„Ze śmiercią na Ty” i „Pusta noc” w czwartek w kościele w Chwaszczynie

 

Zeszłoroczna emisja dokumentów „Ze śmiercią na Ty” i „Pusta noc” podczas IV Festiwalu Filmów Kaszubskich w Miszewku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki współpracy portalu Chwaszczyno.pl z parafią w Chwaszczynie i uprzejmości autorów filmów postanowiliśmy wyemitować oba obrazy w najbliższy czwartek. Gościem specjalnym będzie ks. prof. Jan Perszon.

 

Na początku listopada obchodziliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – święta osobliwe dla każdego, będące chwilą zadumy nad śmiercią, przemijaniem oraz nad własnym życiem. Nawiązując do tych szczególnych dni, w czwartek w kościele po Mszy Świętej wieczornej zostaną przedstawione dwa dokumenty o zbliżonej tematyce.

 

Pierwszym z nich jest film pt. „Ze śmiercią na Ty” autorstwa Eweliny Karczewskiej, Piotra Zatonia i Przemysława Wolskiego z Kartuz. Obraz ten jest próbą uratowania od zapomnienia historii ludowych dotyczących obrzędów pogrzebowych oraz tego, jak na Kaszubach postrzegana jest śmierć.

 

ewelina karczewska

 

Specjalnym gościem pokazu będzie ks. prof. Jan Perszon, który da komentarz do filmu oraz udzieli odpowiedzi na pytania dot. materiału i wierzeń.

 

Na koniec zobaczymy także krótki reportaż autorstwa Eugeniusza Pryczkowskiego pt. „Pusta noc”. Tradycja pustonocowa być może jest już mniej kultywowana na Kaszubach, jednak ciągle pozostaje żywa w pamięci i w opowiadaniach naszych starszych krewnych.

 

Dziękujemy ks. Proboszczowi Piotrowi Gruba za współpracę i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

 

Serdecznie zapraszamy w czwartek 19 listopada w kościele w Chwaszczynie po Mszy Świętej wieczornej!

 

eugeniusz pryczkowski

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.