Wywiad z Jolantą Wiercińską – nowym Sołtysem Chwaszczyna

 

Poniżej prezentujemy rozmowę z nowym sołtysem Chwaszczyna – Jolantą Wiercińską. Wywiad ukazał się w najnowszym numerze gazety chwaszczyńskiej.

 

Jak długo mieszkasz w Chwaszczynie? Dlaczego wybrałaś Chwaszczyno jako miejsce zamieszkania?

Jestem mieszkanką Chwaszczyna od 15 lat. To Chwaszczyno wybrało mnie na swojego mieszkańca, ponieważ stąd pochodzi mój mąż Krzysztof i przywędrowałam tu z sąsiedniej dzielnicy Gdańska – Osowy. Nie od razu spodobało mi się to miejsce. Byłam bardzo związana z życiem bliżej miasta i brakowało mi w lesie na Czarnych Błotach cywilizacji. Z biegiem czasu doceniłam cichą, spokojną okolicę i dobrodziejstwo obcowania z naturą tym bardziej, że zarówno z wykształcenia jak i z zamiłowania jestem osobą ceniącą środowisko przyrodnicze. Nadal jest mi daleko do centrum Chwaszczyna. Dlatego jestem zwolennikiem pomysłów, które przyciągną do centrum mieszkańców daleko położonych zakątków. Takim miejscem może być świetlica wiejska. Mnie z powodzeniem przyciągnęły panie z KGW, z którymi przynajmniej raz w tygodniu spotykamy się na przeróżnych zajęciach.

Czym się na co dzień się zajmujesz? Jakie masz zainteresowania?

Na co dzień pracuję zawodowo w firmie informatycznej, która zajmuje się tworzeniem i wdrażaniem oprogramowania wspomagającego pracę urzędów administracji samorządowej. Ponadto od czasu mojego członkostwa w Radzie Sołeckiej angażuję się w projekty społeczne mające na celu angażowanie obywateli oraz władze do dialogu i współpracy. Od trzech lat systematycznie uczestniczę w akcji „Masz Głos, Masz Wybór”, której organizatorem jest Fundacja im. Stefana Batorego, promując pozytywne rozwiązania włączające mieszkańców w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego. Działam aktywnie w KGW. Staram się wyszukiwać sposoby zdobywania środków zewnętrznych dla mieszkańców i organizacji działających w Chwaszczynie. Niewiele czasu pozostaje mi na moje zainteresowania. Lubię aktywnie spędzać czas dlatego jak tylko mam chwilę wolnego wsiadamy z rodziną na rowery i zwiedzamy Chwaszczyno i okolice. Niestety pomimo, iż bardzo lubię czytać, moje aktywności od dłuższego czasu nie pozwalają na przeczytanie choćby jednej książki. Coraz bardziej interesuje mnie tematyka historyczna, dlatego zamierzam poszukać pozycji opisujących dzieje Chwaszczyna, aby tym sposobem wypełnić obowiązek sołtysa w znajomości historii mojej miejscowości oraz przyjemności czytania książek.

Dlaczego zdecydowałaś się kandydować na Sołtysa wsi Chwaszczyno?

Zdecydowałam się kandydować, ponieważ moje dotychczasowe działania przyniosły wymierne, pozytywne skutki. Nie od razu proponowane zmiany spotkały się z przychylnością innych osób. Demokracja oraz oddanie możliwości podejmowania decyzji przez obywateli bywa czasami trudne do zaakceptowania. To sołtys podejmuje decyzję, jaką wybrać drogę komunikacji z mieszkańcami. Dotychczas pan Barsowski nie sprzeciwiał się moim działaniom, ale z nowym sołtysem nie wiadomo czy nadal byłoby to możliwe. Dużo czasu i energii poświęciłam dla Chwaszczyna i całej gminy Żukowo. Bardzo aktywnie działałam w RS, chociaż członkowie Rady dobrowolnie decydują czy chcą angażować się w sprawy mieszkańców czy nie. Nadal można jeszcze dużo zmienić na lepsze, więc lepiej mieć wpływ na te zmiany jako Sołtys niż czekać na łut szczęścia kto podczas zebrania zgłosi się do pełnienia tej funkcji.

Co chciałabyś zmienić w Chwaszczynie?

Chciałabym kontynuować rozpoczęte działania, m. in. promować fundusz sołecki tak, aby to wspólnie mieszkańcy decydowali, na co przeznaczyć środki. Mam również tę świadomość, że budżet nie jest z gumy. Ciekawe jest to, że każdy z nas umie oszczędnie gospodarować swoim domowym budżetem i z rozsądkiem planować wydatki, a w przypadku naszych wspólnych pieniędzy z budżetu Gminy, wydaje nam się że to worek bez dna. Tak niestety nie jest. Walkę o przyzwoite środki zabezpieczone w budżecie Gminy, których do tej pory dla Chwaszczyna było zdecydowania zbyt mało pozostawiam naszym Radnym. Ja będę promowała rozwiązania takie, w których jeśli jest to możliwe mieszkańcy mogą swoją pracą czy umiejętnościami wspomóc realizację niezbędnych inwestycji. Powinna nam w tym pomóc uchwała o inicjatywie lokalnej, na którą w budżecie gminy na rok 2015 zarezerwowano kwotę 100.000 zł. Na pewno podejmę trud zadbania o poprawę estetyki miejscowości. Oczywiście będę starała się podejmowane decyzje jak najszerzej konsultować z Radą Sołecką, naszymi Radnymi oraz pozostałymi liderami organizacji działających w Chwaszczynie. W sprawach ważnych głos decydujący będą mieli mieszkańcy.

W jaki sposób można się kontaktować z Sołtysem?

Już jako członek Rady Sołeckiej udostępniłam swój numer telefonu i adres e-mail. Numer telefonu nie uległ zmianie – 500-079-748. Jedynie adres e-mail został ujednolicony łącznie z pozostałymi członkami rady sołeckiej. Adres e- mail do kontaktu z sołtysem to: soltys@rada.chwaszczyno.pl Wszystkie dane kontaktowe są udostępnione na stronie internetowej www.rada.chwaszczyno.pl

 

Kto będzie zajmował się zbieraniem podatków w Chwaszczynie?

 

Ze względu na fakt, że mieszkam dość daleko od centrum Chwaszczyna a ponadto pracuję zawodowo i nie zawsze można mnie zastać w domu, zaproponowałam panu Gerardowi Barsowskiemu, aby nadal zbierał podatki. Dotychczasowy Sołtys przez bardzo długi okres piastował tę funkcję, także większość mieszkańców zna już adres na Wybickiego 29. Dlatego mieszkańcy, którzy nadal w ten sposób regulują podatki mogą w dalszym ciągu wpłacać należności do pana Gerarda. W przyszłym roku zastanowimy się wspólnie czy utrzymamy tę zasadę. Oficjalny komunikat w tej sprawie pojawi się na stronie Rady Sołeckiej po podjęciu stosowanej uchwały przez Radę Miejską w Żukowie.

 

Jak często będzie spotykać się Rada Sołecka, czy będziemy o tym informowani?

 

Na pierwszym spotkaniu Rady Sołeckiej wspólnie zdecydowaliśmy, że postaramy się opracować harmonogram spotkań sołtysa oraz rady sołeckiej tak, aby przynajmniej raz w miesiącu takowe się odbywały. Zebrania Rady są spotkaniami publicznymi dlatego wszyscy zainteresowani mieszkańcy, którzy chcieliby się z nami spotkać będą na nich mile widziani. W najbliższych kilkunastu dniach harmonogram zostanie ustalony i pojawi się na naszej stronie internetowej. Ponadto przed każdym zbliżającym się spotkaniem informacja taka zostanie przesłana do lokalnych mediów oraz pojawi się na dostępnych tablicach ogłoszeń, czy miejscach tradycyjnie wykorzystywanych do wywieszania informacji. Ustaliliśmy wspólnie z księdzem proboszczem, że tylko spotkania szczególnej wagi jak np. zebrania wiejskie czy inne spotkania z mieszkańcami w sprawach ważnych dla społeczności lokalnej będą ogłaszane na niedzielnej mszy świętej. Dlatego warto śledzić lokalne portale czy stronę Rady Sołeckiej, aby nie ominąć okazji do spotkania.

Niektórym mieszkańcom nie podoba się, że Sołtys mieszka poza centrum Chwaszczyna. Jak się do tego ustosunkujesz?

Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych osób może być uciążliwy dojazd na kraniec Chwaszczyna do sołtysa. Dlatego poprosiłam pana Gerarda o kontynuowanie zbierania podatków, aby ułatwić dotarcie osób zainteresowanych. Ponadto zaproponowałam spotkania RS przynajmniej raz w miesiącu, które będą odbywały się w centrum Chwaszczyna. Na pewno w komunikacji osób zainteresowanych z sołtysem sprzyjają szerokie możliwości komunikacji elektronicznej. I nie myślę wyłącznie o młodych ludziach. Po przeprowadzonym kursie komputerowym niektóre z pań, które do tej pory nie miały w ogóle do czynienia z komputerem aktywnie udzielają się na Facebooku i to w ten sposób wymieniamy się informacjami, np. na temat kolejnego spotkania na kursie rękodzieła. Część mieszkańców już wybrała taką formę komunikacji ze mną i dzięki temu dużo szybciej mogłam zająć się zgłaszanym problemem. Myślę jednak, że tak jak centrum jest znane dla wszystkich, to już okolice Chwaszczyna niekoniecznie. Dlatego zachęcam do wybrania się na wycieczkę rowerową, czy dłuższy spacer w rejony Jeziora Wysockiego. Oczywiście jestem do dyspozycji mieszkańców i jeśli będzie taka potrzeba będę przyjeżdżała do centrum, aby spotkać się z zainteresowanymi osobami. Chętnie spotkam się z mieszkańcami osobiście w zaproponowanym miejscu.

W jaki sposób poza zebraniami wiejskimi zamierzasz współpracować z mieszkańcami i informować ich o ważnych dla sołectwa wydarzeniach?

Do już wcześniej proponowanych sposobów komunikacji dodam tylko, że będziemy kontynuować biuletyn informacyjny, aby o ważnych wydarzeniach mieszkańcy byli informowani bezpośrednio w swoich domach. Chciałabym również zaproponować ustawienie większej ilości tablic informacyjnych. Jeśli będzie taka potrzeba uważam, że spotkania z mieszkańcami można organizować częściej. Nie muszą to być zebrania wiejskie, a spotkania gdzie będzie omawiane jedno, konkretne zagadnienie takie jak np. zagospodarowanie działek w centrum Chwaszczyna po byłym przedszkolu. Dzięki jasnej informacji, jaki będzie przedmiot spotkania będą mogli wziąć w nim udział mieszkańcy zainteresowani omawianym tematem.

 

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Wojciech Albecki

 

Oficjalna strona Rady Sołeckiej
Chwaszczyna: www.rada.chwaszczyno.pl

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.