Żwirownia podzieli Chwaszczyno i Tuchom

Poprzednia lokalizacja pod żwironię brana pod uwagę z 2014r. wraz z już użytkowanym terenem oraz nowy obszar objęty przygotowaniem planu MZP.

 

Podczas jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej w Żukowie podjęto uchwałę o przystąpieniu do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP – przyp. red.) dla części Chwaszczyna i Tuchomia. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ta uchwała otwiera drogę do zmiany lokalizacji żwirowni przedsiębiorstwa Polgravel z Barniewic na bezpośrednie sąsiedztwo zabudowy mieszkalnej w Chwaszczyna i Tuchomia.

 

Podczas głośnej dyskusji w ubiegłym roku nad dalszą rozbudową żwirowni rozmawiano o lokalizacji przyszłych miejsc przeznaczonych pod kopalnię. Planowano ulokować nowe wyrobisko w pobliżu Borowca w lesie pomiędzy Nowym Światem, Czarnymi Błotami, Borowcem, a Barniewicami. Wydawało się, że tylko ta lokalizacja jest brana pod uwagę. Jednakże głośnie protesty mieszkańców Banina, których sprawa nie dotyczyła (inwestycja miała odbywać się na terenie Tuchomia i Barniewic – przyp. red.) oraz części mieszkańców Nowego Świata spowodowały zawieszenie inwestycji w tym rejonie.

 

Teraz kuchennymi drzwiami próbuje się wcisnąć kopalnię żwiru pomiędzy zabudowę mieszkalną Chwaszczyna i Tuchomia – dzieląc te miejscowości krajobrazem księżycowym – jak ujął to na sesji radny Stanisław Groth.

 

Planowana nowa lokalizacja kopalni żwiru Polgravel to rejon pomiędzy DK 20 (ul. Gdyńska), ulicą Leśną w Chwaszczynie oraz terenami w pobliżu ulicy Szkolnej w Tuchomiu (do rzeki Strzelenki).

 

Podczas sesji RM w Żukowie 30 stycznia w obronie mieszkańców Chwaszczyna i Tuchomia stanął jedynie radny Stanisław Groth z Tuchomka, który zgłosił wniosek formalny o wycofanie punktu z porządku obrad. Celem radnego było wsłuchanie się w głos mieszkańców podczas zebrań wiejskich, jakie już wkrótce odbędą się w Chwaszczynie i Tuchomiu o planowanej nowej lokalizacji żwirowni.

 

Za wycofaniem z porządku obrad punktu o przystąpieniu do sporządzenia MPZP i przesunięcia go na którąś z kolejnych sesji głosował radny Stanisław Groth z Tuchomka, radny Mirosław Nowak z Chwaszczyna wstrzymał się do głosu, a radny Jacek Fopke głosował przeciwko. Wniosek przepadł zwykłą większością głosów.

 

Podobnie było podczas głosowania nad przystąpieniem do sporządzenia MPZP, radny Fopke głosował za, radny Nowak oraz radny Groth – wstrzymali się od głosu.

 

Radny z Banina Paweł Koreń – w ubiegłym roku głośny orędownik wstrzymania lokalizacji w lesie w Borowcu i Barniewicach, teraz był za planowaną lokalizacją żwirowni na granicy zabudowy mieszkalnej Chwaszczyna i Tuchomia.

 


V Sesja Rady Miejskiej w Żukowie 30.01.2015 – dyskusja i głosowanie nad uchwałą czas od 1:35:00 do 1:58:00

Bezpośredni link do materiału od 1:35:00 http://youtu.be/24hDPsJ8FLk?t=1h35m

 

Czy lepiej lokalizować żwirownię na dużych terenach leśnych w barniewickim lesie z dala od zabudowań mieszkalnych, czy lepiej zafundować żwirownię bezpośrednio pomiędzy domami na niewielkim skrawku lasu pomiędzy Chwaszczynem, a Tuchomiem? To pytanie pozostawiam bez odpowiedzi.

 

Wojciech Albecki

 

teren-pod-mpzp
Mapka z terenem przeznaczonym do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Tuchom, w rejonie ul. Gdyńskiej oraz fragmentu wsi Chwaszczyno, w rejonie ul. Leśnej.

 

Uchwała RM nr V/32/2015 w Żukowie z 30.01.2015r.

 

dzialki-pod-zwirownie-poprzenio-planowaneNa mapkach zaznaczone działki zgodnie z decyzją z 6.05.2014r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia pt. „Eksploatacja kruszywa naturalnego ze złoża „Borowiec I – Pole A” oraz przeróbka kruszywa mobilnym zestawem przesiewaczy na terenie czynnego wyrobiska z bezpośrednim odbiorem nadawy z koparki ssącej realizowanego na terenie części działek ewidencyjnych o numerach: 249/1,249/2,249/4, 249/5, 250/1,w miejscowości Barniewice, gmina Żukowo oraz 95/10, 257 w miejscowości Tuchom, gmina Żukowo” z wniosku Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „POLGRAVEL” Spółka z o. o. z siedzibą w Gdańsku.

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.