Jak podzielić ogród na strefy

W każdym ogrodzie mniej lub bardziej widoczne są pewne strefy użytkowe. Jest miejsce, które służy relaksowi, część ogródka zajmuje tylko trawnik, w innym natomiast rosną ozdobne krzewy lub drzewka owocowe, jest też strefa reprezentacyjna, widoczna od frontu domu. To, jak podzielimy ogród zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od potrzeb i od wielkości ogrodu. Podział na strefy trzeba dokładnie przemyśleć ponieważ niektóre błędy trudno jest później naprawić.

 

Dobrze zaprojektowany i wykonany ogród może zaspokoić wszystkie potrzeby domowników. Nawet w najmniejszym ogródku można znaleźć miejsce do relaksu, zabawy, a nawet wydzielić rabatki do uprawy ulubionych ziół lub warzyw. Podstawą jest spójność aranżacyjna –  kolejne strefy powinny się wzajemnie uzupełniać i to niezależnie od tego, na jaki podział się zdecydujemy, czy strefy będą ściśle wydzielone czy też będą się wzajemnie przenikać i uzupełniać.

Część reprezentacyjna

Najczęściej znajduje się tuż przy głównym wejściu do domu. To właśnie ten kawałek ogrodu widzą odwiedzający goście. Przedogródek, bo tak fachowo nazywa się ogród od frontu domu bardzo często jest także doskonale widoczny z ulicy. To właśnie w tej strefie znajdują się najczęściej najbardziej dekoracyjne rośliny. Powinny być tak dobrane, by kwitły od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni – tak by ciągle coś w nim przyciągało wzrok. Ich dobór będzie oczywiście uzależniony od warunków glebowych i klimatycznych. Uzupełnieniem kwiatów i bylin najczęściej są niskie krzewy ozdobne, czasem formowane w różne kształty. Przed posadzeniem krzewów i drzewek trzeba wziąć pod uwagę, że dosyć szybko osiągną one znaczne rozmiary i jeśli nie będą odpowiednio przycinane mogą zacienić kwiatowe rabaty, a także ograniczyć dostęp naturalnego światła do wnętrza domu. Rabaty od ścieżki trzeba wyraźnie oddzielić, dobrze się w tej części sprawdzi krawężnik granitowy, który sam w sobie stanowi ciekawy element dekoracyjny.

Strefa rekreacyjno-wypoczynkowa

Najczęściej przy bocznym wejściu do domu lub przy zejściu z tarasu znajduje się część ogrodu, w której można się chwilę zrelaksować. Najczęściej ustawione są tu meble ogrodowe – stół, krzesła, czasem bujana huśtawka lub wygodne fotele. To tutaj w letnie dni przyjmujemy gości, warto więc zadbać o nieco intymności w tym zakątku. Najlepiej osłonić tę część ogrodu pergolą z kwitnącymi pnączami (świetnie się sprawdzą szybko rosnące powojniki) lub drzewami owocowymi, które w upalne dni zapewnią cień. Takie naturalne ściany z roślinności zapewniają także bardzo dobrą izolację akustyczną. W pobliżu tej strefy można zbudować ogrodowy grill.

Część użytkowa

Wiele osób nie wyobraża sobie ogrodu bez niewielkiego sadu i własnego warzywnika. Jeśli brak miejsca na wydzielenie z ogrodu typowych grządek uprawnych lub sadu można posadzić kilka ulubionych drzewek owocowych w różnych częściach ogrodu. Warzywa lub zioła można natomiast uprawiać w dużych donicach ustawionych choćby na tarasie lub w strefie wypoczynkowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet w niewielkim ogrodzie można się będzie cieszyć własnymi owocami lub warzywami przez cały sezon letni.{jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.