Zrzeszeniowe memento w Chwaszczynie

Autor: kk/tf

W niedzielę, 16 lutego w Chwaszczynie, w kościele parafialnym odprawiona została kolejna, comiesięczna msza św. kaszubska. Tym razem chwaszczyńskie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie złożyło ją w intencji 100. rocznicy powrotu państwowości polskiej na Kaszuby. Pomysł uczczenia podał Kazimierz Jastrzębski. Mszy przewodniczył ks. Proboszcz Piotr Gruba, który przywołał w tym kontekście słowa swojego poprzednika, ks. Roberta Sarnowskiego, zapisane w kronice parafialnej w roku 1927: „Pękły wreszcie i skruszyły się kajdany niewoli pruskiej. Wyzwoloną Ziemię Kaszubską opuściły oddziały niemieckiego „Grentzschutzu” i zajęły ją wojska Zmartwychwstałej Ojczyzny. Z tego czasu dla parafii tutejszej nader pamiętnym dniem był dzień 8 lutego 1920 r. W tym bowiem dniu z entuzjazmem niekłamanym, z prawdziwą radością i zapałem, witała cała parafia i gościnnie podejmowała pierwszego w parafii żołnierza polskiego. W granice parafii wkroczył w owym dniu Pierwszy Szwadron Ułanów Krechowieckich pod wodzą rotmistrza Sędzimira, w celu ochrony pogranicza polsko – gdańskiego. Żołnierz polski po raz pierwszy przez ludność tutejszą widziany, zaznał serdecznego przyjęcia i szczerej gościnności aż do czasu swego odjazdu, do 25 marca, w którym to dniu wspomniany szwadron udał się w dalszą podróż do Żukowa.

Posługę muzyczną podczas mszy św. pełnił chór „Strzelenka” z Tuchomia, który wykonał w języku kaszubskim: Chwaszczińskô Pani (muz. Tomasz Fopke, słowa: Kazimierz Jastrzębski), Tatkù naj (muz. Witosława Frankowska, sł. Alojzy Nagel) oraz W sztëczkù chleba (muz. W. Frankowska, sł. Jan Walkusz). O Liturgię Słowa zadbali członkowie ZK-P Chwaszczyno (Teresa Makurat, T. Fopke, K. Jastrzębski) oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tuchomiu (Antoni Belka i Filip Maciuński), których przygotowała dyr. szkoły, p. Elżbieta Pryczkowska.

Po Mszy Świętej obecni, wspólnie (z udziałem także zespołu „Kaszubki” z Chwaszczyna) wykonali kilka pieśni patriotycznych. Podczas mszy i po niej, na organach towarzyszył Karol Krefta – koordynator i organizator tego przedsięwzięcia z ramienia ZK-P.

Następnie zgromadzeni udali się pod obelisk, aby poprzez złożenie kwiatów i zniczy uhonorować poległych za wolność Ojczyzny. Wystąpiły delegacje: Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału w Chwaszczynie, Powiatu Kartuskiego, Rady Miejskiej w Żukowie, Rad Sołeckich w Tuchomiu i w Chwaszczynie, Kół Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie i w Tuchomiu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Chwaszczyna.

Potem, w dużym kościele zaprezentowany został dokument filmowy p. Eugeniusza Pryczkowskiego pt. „Do morza przez serca Kaszubów”.

Po emisji prezes ZK-P w Chwaszczynie podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji uroczystości oraz zapowiedział promocję najnowszej książki dra. E. Pryczkowskiego pt. „Królowa morza” poświęconego dziejom Sanktuarium MB Swarzewskiej. Promocja będzie miała miejsce 15 marca, tuż po mszy św. kaszubskiej.

 

kk/tf

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.