Ubezpieczyciel wypłacił Ci zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy? W artykule wyjaśniamy, co możesz zrobić, aby dochodzić swoich praw.
Jeśli na skutek wypadku Twoje auto zostało uszkodzone, środki pozyskane z OC sprawcy pozwolą Ci je naprawić. Niestety, często zdarza się, że przyznana przez ubezpieczyciela kwota jest niższa niż całkowity koszt naprawy. Jak to możliwe? Kalkulując koszt naprawy, firmy ubezpieczeniowe korzystają z reguły z katalogów Audatex lub EurotaxGlass’s. Wyliczając stawkę odszkodowania, najczęściej biorą pod uwagę najniższe stawki oraz tanie zamienniki (a nie oryginalne części). Efektem takiego działania jest stosunkowo niska kwota świadczenia, która nie jest w stanie pokryć realnych kosztów naprawy auta.
Kolejną bolączką kierowców może być stwierdzenie szkody całkowitej. Dochodzi do niej w sytuacji, gdy ubezpieczyciel uzna, że uszkodzenia auta są na tyle duże, że naprawa jest nieopłacalna. W przypadku szkody całkowitej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, odpowiadające wartości pojazdu z dnia kolizji pomniejszone dodatkowo o wartość wraku. Kwota świadczenia nie zrekompensuje więc pełnej wartości pojazdu. Kierowca musi się również pozbyć wraku samochodu na własną rękę.
Wyższe odszkodowanie z OC – jak je uzyskać?
Nawet pomimo wydania decyzji ubezpieczeniowej, wciąż może walczyć o podwyższenie kwoty. odszkodowania. Prawo daje kierowcom możliwość odwołania od decyzji TU (więcej na temat procedury odwołania przeczytasz w sekcji Wiedza na https://mubi.pl). oraz polubownego rozwiązania sporu. Ostatecznym sposobem dochodzenia praw jest skierowanie sprawy na drogę sądową
Jak uzyskać wyższe odszkodowanie – procedura krok po kroku
Otrzymałeś za niskie odszkodowanie? Już dziś zacznij działać!
l Jeszcze raz przeanalizuj decyzję ubezpieczyciela i przejrzyj kosztorys. Zwróć szczególną uwagę na sposób wyceny uszkodzonych części. Jeśli do naprawy Twojego auta użyto droższych elementów, koniecznie wspomnij o tym w odwołaniu. Jeśli to możliwe, zgromadź rachunku lub faktury, które potwierdzą różnice w cenach.
l Sprawdź stawki roboczogodzin w Twojej okolicy. Na wycenę szkody wpływają nie tylko ceny części zamiennych, ale również stawki za robociznę. Zanim napiszesz odwołanie, porusz ten temat z pracownikami okolicznych warsztatów naprawczych. Pozyskane informacje koniecznie zawrzyj w dokumencie.
l Skorzystaj z usług niezależnego rzeczoznawcy. Aby przedstawić w odwołaniu konkretne, wiarygodne dowody wielu kierowców decyduje się na skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy. Stworzony przez niego kosztorys z pewnością przemówi na Twoją korzyść. Zwłaszcza, jeśli jego wycena będzie istotnie odbierać od tej, stworzonej przez ubezpieczyciela.
Szkoda całkowita — co możesz zrobić?
Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, w przypadku szkód z OC sprawcy, ubezpieczyciel może stwierdzić szkodę całkowitą jedynie w sytuacji, jeśli koszt naprawy przekracza 100% wartości auta z dnia zdarzenia. Samo stwierdzenie, że naprawa jest nieopłacalna, nie będzie więc wystarczające. Aby zaoszczędzić na naprawie, ubezpieczyciele często zaniżają wartość pojazdu, zawyżając jednocześnie koszty roboczogodzin. Chcesz się odwołać od decyzji TU?
Skorzystaj z pomocy niezależnego rzeczoznawcy, który ponownie wyceni wartość auta.
Odszkodowanie z OC sprawcy a uszczerbek na zdrowiu
Jeśli w wyniku zdarzenia doznałeś uszczerbku na zdrowiu, możesz domagać się od TU również:
l zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji,
l zwrotu kosztów utraconego zarobku,
l zwrotu kosztów opieki i dojazdu do placówek medycznych,
l zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
l renty.
Uszczerbek na zdrowiu a kwota odszkodowania
Zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, dojazdu do placówek medycznych odbywa się na podstawie przedstawionych dokumentów — rachunków lub faktur. W przypadku zadośćuczynienia określenie optymalnej kwoty świadczenia będzie już zdecydowanie trudniejsze. Zadośćuczynienie ma bowiem na celu zrekompensowanie osobie poszkodowanej fizycznych i psychicznych cierpień, a te — trudno zmierzyć wiarygodną, obiektywną miarą. Jeśli zależy Ci na tym, aby zweryfikować, czy odszkodowanie z tytułu zadośćuczynienia nie zostało zaniżone, najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z kancelarią prawną, posiadającą doświadczenie w prowadzeniu spraw związanych z wypadkami komunikacyjnymi.
Zmniejszenie przyznanego odszkodowania
W szczególnych sytuacjach ubezpieczyciel może obniżyć przyznane już odszkodowanie. Jak wynika z zapisów art. 362 Kodeksu Cywilnego, może dojść do tego, jeśli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody. Za takie działania można uznać np. świadomą jazdę z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa czy przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
O tym, jak ustalana jest wysokość odszkodowania z OC, przeczytasz w artykule https://mubi.pl/poradniki/wysokosc-odszkodowania-z-oc-sprawcy-wypadku/ .