Zabytki i atrakcje
Kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza z 1875 roku z wyposażeniem pierwszej połowy XVIII wieku.
Najwyższy maszt antenowy na Pomorzu Gdańskim.

maszt-chwaszczyno-rtcn

Wysokość 317 m, stacja znajduje się na wysokości 187 m n.p.m.;

RTCN Chwaszczyno/Gdańsk jest największą na Pomorzu stacją nadawczą, której zasięg dociera aż do Skandynawii. W latach 50. i 60 istniały w Chwaszczynie dwie wieże, które nadawały sygnał telewizyjny. Na przełomie lat 70. i 80. powstał jeden masz o wysokości 317m. 27 października 2010r. wieża w Chwaszczynie zaczęła nadawać sygnał cyfrowej telewizji naziemnej, w myśl ustawy sejmowej. 2 lata później wyłączono nadawanie analogowego sygnału telewizyjnego. Było to drugie wyłączenie nadawania analogowego w Polsce. Oprócz nadawania sygnału telewizyjnego i radiowego wieża w Chwaszczynie ma również zastosowanie w dostarczaniu Internetu oraz przemienników krótkofalarskich (rodzaj wzmocnienia sygnału i zasięgu radiostacji). Wieża RTCN w Chwaszczynie zaliczana jest do najwyższych konstrukcji w Polsce. Wedle danych serwisu Skyscraper.com zajmuje 14. miejsce.

Operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce, między innymi również nadajnika w Chwaszczynie jest:

EmiTel sp. z o. o.
ul. Wołoska 22

02-675 Warszawa

tel.: 22 578 33 01
fax: 22 578 33 02
sekretariat@emitel.pl

 

 

Artykuły związane z nadajnikiem:

Konserwacja masztu radiowo-telewizyjnego w Chwaszczynie

Już niedługo tylko telewizja cyfrowa

Programy TVP HD w naziemnej telewizji cyfrowej z nadajnika w Chwaszczynie

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.