Sianowo: Tłumy na odpuście Matki Boskiej Królowej Kaszub

 

 

 

 

Rekordowo wielu wiernych przybyło w niedzielę do Sianowa na odpust Matki Boskiej Królowej Kaszub. Uroczystość wzbogaciła obecność relikwiarza z kroplą krwi błogosławionego Jana Pawła II. Relikwiarz złożono na polowym ołtarzu.

 

 

 

– Błogosławiony Jan Paweł II darzył nas Kaszubów szczególną miłością – podkreślał ks. Eugeniusz Grzędzicki, kustosz sianowskiego sanktuarium. – Mówił do nas: Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości.

 

Sianowski odpust był okazją do wspomnienia o mordzie na członkach Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf. Przed 70 laty w Sianowie na oczach mieszkańców powieszono czterech członków tej organizacji.

 

Na lipcowy odpust wierni zjeżdżają z wielu zakątków Kaszub, ale tylu ich jeszcze tu nie było. Rekordzistami okazali się pątnicy z Sierakowic – w jubileuszowej 30 pielgrzymce wzięło udział 1500 pątników pod wodzą ks. Andrzeja z parafii św. Marcina. Najdalszą pieszą trasę mieli za sobą pielgrzymi z Miastka – 116 kilometrów – którzy po raz 11 pojawili się w Sianowie pod wodzą ks. Tadeusza Kantaka – otrzymali gromkie brawa.

 

Na odpustowym placu modliło się ponad 5,5 tysiąca wiernych – z Wejherowa, Mściszewic i Klukowej Huty, Sulęczyna, Gowidlina, Luzina, Banina, Chwaszczyna i Leźna, Przodkowa, Grzybna, Kartuz, Chmielna, Wygody i Miechucina, Mirachowa, Prokowa, Zblewa, Strzepcza, Lini, Szemuda, Gdańska, Gdyni, Redy, Lęborka.

 

W homilii Jan Bernard Szlaga, biskup pelpliński, podkreślał jak ważna jest rodzina, aby właściwie wychować młodych – do przyjęcia sakramentu bierzmowania, do podejmowania życiowych ról, w tym świadomego zawierania małżeństw.

 


źródło:Dziennk Bałtycki

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.