Jubileusz 6o-lecia KGW Chwaszczyno

Autor: Barbara Myszk-Herrmann

W piątek 25 maja 2018 r. odbył się Jubileusz 6o-lecia KGW Chwaszczyno. To niezły wynik !
W tym okresie działalności przewinęło się ponad 200 pań, a pracą koła zarządzały kolejno 7 przewodniczących: Teodozja Bielawska, Małgorzata Plichta, Zofia Wendt, Jadwiga Bach, Helena Dunst, Anna Barsowska, aktualnie Barbara Myszk-Herrmann.

Koło rejestrując się w Krajowym Rejestrze Sądowym jako stowarzyszenie, umożliwiło sobie drogę do pozyskiwania dofinansowań pieniężnych pisząc projekty. Od 2007 do 2018 roku koło otrzymało 36 dotacji na łączną kwotę 118 844.85 zł.

W ramach koła obecnie działają trzy sekcje:

* Z 15-letnim stażem Zespół wokalny Kaszubki, który posiada w swoim repertuarze opracowane 160 utworów śpiewno-muzycznych i ma za sobą 256 występów.
* Z 10-letnim stażem kółko hafciarskie, wykonując misterną pracę haftu kaszubskiego, zdołało zaprezentować ze swoimi pracami ponad 110 razy. Wystawiło do oceny Wojewódzkiego Konkursu Haftu Kaszubskiego w Lini 100 prac. Ciekawostka: do średniej wielkości serwety z hatem kaszubskim zurzywa się 384 mb muliny.
* Z prawie 5-letnim stażem Grupa taneczna Rosa, która miała okazję zaprezentować się już 30 krotnie na scenach mniejszych i większych. Ciekawostka: tancerka, aby opanować układ taneczny perfekcyjnie potrzebuje 28 godzin treningów i spala przy tym więcej kalorii, niż przy intensywnym aerobiku.

Piętnastokrotny udział chwaszczyńskiego kola w Turniejach KGW zapisał się bogatym dorobkiem: 7 razy zwyciężyło w gminie (2003, 2004, 2008, 2009, 2012, 2015, 2017), tyleż na szczeblu powiatowym, a Grand Prix w województwie zdobyło w latach 2005 i 2010, w roku 2004 – II miejsce, w roku 2009 – III miejsce.

Koło także organizuje wycieczki krajoznawcze jednodniowe i tygodniowe. Kiedy ten ruch turystyczny powrócił na szlaki w 2006 roku, zrealizowano do dzisiaj 23 wycieczki, pokonując jednocześnie 23 700 km.

W trakcie obchodów Diamentowych Godów koła, przyznano decyzją Zarządu Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych zaszczytne odznaczenia – Ordery „Serce Matkom Wsi” aktywnym działaczkom koła 7 paniom: Jadwidze Bach, Stefani Dampc, Marii Machalimskiej, Teresie Makurat, Genowefie Rum, Wieslawie Samp i Teresie Secke.

Dla uświetnienia i podkreślenia rangi jubileuszu zostały wydane dwa nakłady wydawnicze: publikacja „60 lat działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie” ukazująca rys historyczny i obecną działalność koła oraz folder „Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie” przedstawiający istotę organizacji do celów marketingowych, wydany w języku polskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim. Serdeczne podziękowania składamy autorowi tekstu panu Alojzemu Trella, autorce zdjeć www.fotozdanowska.pl oraz Zakładowi Produkcyjnemu ALEXANDER. Dodatkowo zamówione zostały okolicznościowe pinsy z logotypem koła dla każdej członkini i tutaj podziękowania kieruje do Kancelarii notarialnej Magdalena Matwiejczyk.

Dziękujemy dostojnym gościom z gminy Żukowo, radnym, sympatykom koła za obecność, za gratulacje i upominki oraz wspólny uroczysty czas jubileuszu. Wykwintny wyraz jubileuszu zapewniła nam Restauracja Kania z Przodkowa, a zaplecze muzyczne zaangażował Kazio Langowski.

 

Barbara Myszk-Herrmann

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.