Żagle nad jeziorem Wysockim w Chwaszczynie – wywiad z Przemysławem Miarczyńskim – brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Londynie w windsurfingu

Nad jeziorem Wysockim na wysokości ulicy Białe Żagle, w pobliżu plaży, rozpoczęła działalność szkółka żeglarska i wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Inicjatorami przedsięwzięcia są mistrzowie w tej dziedzinie:
Przemysław Miarczyński – brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012 w windsurfingu, 14-krotny medalista Mistrzostw Świata i Europy, multimedalista Mistrzostw Polski, 4-krotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich;
Monika Bronicka – dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w żeglarstwie, wielokrotna Mistrzyni Polski;
Jarosław Miarczyński – wieloletni trener kadry narodowej Norwegii w windsurfingu.

Pod okiem mistrzów zarówno dzieci jak i dorośli będą mogli uczyć się żeglowania. Szkolenia i lekcje indywidualne odbywać się będą na deskach windsurfingowych, małych jachtach żaglowych i deskach z wiosłem nazywanych SUPem (Stand Up Paddle).

miarczynski 2

fot. Zmagania nad jeziorem Wysockim szkółki Marina POiNT

Cała trójka wspólników mocno związana jest z Chwaszczynem. Pani Monika mieszka w naszej miejscowości od 15 lat i startując w Igrzyskach Olimpijskich w Atenach była już mieszkanką Chwaszczyna. Okazuje się, że bracia Miarczyńscy swoje pierwsze kroki na desce stawiali właśnie nad jeziorem Wysockim. Ich rodzice mają bowiem domek letniskowy nad naszym jeziorem i ponad 30 lat temu na tych wodach zachęcali synów do tego sportu.

Może pod tak profesjonalnym okiem w Chwaszczynie wyrosną kolejni medaliści olimpijscy?

Zapraszamy na oficjalny fanpage Marina POiNT na FB.

 

Michał Witt: Otworzyłeś właśnie szkółkę windsurfingową nad jeziorem Wysockim. Jak to się stało, że medalista olimpijski zamiast działać w dużym mieście, wybiera właśnie nasze niewielkie Chwaszczyno?
Przemek Miarczyński: W 1987 roku swoje pierwsze kroki w windsurfingu stawiałem na tym właśnie jeziorze. Miałem wówczas 8 lat i próbowałem wielu dyscyplin sportu. Właśnie tutaj rodzice postawili mnie i mojego brata na desce.

Zatem był to powrót do lat młodzieńczych?
Tak, wybór tego miejsca na dzisiejszą działalność można nazwać naturalną konsekwencją. Z drugiej strony czegoś takiego tu brakowało. Szkółki na półwyspie są daleko, a podstawowe szkolenie żeglarskie można z powodzeniem prowadzić na jeziorze. Wielu mistrzów wyszkoliło się na jeziorze i na pierwsze lata treningu są to doskonałe warunki.

miarczynski 1

fot. Przemysław Miarczyński podczas treningów

Kto może się u Was szkolić?
Wszyscy, czyli zarówno dzieci jak i dorośli, zupełnie początkujący jak i zaawansowani. Dla tych ostatnich oferujemy trening na poziomie zawodniczym. Nie wykluczamy możliwości zorganizowania takiego indywidualnego treningu na morzu. W ofercie mamy lekcje indywidualne, szkolenia w grupach oraz półkolonie i inne formy dopasowane do potrzeb klientów. Chcemy uczyć nie tylko różnych form żeglarstwa, ale również bezpieczeństwa i zachowania nad wodą.

Czy jezioro Wysockie spełnia warunki do szkolenia najmłodszych?
Na morzu zdarzają się dni, że dzieci z powodu zbyt silnego wiatru czy fali przybojowej nie są w stanie odbić od brzegu. Na jeziorze mamy 100% frekwencji kursów. Wiatr jest zmienny, ale to uczy żeglarstwa. Trzeba być czujnym i reagować na zmiany wiatru. Na tym polega żeglarstwo.

miarczynski 4

fot. Monika Bronicka i Przemysław Miarczyński przy swoim stanowisku na Festynie Rodzinnym w szkole w Chwaszczynie

Jak mógłbyś przekonać dzieci, które właśnie zaczynają przygodę z jakimkolwiek sportem, by nie rezygnowali przy pierwszych niepowodzeniach?
Nie wszystkie dzieci mają predyspozycje do tej samej dyscypliny sportu. Istotne jest, by przy wsparciu rodziców i trenera dziecko znalazło swoją pasję. A potem warto je w tym wspierać.

Jesteś jeszcze aktywnym zawodnikiem?
Jeszcze tak. Aktualnie przygotowuję się do startu w Mistrzostwach Europy w lipcu w Helsinkach. Jestem również sparing-partnerem Piotra Myszki w przygotowaniach olimpijskich.

Jak oceniasz szanse Polaków na medal olimpijski w żeglarskich klasach w Rio?
Nasi windsurferzy to jest czołówka świata. Są aktualnie w świetnej formie i sztab trenerski koncentruje się na tym, by utrzymać tę formę do startu w sierpniu w Rio. Również w innych klasach żeglarskich mamy szanse na medale. To powinny być kolejne świetne Igrzyska Olimpijskie dla polskiego żeglarstwa.

miarczynski 3

fot. Przemysław Miarczyński podczas Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka w szkole w Chwaszczynie

Przemysława Miarczyńskiego mieliśmy okazję zobaczyć na tegorocznym Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka przy ZPGiSP w Chwaszczynie.

Przemysław Miarczyński aktualnie walczy o medal w Mistrzostwach Europy w klasie RS:X. Po siedmiu wyścigach zajmuje trzecie miejsce. Wyniki można śledzić na stronie Eurosportu.

 

Michał Witt

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.