„Za mundurem panny sznurem…”. Kwalifikacja wojskowa w powiecie kartuskim.

 

3 lutego w powiecie kartuskim ruszy kwalifikacja wojskowa. Przewidziano, że przed Wojskową Komisją Kwalifikacyjną może stawić się nawet 900 osób.

 

„Przyjedź mamo na przysięgę…” – śpiewali niegdyś Trubadurzy. Teraz nie jest to konieczne, ponieważ w 2009r. dawny pobór zastąpiła Wojskowa Komisja Kwalifikacyjna, na którą zostało wezwanych około 900 osób z powiatu kartuskiego. Są to głównie mężczyźni z rocznika 1995, ale też urodzeni w latach 1990 – 1994, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wśród wezwanych znalazły się także kobiety urodzone w latach 1990 – 1995, które kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Do kwalifikacji powinni zgłosić się także ci, którzy ukończyli 18 lat i zgłosili się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby.

 

Powszechny pobór do wojska to już przeszłość, jednak armia co roku sprawdza, ilu młodych ludzi jest zdolnych do służby, by w razie zagrożenia kraju mogli zostać zmobilizowani. Wszystkie osoby przechodzą badanie lekarskie, pozwalające ocenić ogólny stan ich zdrowia. Lekarze sprawdzają między innymi stan wzroku i słuchu, uzębienia i kręgosłup. Z badaną osobą przeprowadzany jest także wywiad na temat jej aktualnego stanu zdrowia i przebytych chorób. Pod uwagę brana jest również dostarczona przez osobę podlegającą kwalifikacji ewentualna dokumentacja medyczna. W razie konieczności, przewodniczący komisji lekarskiej może skierować ją na dodatkowe badania specjalistyczne.

 

Zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi grzywna lub ograniczenie wolności.

 

Jeżeli wezwany z ważnych przyczyn nie może stawić się w tym terminie i miejscu, powinien zawiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza. Musi to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym odbywa się kwalifikacja i podać przyczyny, które nie pozwalają mu na stawienie się w tym terminie.

 

W 2012 roku prawie 90 proc. wszystkich 19-latków lekarze uznali za zdolnych do czynnej służby wojskowej i orzekli kategorię „A” . Zostali oni przeniesieni do rezerwy i mają już uregulowany stosunek do służby wojskowej.

 

Ci, którzy nie stawili się na kwalifikacji, jako przyczynę podawali najczęściej swój pobyt za granicą. Jednak obowiązek ich nie ominie. Muszą zrobić to niezwłocznie, jak tylko będą mogli, najpóźniej jednak do końca roku, w którym skończą 24 lata. Potem już są zobowiązani zgłosić się do wojskowego komendanta uzupełnień, by uregulować swój stosunek do powszechnego obowiązku obrony.

 

W powiecie kartuskim kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 13 marca. Badania odbywać się będą w Kartuskim Centrum Kultury przy ul. Klasztornej 1 w godz. 8.00-15.00.

 

Terminy stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej osób z naszej gminy:

Żukowo – 25.02. – 04.03.2014
– kobiety podlegające wezwaniu do kwalifikacji wojskowej – 12.03.2014

 

Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 3 × 4 cm bez nakrycia głowy, dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobierania nauki.

 

Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej:

„A” – orzeczenie o zdolności do służby wojskowej. Osoba z tą kategorią może odbywać każdą formę czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej zarówno w okresie pokoju, w trakcie mobilizacji, jak i w czasie wojny (z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej, o zdolności do której orzekają wojskowe komisje lekarskie). Osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie ta kategoria, jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, są przenoszone do rezerwy.

„B” – orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej, oznacza, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełną zdolność do czynnej służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została czasowa niezdolność.

„C” – w przedwojennej Polsce i ludowym Wojsku Polskim: zdolny do służby wojskowej z ograniczeniami, obecnie niestosowana.

„D” – orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oznacza, że osoba nie może zostać powołana do żadnej z form czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i jest przenoszona do rezerwy.

„E” – trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie podlega w ogóle obowiązkowi wojskowemu.

 

Źródło:
– ekspresskaszubski.pl
– polska-zbrojna.pl
– wikipedia.org

 

{module Autor-Karol-Krefta|none}{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.