„KASZUBKI” gościem „Jarmarku Holeńskiego” w Holi /woj. lubelskie/

 

W dniu 23 lipca 2017 r. Zespół KGW Chwaszczyno „KASZUBKI” gościł w Skansenie Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi w woj. lubelskim.

Celem wyjazdu zespołu do Holi był udział w „XXI Jarmarku Holeńskim – Hola’2017”.

Jarmark Holeński to impreza będąca prawdziwą gratką dla miłośników etnografii, folkloru i kultury pogranicza, dająca możliwość poznania różnych kultur /z terenu Polesia Lubelskiego i Ukrainy/. Jarmark to połączenie prawosławnych uroczystości ku czci św. Antoniego Peczerskiego odbywających się w zabytkowej, pochodzącej z początku XVIII w. cerkwi, z koncertami folklorystycznymi i kiermaszem rękodzieła w holeńskim skansenie. Jarmark – odwiedzany przez kilkutysięczną rzeszę miłośników kultury ludowej i prawosławia –
to sztandarowa impreza gminy Stary Brus, a zarazem jedna z najciekawszych ofert tego typu w całym kraju.

hola 02 IMG 7898

Warto było doświadczyć atmosfery tego miejsca i tego co nadbużańskie – podziwiać piękno liturgii prawosławnej, posłuchać prawosławnego śpiewu polifonicznego, zachwycić się rzemiosłem, rękodziełem i tak wspaniałą muzyką ludową.
Udział „KASZUBEK” w imprezie sprawił, że po raz pierwszy w 21-letniej historii jarmarku, ze sceny rozbrzmiały pieśni i piosenki kaszubskie /wykonany przez nas repertuar budowały bowiem wyłącznie utwory kaszubskie/. Poza utworami wokalnymi kapela zespołu „zagrała” kilka utworów instrumentalnych – polek, które wprowadzały do naszej prezentacji ożywienie i urozmaicenie. Wśród wykonywanych przez zespół pieśni znalazły się też „Kaszëbsczé Nótë” – ten specyficzny utwór zawsze wzbudza żywe zainteresowanie podczas prezentacji poza Kaszubami. Tak dobrany program sprawił, że publiczność mogła usłyszeć nasz kaszubski język, poznać bogactwo melodii kaszubskich pieśni, a także zobaczyć i zapoznać się z brzmieniem naszych kaszubskich instrumentów ludowych /diabelskich skrzypiec i burczybasu włosowego/. Poza prezentacją muzyczną dokonaliśmy też słownej mini prezentacji regionu Kaszub.
Nasza kaszubska pieśń i muzyka – sądząc po reakcji – przypadły publiczności do gustu i chyba sprawiły, że dotąd „nie odkryte” Kaszuby i gmina Żukowo stały się kierunkiem, w którym część z uczestników imprezy zamierza w najbliższym czasie podążać.

 

hola 03 IMG 7900

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się też nasze barwne stroje ludowe – wyraziste i tak inne od strojów poleskich i ukraińskich..
Holeńska prezentacja zespołu odbyła się w dwóch odsłonach: na głównej scenie Jarmarku oraz na nieco mniejszej „scenie przy wiatraku”.
Dzisiaj to wydarzenie jest już dla nas wspomnieniem. Jednak na długo pozostanie ono w naszej pamięci, a to za sprawą publiczności, która podczas drugiej, mniej oficjalnej, prezentacji zaskoczyła nas niezwykle ciepłą, prawdziwą i spontaniczną reakcją, szukając z nami kontaktu i bliskości.

 

hola 04 IMG 7917

 

Udział „KASZUBEK” w Jarmarku miał miejsce na zaproszenie skierowane do zespołu przez organizatorów wydarzenia – państwa Alinę i Tadeusza Karabowiczów, reprezentujących Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi.

 

hola 07 IMG 7942

 

Nasz wyjazd do Holi był możliwy dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Gminy Żukowo w ramach programu „Lokalne Partnerstwo” /otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych/, a także niezwykłej gościnności gospodarzy jarmarku.

Swoje podziękowania kierujemy też do Urzędu Gminy Żukowo oraz do Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie za okazane wsparcie rzeczowe i przekazanie nam materiałów promocyjnych.

 

Danuta Jastrzębska / Zespół „KASZUBKI”

 

hola 05 IMG 7918

 

hola 06 IMG 7920

hola 06 IMG 7920

hola 06 IMG 7920

hola 06 IMG 7920hola 06 IMG 7920

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.