Czy dziki są problemem w Chwaszczynie i okolicach? [sonda]

Łowczy Koła Łowieckiego „Tur” Stanisław Szymerkowski przedstawił podczas zebrania Rady Sołeckiej statystyki liczebności populacji dużych zwierząt łownych. Jak zaznaczył łowczy okoliczni rolnicy otrzymali w użytkowanie nieodpłatnie ponad 90 elektrycznych pastuchów. Urządzenia te mają zapobiegać szkodom łowieckim w uprawach.

Podczas mającego miejsce 18 października w siedzibie OSP w Chwaszczynie zebrania Rady Sołeckiej Chwaszczyna można było porozmawiać z łowczym koła łowieckiego „Tur”. Koło łowieckie „Tur” powstałe w 1945 roku dzierżawi do gminy Żukowo dwa obwody łowieckie 96 i 83. W skład tego ostatniego wchodzi południowa część Chwaszczyna ograniczona DW 218 (ul. Oliwska) oraz wschodnia część Tuchomia oraz ponadto części Miszewa, Banina i część Rębiechowa oraz całe Barniewice.
Jak zaznaczył Stanisław Szymerkowski rok łowiecki zaczyna się 1 kwietnia, a kończy 30 marca. Plan odstrzału rogaczy wynoszący w tym sezonie 8 szt. został już zrealizowany: 5 odstrzelono, a 3 szt. to ubytki (ubytki – zwierzęta potrącone, rozjechane na drogach itp. – przy. red.). Natomiast saren odstrzelono 18 szt., a ogółem populacja saren w całym obwodzie nr 83 szacowana jest na 80 sztuk. Uważa się, że przyrost roczny wynosi 25 % populacji. Odstrzał kóz i koźlaków zaczyna się 1 października i nie ma jeszcze dostępnych statystyk.

 

dziki chwaszczyno kolo lowieckie tur 2

W obecnym sezonie populacja dzików szacowana jest na około 41 sztuk, a roczny jej przyrost szacowany jest na 100 %. W obecnym sezonie odstrzelono 28 dzików, a 2 sztuki to ubytki, pozostało więc jeszcze około 10 sztuk do odstrzału.
W poprzednim sezonie łowieckim 2015/2016 odstrzelono 18 na 16 przeznaczonych do odstrzału saren oraz 100 % planu odstrzału rogaczy.
Populacja dzików w poprzednim sezonie łowieckim szacowana była na 52 sztuki, a wykonano odstrzał 61 sztuk (123 % wykonania).
W sezonie 2014/2015 odstrzelono 14 na wyznaczonych 15 saren oraz 36 na 31 przeznaczonych do odstrzału dzików.
Jak zaznaczył łowczy od 15 stycznia do 15 sierpnia nie wolno strzelać do loch. Ponadto nie wolno wykonywać odstrzału 100 m od zabudowań oraz 500 m od kościołów i szkół.

 

dziki chwaszczyno kolo lowieckie tur 3

W swoim wystąpieniu łowczy koła łowieckiego „Tur” stwierdził, że populacja dzików wynosząca około 40 szt. w całym obwodzie łowieckim 83 nie powinna być uciążliwa. To człowiek wkraczając na tereny niegdysiejszych pół i zarośli, a budujący tam domy w ten sposób przepędza zwierzynę z jej naturalnych miejsc bytowania. Dlatego mieszkańcom wydaje się, że dzików jest dużo.
Jak mówił Stanisław Szymerkowski roczne przyrosty dzików wynoszące 100 % populacji i saren 25 % populacji są każdorazowo w danym sezonie odławiane.

 

dziki chwaszczyno kolo lowieckie tur 4

 

Wydawać by się mogło, że jest już więc w porządku. Jednakże ciągłe skargi na zebraniach wiejskich dotyczące dzików, czy liczne utyskiwania rolników na szkody w uprawach stoją jakby na bakier spojrzeniu kół łowieckich na liczebność populacji dzików. Osąd pozostawiamy czytelnikom.

Wojciech Albecki

 

SONDA:

{advpoll id=’2′ view_result=’0′ width=’0′ position=’center’}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.