Złożą hołd pomordowanym w Piaśnicy. Chórzyści z chwaszczyńskiej parafii zaśpiewają Piaśnicką Mszę Żałobną

80 lat temu rozpoczęła się tragiczna karta historii naszego narodu, ale i całego świata. Szczególnie doświadczone podczas I wojny światowej Pomorze bardzo dynamicznie odradzało się w okresie międzywojennym aż do ponownego naruszenia granic poprzez „anschluss” Kaszubów do III Rzeszy. Eksterminacja ludności w Piaśnicy, jako następstwo niemieckiego planu, była straszliwą zbrodnią, o której nadal za mało wiemy, za mało mówimy.

Pomysł złożenia hołdu i oddania czci wszystkim pomordowanym w lasach piaśnickich zrodził się w Chwaszczynie. Dzięki nawiązaniu współpracy między autorami libretta i muzyki oraz udzielonego zaufania i wsparcia ks. proboszcza Piotra Gruby powstał monument, który jest obrazem uczuć towarzyszących tej przerażającej zbrodni.

Piaśnicka Msza Żałobna jest swoistym epitafium pamięci ludzi, którzy zostali pomordowani w lasach piaśnickich, bo… byli Polakami. Utwór został napisany po polsku, kaszubsku (fragm.) i po łacinie (fragm.). Kompozycja ta ma charakter 9-częściowego Requiem podług obrządku rzymskiego. Choć tekst swoim przesłaniem odbiega od tradycyjnej Missa pro defunctis, to jednak symboliką opowiadaną słowem hołdu i czci określa jej najważniejsze fragmenty (Sanctus, Agnus Dei).

piasnica proba

Próba połączonych chórów / fot. M. Sieraczkiewicz, mlodagdynia.pl

9 części to tak naprawdę 9 tematów muzycznych (o charakterze pieśni, psalmu, etc.), a wszystkie razem są skupione wokół jednego lasu-cmentarza. Pośród nich znajduje się utwór instrumentalny, a pozostałe są częściami wokalnymi na 4-gł. chór mieszany i solistów z towarzyszeniem organów, pianina i sekcji instrumentów smyczkowych. Wszystkie dźwięki kompozycji zostały oparte nie tylko na treści niosącej zgłoski do opisania notacji muzycznej, ale przede wszystkim na treści historii pełnych niewyrazistych odczuć płynących z przeżywania tych tragicznych wydarzeń na Kaszubskiej Golgocie.

Przygotowania do premiery Piaśnickiej Mszy Żałobnej weszły już w fazę wspólnych prób. Pieśń IX „Śpijcie spokojnie” zaprezentujemy już 6 października podczas uroczystości w Lesie Piaśnickim.

str a

Premiera Piaśnickiej Mszy Żałobnej odbędzie się 26 października w Sanktuarium Piaśnickim w Wejherowie. Później chórzyści zaśpiewają także 10 listopada w Chwaszczynie, 16 listopada w Gdyni i 23 listopada w Pierwoszynie.

Nad Piaśnicką Mszą Żałobną pracują chóry:
Elishama (Chwaszczyno), Kosakowianie (Kosakowo), Sounds of Freedom (Gdynia, Kosakowo) i Strzelenka (Tuchom) oraz Viola (Gdynia). Chórzyści pracują pod dyrekcją Magdaleny Stenki.

Nad wszystkim czuwa Komitet Honorowy, do którego należą: ks. Piotr Gruba (Dziekan Dekanatu Kielno, Proboszcz Parafii pw. śś Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie) i ks. prałat Daniel Nowak (Dziekan Dekanatu Wejherowo, Kustosz Sanktuarium Piaśnickiego, Proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie) oraz poseł Małgorzata Zwiercan.

str b

• Kompozytor – Karol Krefta (dyrygent chóru Strzelenka, akompaniator zespołu Elishama, organista w kościele pw. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza)
• Słowa – Mariusz Sieraczkiewicz (dziennikarz, autor tekstów, redaktor naczelny portalu MlodaGdynia.pl)
• Przygotowanie chóralne – Magdalena Stenka (nauczyciel muzyki, dyrygent Chóru Sounds of Freedom, Elishama)

O szczegółach towarzyszących wszystkim koncertom będziemy informować w kolejnych artykułach. Zachęcamy do wsparcia projektu i uczestnictwa w tych ważnych dla Kaszubów wydarzeniach.

 

fot. tytułowa: M. Sieraczkiewicz, mlodagdynia.pl; autor ulotki: Adrian Radosz-Almazan

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.