Zakończyły się darmowe warsztaty z cyklu Sztuka Haftu Kaszubskiego

W tuchomskiej świetlicy można było wypróbować sztuki haftu kaszubskiego, a wszystko to dzięki grantowi, który zdobyło Koła Gospodyń Wiejskich z Tuchomia, w ramach Funduszu Akumulator Społeczny.

Projekt został zainicjowany podczas naszych spotkań – członkiń koła. Skierowany był do wszystkich mieszkających w naszym sołectwie, bez ograniczeń wiekowych, chcących nauczyć się haftu kaszubskiego. Ten rodzaj sztuki jest bliski naszym sercom ze względu na region, w jakim mieszkamy.

haft kaszubski tuchom 11

fot. nadesłane

Wzmacnianie zainteresowania lokalnym folklorem w postaci haftu kaszubskiego ma zapewnić podtrzymanie rodzimej tradycji i integrację mieszkańców z regionem.

haft kaszubski tuchom 10

fot. nadesłane

Zajęcia odbywały się w formie 8 cyklicznych spotkań w świetlicy, a prowadziła je pani Salomea Rzeszewicz – hafciarka kaszubska, współautorka świeżo wydanej Teki Haftu Kaszubskiego – inspirowanej szkołą żukowską. Widocznym rezultatem naszych działań są prace, jakie wykonałyśmy podczas zajęć oraz zdobyta wiedza na temat rodzimego haftu. Wieczorne spotkania były dla nas też formą relaksu i odskoczni od codziennego zgiełku.

haft kaszubski tuchom 2

fot. nadesłane

Na jednym z warsztatów miałyśmy też specjalnego gościa w czerwonym kubraku i z koszem pełnym upominków. Każda z pań losowała podarunek, były serwetki, torby oraz fartuszki, przygotowane do haftu.

Projekt dobiegł końca i mimo, że na początku część z nas patrzyła wielkimi, wystraszonymi oczami na to, co je czeka, to teraz słychać głosy, że warto kontynuować spotkania, więc być może do zobaczenia w nowym roku.

haft kaszubski tuchom 17

fot. nadesłane

Ewa Grot
Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu

tytulhaft

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.