Zabrzmiała klasyka podczas koncertu organowego w Chwaszczynie [foto i wideo]

W uroczystość Objawienia Pańskiego w dużym kościele w Chwaszczynie poświęcono nowe organy. Po Mszy świętej Gedymin Grubba zaprezentował możliwości instrumentu firmy Walcker.

Suma parafialna w nowym kościele w Chwaszczynie 6 stycznia była prawdziwą ucztą dla ducha. Na Mszy świętej o godz. 10:30 ks. Proboszcz Piotr Gruba poświęcił i pobłogosławił nowe organy w dużym kościele.

poswiecenie organow nowy kosciol 14

fot. Przemysław Formella

Organy znalazły się w parafii w Chwaszczynie w dużej mierze dzięki Gedyminowi Grubba, który zajmuje się tym zawodowo. Jest on także koncertującym organistą, który w swoim repertuarze posiada pełen wachlarz literatury muzycznej, począwszy od muzyki tabulaturowej po współczesną. Dorobek kompozytorski obejmuje twórczość od utworów solowych po wielkie formy symfoniczne. Jest prezesem Zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré oraz dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie – jednej z największych obecnie imprez kulturalnych tego typu w Europie.

poswiecenie organow nowy kosciol 45

fot. Przemysław Formella

Podczas poświęcenia instrumentu Gedymin Grubba wraz z trębaczem Pawłem Gruba zagrali kolędę Tryumfy Króla Niebieskiego, która została zaaranżowana w formie swoistej intrady, nadającej jej, zwłaszcza w tym dniu, szczególnego charakteru.

poswiecenie organow nowy kosciol 10

fot. Przemysław Formella

Na koniec Eucharystii Gedymin Grubba zagrał zgromadzonym wiernym kilkudziesięciominutowy koncert z przekroju baroku po twórców lat ubiegłego wieku. Organista wykonał:

• Jan Sebastian Bach – Toccata F-dur BWV 540
• Jan Sebastian Bach – Aria z suity orkiestrowej D-dur nr 3 BWV 1068 (Aria na strunie G)
• George Philipp Telemann – Allegro z I część koncertu As-dur (na trąbce grał Paweł Gruba)
• Flor Peeters – Koncert organowy Op. 52a.

Parafia zakupiła instrument w lutym 2016 roku. W okresie od początku listopada do świąt Bożego Narodzenia instrument był instalowany w nowym kościele. Przed montażem składowany był u parafianina, Pana Józefa Wiśniewskiego.

organy składowanie

fot. Jacek Kalkowski

Nowe organy w nowej chwaszczyńskiej świątyni po raz pierwszy zabrzmiały podczas ubiegłorocznej Pasterki. Więcej o organach i ich specyfikacji pisaliśmy w artykule „Organy do nowego kościoła w Chwaszczynie”.

Zachęcamy do obejrzenia koncertu nagranego przez Wojtka Albeckiego i zapoznania się w galerią zdjęć autorstwa Przemka Formelli.

 

 {gallery}poswiecenie-organow-w-nowym-kosciele{/gallery}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.