Każdy z nas marzy o długowieczności, która pozwoli nam cieszyć się dobrym zdrowiem na stare lata. W praktyce jednak bardzo często sami sobie ukrócamy żywot, a wszystko za sprawą niezdrowych i szkodliwych nawyków. W efekcie priorytetem są dla nas krótkotrwałe przyjemności, na których negatywne skutki nie przychodzi długo czekać – zazwyczaj ich objawy dostrzegalne są w naszym wyglądzie zewnętrznym (czerwone oczy, brzydka cera, nadwaga, zniszczone włosy) oraz codziennym samopoczuciu, którego prawidłowe funkcjonowanie blokują nieprzyjemne dolegliwości. Wiele w kwestiach zdrowotnych zależy od zmiany szkodliwych praktyk na zdrowe nawyki, zatem jeśli zależy Ci na zapracowaniu na swoją przyszłą kondycję, warto zapoznać się, jakie są najważniejsze filary zdrowego życia.

Właściwe odżywianie

Trudno nie mieć wrażenia, że przysłowie „Jesteś tym, co jesz”, ma realne przełożenie. Z tego względu, jeśli preferujemy śmieciowe jedzenie i gazowane napoje, nie możemy spodziewać się po swoim samopoczuciu zbyt wiele. Zbilansowana dieta to taka, w której podstawą są warzywa, kasze, ryby i chudy nabiał. Z rozwagą należy spożywać owoce – potrafią mieć dużo cukru, jednak zawsze będą lepszymi słodyczami od tych sztucznych i nafaszerowanych chemią oraz wbrew powszechnej opinii, mięso – wystarczy spożywać je 2 razy w tygodniu. Warto czytać etykiety i wybierać te produkty, które nie mają rozbudowanej listy składników. Jeśli mamy problem z ułożeniem właściwej diety, pomocna może być wizyta u dietetyka, który udzieli nam również wsparcia psychologicznego.

Sport to zdrowie

Nie każdy z nas musi być biegaczem, ale aktywność fizyczna jest bardzo ważną składową zdrowego trybu życia. Warto znaleźć taki rodzaj sportu, który będzie nam najbardziej odpowiadał – np. jazdę na rowerze, długie spacery, jazdę na rolkach czy pływanie. Z kolei gdy nasz trening ma na celu zbudowanie masy mięśniowej, warto wesprzeć go przez dobór odpowiednich odżywek i suplementów, które przez „optymalne zestawienie węglowodanów z pełnowartościowymi białkami zwierzęcymi są w stanie szybko nasycić mięśnie niezbędnymi składnikami odżywczymi” (cyt. http://www.body4you.pl/produkty/dyscypliny-sportu/odzywki-na-mase/olimp-gainerator,2,1904). Aktywność wnosi do zdrowego życia dwojakie korzyści: nienaganną sylwetkę oraz świetne samopoczucie.

Dobry sen

Każdy, kto chce żyć zdrowo, musi nie tylko chcieć się „zmęczyć”, ale również odpoczywać! Zaniechanie spania to jeden z często popełnianych błędów. Odpowiednia regeneracja to gwarancja, że będziemy nie tylko lepiej się czuli, ale i sprawniej funkcjonowali – zwłaszcza, gdy wymaga tego od nas praca i codzienne obowiązki. 7 lub 8 godzin snu musi być zatem elementarne w Twojej zdrowej codzienności.

Pożegnanie używek

Z używkami nawet najbardziej żmudne treningi i restrykcyjne diety nie przynoszą efektów. Najgorsze nałogi, które niweczą te wysiłki, to oczywiście szkodliwe palenie tytoniu i e-papierosów oraz spożywanie alkoholu i kawy w nadmiernych ilościach. W tym przypadku nie ma wyjątków – jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, musisz pożegnać się z nałogami, jednak szybko odczuwalne doskonałe samopoczucie wynagrodzi Ci poczucie tej marnej straty!{jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.