W Chwaszczynie skecze, przebierańcy i muzyka do białego rana.


Karnawał – inaczej zapusty, mięsopust – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy w Środę Popielcową. Nazwa pochodzi od włoskiego carnevale, a słowo to zaczerpnięte z łaciny oznaczało pożegnanie mięsa (carne mięso + valere obowiązywać, być ważnym, królować), przed rozpoczynającym się Wielkim Postem.

 

 

Do głównych tradycji karnawałowych należą oczywiście zabawy, bale i parady. Najbardziej znane parady i zabawy tego okresu to karnawał w Rio i karnawał w Wenecji. Parady odbywają się głównie tuż przed środą popielcową i trwają kilka dni. Jest to okres oczekiwany, często przez cały rok, uczestnicy przygotowują specjalnie na tą okazje stroje karnawałowe niezwykle bogato zdobione, często wyuzdane, mieniące się złotem, przepychem, częstym ich elementem są pióra. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.

W ostatnią sobotę stycznia Ola i Marzena – organizatorki czwartego już balu karnawałowego powitały gości w restauracji ,,Orchidea”. W tym roku nowym elementem balu był występ Koła Gospodyń Wiejskich, które w formie skeczy rozbawiły uczestników balu. Jeden z nich można obejrzeć- na You Tube. Na sali pojawili się także przebierańcy. Przy muzyce najwytrwalsi tancerze pląsali na parkiecie prawie do białego rana.

 

          

 

1

2

3

4

nadesłał Miron, foto:Miron i Maciek

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.