Konserwacja masztu radiowo-telewizyjnego w Chwaszczynie

 {module do-reklamy-intertekst|none}

aktualizacja: kolejne zdjęcia autorstwa Adriana Andrzejewskiego

aktualizacja: nowe zdjęcia autorstwa Stanisława Barzowskiego

Od paru dni mogliśmy zauważyć, że wokół wieży krążył helikopter, który usuwał część masztu radiowo-telewizyjnego, aby poddać go konserwacji.

 

Na stronie www.emitel.pl pojawił się komomunikat: „W związku z pracami konserwacyjnymi oraz wymianą systemu antenowego na obiekcie RTCN Gdańsk/Chwaszczyno mogą nastąpić chwilowe przerwy oraz czasowe pogorszenie warunków odbioru sygnału telewizyjnego i radiowego nadawanych z tego obiektu. Prace będą prowadzone w dniach od 7 lipca do 29 lipca.”

 

RTCN Chwaszczyno/Gdańsk jest największą na Pomorzu stacją nadawczą, której zasięg dociera aż do Skandynawii. W latach 50. i 60 istniały w Chwaszczynie dwie wieże, które nadawały sygnał telewizyjny. Na przełomie lat 70. i 80. powstał jeden masz o wysokości 317m. 27 października 2010r. wieża w Chwaszczynie zaczęła nadawać sygnał cyfrowej telewizji naziemnej, w myśl ustawy sejmowej. 2 lata później wyłączono nadawanie analogowego sygnału telewizyjnego. Było to drugie wyłączenie nadawania analogowego w Polsce. Oprócz nadawania sygnału telewizyjnego i radiowego wieża w Chwaszczynie ma również zastosowanie w dostarczaniu Internetu oraz przemienników krótkofalarskich (rodzaj wzmocnienia sygnału i zasięgu radiostacji). Wieża RTCN w Chwaszczynie zaliczana jest do najwyższych konstrukcji w Polsce. Wedle danych serwisu Skyscraper.com zajmuje 14. miejsce.

 

Karol Krefta

 

zdjęcia autorstwa Stanisława Barzowskiego:

helikopter-maszt-chwaszczyno-2

 helikopter-maszt-chwaszczyno-1

 

helikopter-maszt-chwaszczyno-3

 

 

zdjęcia autorstwa Adriana Andrzejewskiego:

helikopter-maszt-chwaszczyno-9

 

helikopter-maszt-chwaszczyno-10

 

helikopter-maszt-chwaszczyno-11

 

helikopter-maszt-chwaszczyno-12

 

helikopter-maszt-chwaszczyno-13

helikopter-maszt-chwaszczyno-4

 

helikopter-maszt-chwaszczyno-5

 

helikopter-maszt-chwaszczyno-6

 

helikopter-maszt-chwaszczyno-7

 

helikopter-maszt-chwaszczyno-8

 

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.