Chwaszczyno bez szybkiego internetu

W zakończonym konkursie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa mającym na celu zapewnienie dostępu do szybkiego internetu o przepływności min. 30 Mbit/s Chwaszczyno nie zostało uwzględnione.

Pomimo istnienia zidentyfikowanych na terenie miejscowości około 1 tys. tzw. białych punktów (mapa tutaj https://konsultacje.itl.waw.pl/mapa/) jedynie Szkoła Podstawowa przy ulicy Mickiewicza będzie miała zainstalowane łącze światłowodowe o przepływności 100 Mbit/s (nie wiem jaki w tym sens skoro od roku 2015 Szkoła już posiada łącze światłowodowe wybudowane dzięki pomocy Burmistrza Gminy Żukowo).

biale punkty inernet chwaszczyno
Mapa białych obszarów NGA przedstawia obszary, w których nie istnieje sieć szerokopasmowa zapewniająca dostęp do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s.

 

W ramach przeprowadzonego konkursu zwyciężyła firma NETIA S.A. jednak firma ta odstąpiła od podpisania umowy. Ostatecznie zwycięzcą konkursu na naszym obszarze została firma Orange Polska S.A. (link do materiału źródłowego https://cppc.gov.pl/podsumowanie-naboru-nr-popc-01-01-00-ip-01-00-00216-dla-dzialania-1-1-popc-aktualizacja/).

Pełną listę punktów adresowych objętych inwestycją można zobaczyć pod adresem https://cppc.gov.pl/wp-content/uploads/obszar_3_6_22_40_43.csv

Poniższa tabela przedstawia podsumowanie planowanych do podłączenia punktów:

 

Miejscowość

Adresy domowe

Szkoły

Banino

847

1

Borkowo

98

1

Chwaszczyno

0

1

Czaple

29

 

Dąbrowa

40

 

Glincz

20

1

Leźno

40

1

Lniska

95

 

Małkowo

15

 

Miszewko

31

 

Miszewo

32

1

Niestępowo

94

1

Nowy Świat

3

 

Nowy Tuchom

4

 

Otomino

17

 

Pępowo

96

 

Przyjaźń

18

1

Rębiechowo

166

 

Rutki

1

 

Skrzeszewo

0

1

Sulmin

19

 

Tuchom

89

1

Żukowo

172

6

 

Ja mi się udało ustalić kontaktując się z Ministerstwem Cyfryzacji konkurs przeprowadzono w oparciu i listę adresów dostępną tutaj https://mc.gov.pl/aktualnosci/publikacja-listy-bialych-plam-nga-w-polsce

Po przeanalizowaniu tej listy widać że dane wejściowe do przetargu nie zawierały punktów adresowych z Chwaszczyna. W dniu dzisiejszym wystąpiłem do Centrum Projektów Polska Cyfrowa o udostępnienie dokumentu źródłowego który był dokumentem wyjściowym do przeprowadzonego postępowania o udostępnienie danych w trybie dostępu do informacji publicznej. Z uwagi na fakt że baza źródłowa zawiera kilka milionów punktów adresowych brak uwzględnienia naszej miejscowości mógł być zwykłym błędem ludzkim. Jak mi się udało ustalić po rozmowie z Rzecznikiem prasowym Panem Karolem Manysem z Ministerstwa Cyfryzacji, z uwagi na prowadzone przygotowania do następnego konkursu w ramach tego programu mającym na celu pokrycie zasięgiem obszarów nieuwzględnionych w poprzednich konkursach,  wyjściem może być aby przedstawiciele naszego samorządu zwrócili się do Ministerstwa Cyfryzacji z petycją o uwzględnienie naszego obszaru w następnym konkursie.

W związku powyższym wszystkim którzy mają w swojej świadomości wyście z „cyfrowego zaścianka” polecam udostępnianie tej wiadomości gdzie się tylko da i wyrażanie swojej opinii.

Piotr Gajewski

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.