk. Wydarzenie jest niewątpliwą okazją do spotkań „w swoim gronie” oraz do wymiany doświadczeń pomiędzy uznanymi i zasłużonymi twórcami, a młodymi, świadomymi swych korzeni, adeptami sztuki ludowej. Przyjazna, rodzinna atmosfera imprezy /jaką i nam dało się tu odczuć/ sprawia, że można się tu poczuć jak w domu i chętnie tu powracać.

Potwierdzeniem rangi tego wydarzenia jest rzesza wielopokoleniowej publiczności oraz zainteresowanie mediów /m. in. TVP Bydgoszcz, lokalne stacje radiowe, prasa/.

 „Jesień na Pałukach” to impreza dwudniowa.

Pierwszy dzień „Jesieni” – sobota, 16 września – wypełniał Zjazd Twórców Ludowych, będący świętem artystów reprezentujących wszystkie dziedziny aktywności twórczej, zakończony wielką galą w siedzibie Żnińskiego Domu Kultury. Tematem przewodnim wielkiej gali było hasło „Jak nie kochać Jesieni… czyli Trójsplot pałucko – kaszubsko – kujawski”, które samo w swej treści tłumaczyło powód naszego udziału w wydarzeniu, gdyż to właśnie nam przypadł zaszczyt wypełnienia „kaszubskiej” części gali /zespół zaprezentował się przed publicznością w 30 minutowym bloku programowym/.

 

znin 2 DSC00966

 

Drugi dzień „Jesieni” – niedziela, 17 września – był dniem Jarmarku Twórczości Ludowej oraz Przeglądu Kapel i Zespołów Ludowych, odbywających się we wspaniałej scenerii żnińskiego rynku, wypełnionego straganami ponad stu wystawców oraz tłumem odwiedzających. Prezentacje zespołów biorących udział w przeglądzie miały miejsce na scenie umiejscowionej w bezpośrednim sąsiedztwie symbolu Żnina – baszty /wzniesionej w 1445 r., w przeszłości części ratusza miejskiego/. W przeglądzie prezentowały się zespoły z rejonu Pałuk i Kujaw oraz jak gość z zewnątrz – „KASZUBKI”. Przegląd nie miał charakteru konkursu. „KASZUBKI” wykorzystując swój czas na scenie zaprezentowały zróżnicowany i bogaty program, w którym nie zabrakło utworów wokalnych, utworów instrumentalnych – polek, charakterystycznej pieśni „Kaszëbsczé Nótë” i mini prezentacji regionu.

 

 

znin 3 DSC00997

 

 

To, co nasze, co kaszubskie /pieśń, muzyka, instrumenty, stroje/ cieszyło się zainteresowaniem i wzbudzało ciekawość. Stąd impuls naszej kapeli i inicjatywa „ulicznego grania” oraz propozycja organizatorów wydarzenia – zaproszenie dla zespołu na przyszłoroczną edycję „Jesieni”.

 

Udział „KASZUBEK” w „42 Jesieni na Pałukach” miał miejsce na zaproszenie skierowane do zespołu przez pana Artura Jakubowskiego, dyrektora Żnińskiego Domu Kultury – organizatora wydarzenia.

 

znin 4 DSC01018

 

Nasz wyjazd do Żnina był możliwy dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Gminy Żukowo w ramach programu „Lokalne Partnerstwo” /otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych/, a także gościnności strony zapraszającej.

 

znin 6 IMG 9487

 

Swoje podziękowania kierujemy też do Urzędu Gminy Żukowo oraz do Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie za okazane wsparcie rzeczowe i przekazanie nam materiałów promocyjnych.

 

Danuta Jastrzębska / Zespół „KASZUBKI”

Kontakt: 511-522-537

 

 

 

znin 7 podziekowanie

 

znin 1 ban jnp 2017

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.