Żukowo. Domagają się kaszubskiej flagi przed urzędem

Żukowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wystąpił do burmistrza gminy Żukowo z prośbą o przywrócenie na maszt przed urzędem kaszubskiej flagi, która niedawno zniknęła. – Dla mnie to zupełnie niezrozumiałe, bo kaszubska flaga wisiała tam zawsze razem z flagą polską i nikomu to nie przeszkadzało – mówi Wojciech Kankowski, radny gminy Żukowo.

 

 

Radnych gminy Żukowo oraz działaczy żukowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zaniepokoiło zniknięcie kaszubskiej flagi z masztu przed urzędem gminy. Radny Witold Szmidtke zwrócił na to uwagę na sesji, ale kiedy mimo to flaga nie wróciła na maszt, głos w tej sprawie zdecydował się zabrać oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

– Zarząd ZK-P w Żukowie podjął uchwałę w tej sprawie i wystąpił do burmistrza oraz przewodniczącego Rady Miejskiej z prośbą o przywrócenie kaszubskiej flagi na maszt przed urzędem – mówi Wojciech Kankowski, radny gminy Żukowo. – Myślę, że jedyną słuszną odpowiedzią byłoby po prostu zawieszenie flagi tam, gdzie jej miejsce i nie będzie tematu.

Wyjaśnień domaga się też radny Witold Szmidtke.

– Składałem interpelacje na sesji, ale w zasadzie nie uzyskałem żadnej konkretnej odpowiedzi – mówi. – Pan burmistrz stwierdził, że polska flaga będzie wisiała na maszcie, dla kaszubskiej być nie musi. Zapytałem, czy są jakieś przeciwwskazania, to powiedział, że nie ma i to wszystko. Więc nie bardzo rozumiem o co chodzi. Złożyłem pisemnie zapytanie w tej sprawie i będę oczekiwał konkretnej odpowiedzi. Pan burmistrz został wybrany także głosami Kaszubów, więc dlaczego przed urzędem miałoby nie być naszej flagi, skoro przecież utożsamiamy się z regionalną kulturą i chcemy ją propagować. Przypuszczam, że w innych gminach nikomu nie przyszłoby do głowy zdejmować kaszubskiej flagi. Czarno-żółte flagi wiszą w Kartuzach, na budynku starostwa znajduje się nazwa urzędu po kaszubsku, więc dlaczego u nas nie miałoby być flagi?

Z Jerzym Żurawiczem, burmistrzem gminy Żukowo nie udało nam się dotąd skontaktować. Jego zastępca, Zdzisław Szczęsny nie chciał natomiast szczegółowo komentować tej sprawy.

– Mogę jedynie powtórzyć to, co pan burmistrz powiedział na sesji, a mianowicie, że nie ma potrzeby, by flaga wisiała tam cały czas i że będzie wywieszana przy różnego rodzaju okazjach i świętach – powiedział Zdzisław Szczęsny.

Radny Wojciech Kankowski podkreśla jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, by kaszubska flaga wisiała na masztach obok polskiej i unijnej.

– Kaszubska flaga wisiała tam od lat i nikomu to nie przeszkadzało, więc nie rozumiem jaka zmiana zaszła, że teraz kaszubska flaga nie może wrócić na swoje miejsce – mówi Kankowski. – Są maszty, więc to moim zdaniem oczywiste, że powinna tam wisieć flaga narodowa, ale nic nie stoi przecież na przeszkodzie, by pojawiła się i kaszubska, bo zasady heraldyczne dokładnie określają, w którym miejscu jaka flaga powinna wisieć. Nie powinniśmy się wstydzić kaszubskich symboli, więc będziemy powtarzać prośby o ponowne zawieszenie kaszubskiej flagi przed urzędem.

 

źródło:expresskaszubski.pl

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.