Wymiana prawie 500 lamp na terenie gminy Żukowo

1 marca br. nastąpiło uroczyste podpisanie 18 umów o dofinansowanie projektów dotyczących modernizacji oświetlenia w pomorskich gminach i miastach w ramach Działania 10.4 Redukcja emisji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Wśród 18 projektów dotyczących modernizacji oświetlenia, znalazł się również wspólny projekt trzech gmin: Żukowa, Chmielna i Somonina, w którym liderem była gmina Żukowo. Projekt ten polega na zastosowaniu energooszczędnych opraw LED i nowoczesnego systemu sterowania.

W sali herbowej Urzędu Marszałkowskiego, Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski podpisał w obecności Marszałków Mieczysława Struka oraz Wiesława Byczkowskiego umowę na dofinansowanie projektu kwotą niemal miliona złotych.

modernizacja oswietlenia 2

fot. nadesłane / zukowo.pl, Beata Bujnowska-Kowalska

W ramach konkursu złożonych zostało 18 wniosków o dofinansowanie projektów o łącznej wartości 88 870 334,99 PLN. Łączna wartość wnioskowanego dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosła 71 091 801,29 PLN.

Całość inwestycji realizowanej na terenie trzech gmin to koszt ponad 1 150 000 złotych, z czego dofinansowanie stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowanych i wynosi ponad 978 000 złotych.

modernizacja oswietlenia 1

fot. zukowo.pl

W ramach projektu przeprowadzona zostanie modernizacja oświetlenia, która zakłada wymianę starych energochłonnych i nieefektywnych energetycznie opraw sodowych wraz z ich zabezpieczeniami. W ramach przedsięwzięcia zmodernizowanych zostanie 647 punktów świetlnych z 673 istniejących w trzech gminach wraz z wymianą 12 wysięgników. Z czego prawie 500 opraw zlokalizowanych jest na terenie gminy Żukowo.

Modernizacja zakłada również zastosowanie innowacyjnego systemu sterowania umożliwiającego redukcję mocy oprawy w godzinach o zmniejszonym natężeniu ruchu drogowego, co pozwoli na dodatkowe zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Oszczędności w przypadku modernizacji w oparciu o oprawy w technologii LED wynoszą 63% w stosunku do aktualnie stosowanych systemów. Zastosowanie inteligentnego systemu sterowania pozwoli uzyskać dodatkowe 15% oszczędności.

modernizacja oswietlenia 1

fot. zukowo.pl

Realizacja wybranych 18 projektów przyczyni się do osiągnięcia następujących wskaźników:

– liczba zmodernizowanych punktów świetlnych (szt.) – 29 865 szt.
– szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych (tony równoważnika CO2) – 7 679,5 ton równoważnika CO2.

modernizacja oswietlenia 4

fot. nadesłane / zukowo.pl, Beata Bujnowska-Kowalska

Planowany termin realizacji inwestycji przewidziany jest do I połowy 2018 roku.

 

Opracowanie na podstawie:
zukowo.pl

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.