W jakich sytuacjach należy sprawdzić jakość wody?

Autor: nadesłane

Człowiek składa się w około 60-70 procentach z wody. Życiodajny płyn stanowi również ponad 70% powierzchni naszej planety. Warto więc zwracać uwagę na to, z jakiej jakościowo wody korzystamy. Jeśli jej zapach i smak staje się dziwny i nieprzyjemny, warto sprawdzić, czy jej jakość nie obniżyła się w ostatnim czasie. Kiedy i dlaczego warto to robić?

Źródło wody

Pierwszą, zasadniczą kwestią jest źródło wody, z którego korzystamy. Dzieli się je głównie ze względu na miejsce zamieszkania – woda w kranie w mieście, pochodzi z instalacji wodociągowej, natomiast w mniejszych miejscowościach i wsiach, woda najczęściej pochodzi z przydomowej studni. Ta pierwsza jest z reguły czysta i zdatna do spożycia.

Z racji wielu użytkowników instalacji, kontrole jakości wody w mieście są regularnie przeprowadzane przez różne instytucje, z Miejskimi zakładami wodnymi i kanalizacyjnymi na czele. W tym przypadku problemem spadku jakości kranówki może być spowodowany źle wykonaną lub starą instalacją wodną, powodując głównie powstanie kamienia.

Warto jednak sprawdzać jakość pochodzącej z instalacji miejskiej, zwłaszcza gdy mamy zamiar ją spożywać. Największym problemem, sprawiającym, że picie takiej wody jest niebezpieczne, jest zbyt duża ilość fluoru w wodzie, a także przedostające się do cieczy związki metali ciężkich, pochodzące głównie z rur, którą płynie. Rzadko zdarza się, aby dostawcy wody przekraczali dopuszczalne normy ilości chloru, czego sporo ludzi się boi.

Inaczej ma się sprawa, gdy mówimy o wodzie pochodzącej z przydomowej studni. Struktura i budowa związków w takiej wodzie często się zmienia. Szczególnie problemem dotknięte są studnie płytkie, z nisko zalegającą wodą. W przypadku takich źródeł wody zaleca się, aby sprawdzać jakość wody minimum raz na miesiąc, a kiedy korzystamy ze studni głębinowej – raz na kwartał (na przełomie pór roku).

Zakładając nową studnię, warto wykonać kilka odwiertów, aby sprawdzić jakość pochodzącej z nich wody. Nie jest zasadą, że im głębszą studnię się stworzy, tym lepsza jakościowo będzie woda – ciecz na każdej głębokości podlega zanieczyszczeniom, także ta ze studni gruntowej.

Kiedy sprawdzać wodę, aby uniknąć problemów?

Istotną rolę w określeniu jakości wody odgrywa jej twardość. Jest ona kluczowa dla systemu ogrzewania w domu, a także dla żywotności urządzeń AGD korzystających z cieczy. Zbyt duża twardość wody, z której korzystamy, przejawia się w odmienionym smakiem potraw, czy miękkość i stan skóry oraz włosów. Niewłaściwe pH wody możemy dostrzec też po tkaninach – te prane w wodzie bez problemu zbyt dużej twardości są o wiele miększe i milsze w dotyku.

Brudna lub skażona woda ma kilka charakterystycznych cech, które widocznie zmieniają jej strukturę. Pierwszym sygnałem alarmowym do tego, aby sprawdzić jakość płynącej w kranie cieczy, jest jej nieprzyjemny i dziwny zapach lub smak. Ten problem wskazuje na, mogące mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, skażenie biologiczne. W przypadku, gdy woda przybiera rdzawy kolor, możemy mieć uzasadnione podejrzenie, że przekroczony został w niej poziom magnezu i żelaza, zaś biały osad na dnie naczynia świadczy o zbyt dużej ilości cząsteczek wapnia.

Nie ma jednej zasady, kiedy przeprowadzić badanie wody. Specjaliści zalecają, aby korzystać z tego typu prób jakości minimum raz na rok (w przypadku instalacji miejskiej),  raz na kwartał (w przypadku studni głębinowych) lub raz na miesiąc (w przypadku płytkich studni).

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.