Zapłacisz 80 zł lub 43 zł za śmieci od 1 lipca 2013 r.

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

31 stycznia podczas XXIX sesji RM w Żukowie podjęto uchwałę dotyczącą stawek za gospodarowanie odpadami. Od 1 lipca gmina przejmie gospodarkę odpadami, a opłaty miesięczne mają wynieść 80 zł od rodziny za śmieci nie segregowane lub 43 zł za segregowane.

Wysokość opłat wzbudziła kontrowersje jedynie wśród radnych opozycji i 1 radnego koalicji żukowskiej RM.


Radni RM w Żukowie w otrzymanych projektach uchwał dostali propozycję wysokości opłaty tzw. śmieciowej w wysokości 90 zł dla niesegregowanych i 48 zł dla segregowanych, jednakże burmistrz wniósł autopoprawkę. W poprawce tej przyjęto kwoty odpowiednio 80 zł i 43 zł. Burmistrz Jerzy Żurawicz mówił:

Czekamy na wejście w życie zmian w ustawie i chcemy wprowadzić zmiany. Chcemy wprowadzić metodę osobową i jest to około 23 % ludności (dla około 23 % ludności gminy metoda ta była by korzystna – przyp. red.). Drugi sposób to ryczałt. W oczyszczalni ścieków (w Żukowie-przyp. red.) chcemy stworzyć punkt selektywnej zbiórki odpadów – ograniczyliśmy koszty i możemy o 5 zł obniżyć koszty do 43 zł. Czekamy tylko na podpis prezydenta. Ryczałt jest bardzo zbliżony do innych gmin jak Stężyca, Pszczółki, Malbork. Z chwilą podpisania przez prezydenta zmienionej ustawy zwołamy nadzwyczajną sesję.

Przypominam, aby mieszkańcy wypowiadali umowy na odbiór odpadów dotychczasowym odbiorcom, bo może być tak, że od 1 lipca będą płacić podwójnie – mówił Jerzy Żurawicz.


Swoich uwag i wątpliwości nie kryli radni opozycji. Przewodniczący klubu Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze Wojciech Kankowski apelował do radnych:

pozostańmy na ziemi i potraktujmy ludzi poważnie – mówił Wojciech Kankowski.


Radny Albin Bychowski mówił o deklaracjach, które będą musieli wypełniać mieszkańcy, którzy zmuszeni zostaną do ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami. Deklaracja liczyć będzie 4 strony i znajdą się w niej szczegółowe dane, takie jak PESEL, imię ojca, imię matki, nazwisko rodowe matki itd. Burmistrz stwierdził, że dane te są potrzebne w celu egzekucji opłaty od osób, które będą z nią zalegać dla organów egzekucyjnych.

Wśród radnych opozycji zdziwienie wzbudził zapis w deklaracji mówiący o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Okazało się, że przy zmianie wysokości stawki mieszkańcy zmuszani będą do wypełniania kolejny raz deklaracji. Urząd za każdym razem przy zmianie stawek będzie musiał drukować tysiące deklaracji dla mieszkańców.

Burmistrz stwierdził, że zmianę wprowadzi się w czasie sesji nadzwyczajnej. Tylko dlaczego nie zrobić czegoś dobrze od razu skoro można, a nie stawiać na byle jakość – można pomyśleć.

 

Przewodniczący komisji budżetowej Ryszard Groth radny z Tuchomka nie wniósł żadnych uwag co do wysokości proponowanych stawek 80 zł i 43 zł (radny Zbigniew Lidzbarski z Tuchomia optował za kwotami 48 zł i 30 zł).

Przewodniczący komisji ochrony środowiska Józef Kobiela wniósł o obniżenie opłat odpowiednio do kwot 48 zł i 30 zł.

Natomiast komisja komunalna zaaprobowała kwotę 80 zł, lecz wniosła o obniżenie dla odpadów segregowanych kwoty do 38 zł.

 

Ostatecznie poddano pod głosowanie uchwałę z autopoprawkami burmistrza i kwotami 80 zł i 43 zł, którą poparło 12 radnych przy 7 głosach przeciwnych. Jak się okazało z głosowania przeciwko uchwale wycofał się klub Integracja i Gospodarność, który 5 głosami mógł przeważyć wysokość stawki.

 

Po wejściu w życie zmian w ustawie tzw. śmieciowej burmistrz zwoła nadzwyczajną sesję RM w Żukowie, która jeszcze raz pochyli się nad sposobem obliczania i wysokością stawek za gospodarowanie odpadami.

Wprowadzona ma być obok ryczałtu metoda „osobowa”, która będzie korzystniejsza dla osób samotnych i małych rodzin. Przyjęte mają być niższe stawki w przeliczeniu na liczbę osób zamieszkałych w danym lokalu w stosunku do metody ryczałtowej. Oznaczać to ma, że na przykład samotna staruszka nie będzie płacić tyle, co wielopokoleniowa rodzina.

 

Wojciech Albecki


{gallery}2013/2013-02/podatek-smieciowy{/gallery}

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

{module dol-artykulu|none}


Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.