Występ zespołu wokalnego KGW Chwaszczyno „KASZUBKI” w Pałacu Prezydenckim

fot. Zespół „KASZUBKI” – Warszawa, Pałac Prezydencki.

W dniu 13 maja 2016 r. miał miejsce wyjazd Zespołu Wokalnego KGW Chwaszczyno „KASZUBKI” do Warszawy. Celem wyjazdu zespołu był występ w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania pod hasłem „Tradycja jest Kobietą” zorganizowanego z okazji jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich.

 

Wizyta „KASZUBEK” w Pałacu Prezydenckim oraz udział w oprawie muzycznej spotkania miały miejsce na zaproszenie skierowane do zespołu przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzeja Dudy (z uwagi na procedury stosowane przez kancelarię, każdy członek zespołu otrzymał zaproszenie imienne).

 

fot. Tak prezentują się otrzymane przez nas zaproszenia (dla przykładu zamieszczamy dwa z nich).

Salę kolumnową Pałacu Prezydenckiego wypełniły po brzegi delegacje kół gospodyń i innych organizacji kobiecych z terenu całej Polski. Gospodynią jubileuszowego spotkania była Pierwsza Dama, p. Agata Kornhauser-Duda.

RELACJA WARSZAWA html m48bc2821

W spotkaniu uczestniczyły także minister Małgorzata Sadurska, Szef Kancelarii Prezydenta RP oraz Barbara Fedyszak-Radziejowska, Doradca Prezydenta RP.

Wśród zgromadzonych nie zabrakło też Przewodniczącej Rady Krajowej KGW p. Bernadetty Niemczyk oraz p. Wandy Waleriańczyk – organizatorki licheńskich zjazdów kół gospodyń i innych organizacji kobiecych z terenu polskiej wsi.

Oprawę muzyczną uroczystości tworzyły cztery zespoły działające w strukturach kół gospodyń wiejskich, wywodzące się z różnych regionów Polski. Zaszczyt reprezentowania Polski północnej przypadł właśnie „KASZUBKOM”.

Wszystkie biorące udział w spotkaniu zespoły wykonały po dwa utwory w części oficjalnej spotkania oraz dowolny repertuar w późniejszej, nieoficjalnej części uroczystości.

KASZUBKI” podczas prezentacji w pałacu prezydenckim starały się w jak największym zakresie pokazać i przybliżyć wszystkim uczestnikom spotkania nasz kaszubski folklor, jego piękno i naszą odmienność.

RELACJA WARSZAWA html 4217e514

Występując, zespół wykonał repertuar składający się wyłącznie z utworów kaszubskich (pieśni i piosenki ludowe oraz znanych twórców z terenu Kaszub, m. in. i mieszkańców Chwaszczyna – Kazimierza Jastrzębskiego i Tomasza Fopke). Aby wprowadzić nieco ożywienia i urozmaicenia do swej prezentacji, zespół wykonał utwory instrumentalne – polki.

Tak dobrany repertuar sprawił, że publiczność mogła usłyszeć nasz kaszubski język, poznać bogactwo melodii naszych kaszubskich pieśni, a także zobaczyć i usłyszeć brzmienie naszych kaszubskich instrumentów ludowych (diabelskich skrzypiec i burczybasu włosowego).

Całości prezentacji zespołu dopełniły nasze barwne kaszubskie stroje ludowe (damskie w pełnej palecie barw wykorzystywanej w kolorystyce stroju kaszubskiego). Budziły one szczery zachwyt.

Nasza prezentacja spotkała się też z dużym zainteresowaniem ze strony Pani Prezydentowej, a szczególne zaciekawienie Pierwszej Damy wzbudził egzotyczny dla nie wtajemniczonych instrument – diabelskie skrzypce. Kilka minut, które Pani Prezydentowa spędziła w gronie naszego zespołu wypełniła ciepła i serdeczna rozmowa. Na ręce Pani Prezydentowej trafiły upominki – przekazana przez OKiS w Żukowie ceramika zdobiona motywami haftu kaszubskiego oraz prześliczny album o Żukowie autorstwa p. Macieja Kosycarza, a także upominek od zespołu – płyta z kolędami kaszubskimi „Kolędy z Kaszub – Chwaszczińskô Kòlãda” nagrana przez zespół w 2015 r.

 

 Nasze tak bliskie spotkanie z Panią Prezydentową zakończyło wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

RELACJA WARSZAWA html m1d307ed5

Uczestnicząc w tak wspaniałym wydarzeniu o zasięgu ogólnopolskim „KASZUBKI” niewątpliwie „dołożyły swoją cegiełkę” do dzieła, jakim jest promocja regionu Kaszub, gminy Żukowo i naszej rodzinnej wsi Chwaszczyno.

A druga, nieoficjalna część spotkania, stała się okazją do nawiązania nowych znajomości, wspólnego biesiadowania i muzykowania – po raz kolejny potwierdziło się powiedzenie, że muzyka łączy, a nie dzieli.

Wyjazd zespołu do Warszawy został współfinansowany ze środków Gminy Żukowo oraz Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie.

 

Opracowanie oraz zdjęcia:

Danuta Jastrzębska /Zespół „Kaszubki”/

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.