Znajdźmy przodków Kaszubki z Kanady! Prośba o źródła

 

 

 {module do-reklamy-intertekst|none}

 

Na naszą skrzynkę e-mail otrzymaliśmy list od Tomasza Fopke dotyczący poszukiwań śladów przodków przez Panią Jolę Sachgau z Kanady.

 

 

 

 

Szukam śladów moich przodków – mówi Jola Sachgau z kanadyjskiej Ottawy, która wraz z córką Carolin przyjechała do Chwaszczyna. – Byłam już u księdza proboszcza, pytałam w gminie. Powoli zbieram informacje. Chcę napisać książkę o historii Chwaszczyna, o dawniejszych jego mieszkańcach, o Kaszubach.


Czuję się Kaszubką– deklaruje. Pewnie dlatego o pomoc zwróciła się do Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Chwaszczynie.

 

Otrzymałem maila za pośrednictwem www.chwaszczyno com od pani, która bada historię swojej rodziny – potwierdza Tomasz Fopke, prezes oddziału ZK-P w Chwaszczynie. – Jej babcia, Gertruda Szymanska z domu Brillowski i rodzice babci: Suzanna Brillowski z d. Ruschkowski oraz Anton Brillowski pochodzą z Chwaszczyna. – Puściliśmy klëka (wiadomość) do ludzi. Wciąż czekamy na informacje i także tą drogą chcemy dotrzeć do źródeł, osób, które naprowadziłyby naszego gościa z Kanady na dobry trop – kontynuuje.

 

Spotkaliśmy się dzisiaj (9 sierpnia). Odwiedziliśmy cmentarz, zrobiliśmy kilka fotografii najstarszych domów w centrum Chwaszczyna, w tym kościoła, gdzie w 1893 roku pradziadkowie Joli brali ślub – dodaje.

 

cmantorz

 

W tym budynku była szkoła, gdzie uczyła się moja babcia – pokazuje Caroline pani Sachgau, stojąc pod chwaszczyńskim przedszkolem przy Wiejskiej. Tutaj być może była piekarnia, w której terminował mój dziadek Władysław (ur. w 1904r. w Częstkowie). To tu poznał babcię Gertrudę – zapewnia Kaszubka zza oceanu wskazując stary budynek z czerwonej cegły idąc od ronda w stronę poczty.

 

szkola-Sachgau

 

Od prezesa chwaszczyńskiego zrzeszenia otrzymały na pamiątkę płytę z kaszubskimi pieśniami oraz tomiki wierszy religijnych i… erotyków po kaszubsku…

Za oceanem kultura kaszubska jest żywo odbierana. Bardzo mile wspominany jest wejherowski nauczyciel kaszubskiego Karol Rhode, który niedawno przebywał w Kanadzie ucząc języka i kultury potomków pomorskich osadników – zapewnia mama Carolin.

Carolin, niedługo studentka, pytana o znajomość kaszubskiego odpowiada z uśmiechem, że zna tylko dwa słowa: „Z widu!” (Zasłaniasz mi!)…

Panie będą tutaj do 19 sierpnia. Jeśli ktoś zechciałby pomóc w tej sprawie proszę o kontakt: fopke@wp.pl – dodaje Tomasz Fopke.

ZK-P Chwaszczyno

Na zdjęciu archiwalnym oznaczono: babcię Gertrudę, jej męża Władysława i pradziadka Antona. Zdjęcie prawdopodobnie wykonano w Chwaszczynie, przed rokiem 1939.

odjimk

Zdjęcia współczesne: T. Fopke

{module do-reklamy-intertekst-2|none}{module reklama-artykul-n|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.