W najbliższą sobotę 18 sierpnia odbędzie się inscenizacja „Przodkowo 1945”, która mieć będzie miejsce w Tokarach

  {module do-reklamy-intertekst|none}

W połowie marca 1945 roku wojska sowieckie zbliżały się do Gdyni i Gdańska.  W rejonie Przodkowa Rosjanie kierowali się na Chwaszczyno, Koleczkowo, Łężyce. 

Niemcy stawiali zacięty opór.


Radzieckie czołgi T 34 z 1 Armii Pancernej starły się z niemieckimi czołgami typu Pantera z 4 Dywizji Pancernej. W obliczu nieuchronnej klęski niemieckie dowództwo za wszelką cenę chciało opóźnić oddanie w ręce wroga ważnych portów w Gdyni i Gdańsku.


W czasie gdy trwały walki, w portach tych trwała gorączkowa ewakuacja wojska, sprzętu  i ludności cywilnej.

17 marca obrona niemiecka na tym odcinku załamała się.


Armia Czerwona oraz działająca w jej strukturach polska 1 Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte zbliżały się do Gdańska i Gdyni, które zostały zdobyte 27-28 marca.”

 

To fragment scenariusza inscenizacji historycznej „Przodkowo 1945”,

aby jednak zobaczyć zaciętą walkę wojsk niemieckich z siłami polsko-radzieckimi trzeba przybyć 18 sierpnia do Tokar. Tam odbędzie się inscenizacja wydarzeń z marca 1945 r. na Pomorzu. Do boju staną wojska niemieckie wspierane przez czołg Pantera przeciwko polsko-rosyjskim siłom wyposażonym w czołgi T-34 i w działa ZIS-3.


Lektorem wydarzeń będzie jeden z najlepszych znawców historii II wojny światowej – Bogusław Wołoszański.


Wojska biorące udział w walce będą wyposażone w ciężarówki z tego okresu, autentyczną strzelającą broń i umundurowanie. Dopełnieniem scenografii będzie efektowna pirotechnika. W inscenizacji weźmie udział około 80 rekonstruktorów.


Reżyserem widowiska jest S. Marek Łukasik – reżyser i scenarzysta wielu inscenizacji historycznych w Polsce, aktor i konsultant do spraw militarnych w takich filmach jak „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” i „Hans Kloss – stawka większa niż śmierć”.

Całe przedsięwzięcie współfinansuje Gmina Przodkowo i Powiat Kartuski.

 przodkowo1945

Widowisko poprzedzone będzie rajdem pojazdów biorących udział w inscenizacji. Rekonstruktorzy w autentycznym umundurowaniu, w piątek 17 sierpnia o godz. 16:00, zawitają na Rynku w Kartuzach, gdzie zapraszać będą do udziału w inscenizacji. Później ruszą do Gdańska, gdzie odwiedzą stare miasto. Rajd zakończy się na dworcu PKS w Gdańsku. W widowisku udział wezmą znane w Polsce grupy rekonstrukcyjne: Grupa Inscenizacji Historycznych „Pomerania 1945”, Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”, Stowarzyszenie Miłośników Broni Pancernej i Historii „Pancerny Niedźwiedź”, GRH Reichshof, GRH „Zwiezda”, Kaliningradzkie Stowarzyszenie Historyczne „Soldaty” i Stowarzyszenie Miłośników Broni Pancernej „Pantera”.


{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.